Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

התגוננות מפני התנגדות לתמ״א 38 (מידע משפטי)

Meir Shua
Meir Shua

טניה ידוב

אני רוצה להודות לעו''ד ענת לוי על טיפול מקצועי בתיק שלנו. עורכת דין מסורה ואכפתית שנותנת את הלב והנשמה.
בהחלט ראויה להערכה!

תודה רבה לך!

כיצד ניתן להתגונן מפני התנגדות לתמ״א 38? כאשר מוגשת בפני ועדה מקומית לתכנון ובנייה התנגדות לאישור תכנית תמ״א, הדבר עלול למנוע מתן אישור סופי לתכנית. חשוב לדעת כי בעלי דירות המבקשים להוציא את הפרויקט אל הפועל רשאים להשמיע את טענותיהם בפני הוועדה במספר הזדמנויות. גם אם ההתנגדות תתקבל, במלואה או בחלקה, קיימת אפשרות להגיש ערר על החלטת הוועדה, ואף לפנות לאחר מכן לבית המשפט בנושא. להלן יסביר על כך בהרחבה עו״ד מאיר שועה, מומחה לדיני נדל״ן ממשרדנו.

התגוננות מפני התנגדות לתמ״א 38 (מידע משפטי)

התנגדות לתמ״א 38 – הסבר כללי

תמ״א 38 היא תכנית ממשלתית אשר נועדה לתמרץ בעלי דירות בבניינים ישנים (שנבנו לפני שנת 1980 בניגוד לתקן העדכני למיגון הבניינים מפני רעידות אדמה) לחזק את הבניינים או להרוס אותם ולבנות בניינים חדשים במקומם, על פי התקן המודרני (פינוי-בינוי). בעלי דירות בבניינים בהם אושרו תכניות תמ״א נהנים מהטבות רבות, הכוללות שדרוג משמעותי של הבניין ודירות המגורים, פטור מהיטל השבחה עבור השדרוג שנעשה לפי היתרי הבנייה במסגרת התכנית ועוד.

קיימים בעלי דירות רבים המעוניינים לבצע שדרוג אטרקטיבי מעין זה בדירותיהם, אך הדבר אינו תמיד פשוט. אחד המכשולים המשמעותיים בפרויקטים רבים של תמ״א והתחדשות עירונית הוא הגשת התנגדויות מצד דיירים בבניין המסרבים לביצוע התכנית או שכנים מהבניינים הסמוכים. הדבר עשוי לקרות, בין היתר, על רקע חששות שונים ממשך ביצוע הפרויקט וחוסר הנוחות שהוא יגרום (עקב רעש ולכלוך), כמו גם חשש מפני הגדלה לא פרופורציונאלית של מספר הדירות בשטח. לצד טענות נפוצות אלה, עשויות לענות טענות רבות נוספות נגד הפרויקט. עולה השאלה מה הדרכים המשפטיות להתגונן כאשר מוגשות התנגדויות מעין אלה. על מנת לענות על שאלה חשובה זו, יש להבין קודם כל כיצד הליכי התנגדות מתנהלים ומה העילות האפשריות להתנגדות. להלן נסביר בהרחבה על כך ועל האפשרויות העומדות בפני דיירים המעוניינים להגן על פרויקט תמ״א בבניין מגוריהם.

כיצד מתנהלים הליכי התנגדות?

על מנת לבצע פרויקט תמ״א בבניין מגורים, נדרש קודם כל להביא את התכנית לביצוע הפרויקט לאישור בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. במסגרת זאת, הוועדה תפרסם את התכנית לציבור באופנים שונים, ובכלל זה באתר האינטרנט של הוועדה, במספר עיתונים, במשרדי הרשות המקומית ועל גבי שלט בתחום השטח שבו התכנית המבוקשת צפויה להתבצע. כל מי שמעוניינים בכך יוכלו, לאחר מכן, לעיין בתכנית שנמסרה לאישור הוועדה.

החוק מאפשר לכל אחד מדיירי הבניין, וכן לבעלי דירות באזור המגורים, להתנגד לאישור תכנית התמ״א במסגרת הוועדה לתכנון ובנייה, מנימוקים הנדסיים מקצועיים או אדריכליים. לדוגמה, ניתן לטעון כי התכנית אינה מספקת פתרון אדריכלי ראוי עבור כלל הדיירים (למשל, כי במסגרת התכנית אין די מקומות חניה עבור כלל הדיירים). אפשרות נוספת היא לטעון כי התכנית תוריד את ערך הדירות של בעלי האזור, בכך שהיא צפויה לחסום את הנוף או את אור השמש לחלק מהדיירים. על פי החוק, ניתן להגיש התנגדות לביצוע התכנית, בתוך 60 יום ממועד פרסום ההודעות על הפקדת התכנית. תיתכן אף אפשרות להאריך את תקופת ההתנגדויות ל-90 יום, על פי שיקול דעת הוועדה.

לאחר התקופה להגשת ההתנגדות, וככל שיוגשו התנגדויות לביצוע התכנית, יהיו למגישי התכנית 21 יום להגיש את תגובתם להתנגדות. לאחר מכן הוועדה תדון בהתנגדות שהוגשה ותכריע בה. ככלל, יתקיימו דיונים בעל פה בפני הוועדה, ובמסגרתם יוכלו הצדדים (מגישי התכנית והמתנגדים) להשמיע את טענותיהם. ייתכנו מקרים בהם הוועדה תהיה מוסמכת למנות חוקר מטעמה, אשר ישמע את ההתנגדויות. הדבר עשוי לקרות במקרים בהם הוגשו התנגדויות רבות לביצוע הפרויקט, או שמתעוררות סוגיות מורכבות בעקבות ההתנגדויות.

כיצד ניתן להתגונן מפני התנגדות?

כאמור, בכל הליך התנגדות בפני הוועדה לתכנון ובנייה, עומדות לרשות מגישי התכנית לפחות שתי הזדמנויות לשטוח את טענותיהם: במסגרת התגובה הראשונית להתנגדות, ובמסגרת דיון בעל פה שייערך בפני הוועדה. הזדמנויות אלה מאפשרות לצדדים לתקוף את עילות ההתנגדות ולהסביר מדוע הן אינן יכולות לגבור ולמנוע את ביצוע התכנית. במסגרת זאת, יכולים מגישי התכנית להדגיש הן את היתרונות הרבים שכרוכים בתכנית עצמה, והן את האינטרס הציבורי לשיפור בטיחות הבניין עבור כלל הדיירים, והן עבור השכנים (אשר נזק שייגרם לבניין סמוך אליהם עלול לפגוע גם בבניין בו הם מתגוררים).

יש לציין כי הוועדה לא תקבל בקלות התנגדויות, שעה שאינטרסים ציבוריים מונחים על הכף במקרים אלה. מעבר לכך, גם כאשר הוועדה תקבל את ההתנגדות, באופן מלא או חלקי, קיימת אפשרות להגיש ערר נגד החלטת הוועדה, בפני ועדת ערר מחוזית. ככל שהערר יידחה, יוכלו מבקשי התכנית להגיש עתירה מינהלית בפני בית המשפט לעניינים מינהליים. כלומר, קיימות תחנות רבות בדרך, המאפשרות להתמודד עם התנגדויות המוגשות נגד ביצוע הפרויקט. לאור המורכבויות המשפטיות הרבות העלולות לעלות במסגרת זאת, ראוי להיעזר כבר מתחילת הדרך, ובוודאי במסגרת הליכי התנגדות לתמ״א 38, בעורך דין מומחה לדיני נדל״ן והתחדשות עירונית, אשר יידע לייצג את האינטרסים של בעלי הדירות המבקשים לבצע את הפרויקט בשטחם באופן מיטבי.

הגנה מפני התנגדות לתמ״א 38  – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני מקרקעין והתחדשות עירונית

לסיכום, ככל שמוגשת התנגדות לתמ״א 38, חשוב כי בעלי דירות המבקשים את התכנית יפעלו להגן על התכנית וישטחו את טענותיהם במלואן. אם יש לכם שאלות או צורך בכל סיוע בנושא, עורך דין מומחה לדיני נדל״ן ממשרדנו ישמח לסייע. משרדנו מעניק ליווי משפטי מקיף ומקצועי לבעלי דירות במסגרת תכניות תמ״א 38 ופינוי-בינוי. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top