Skip to content

השפעותיו של טראמפ במערכת ההגירה האמריקנית

Avatar

James Cohen

השפעותיו של טראמפ במערכת ההגירה האמריקנית

במהלך הבחירות לנשיאות, הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, הבטיח לנקוט באמצעים חמורים נגד הגירה בלתי חוקית לארה"ב, ולכפות בחינה מדוקדקת נגד המנסים להיכנס לארה"ב ממדינות מוסלמיות מסוימות. בתוך שבוע מכניסתו לתפקיד, טראמפ הכריז על תכניות לבניית חומה לאורך הגבול של ארה"ב עם מקסיקו, והוציא צו מנהלי השולל כל אשרה משבע מדינות מוסלמיות. החומה המקסיקנית גרמה למשבר יחסים עם מקסיקו, והצו הוביל למחאות לאומיות וסדרת פסקי דין פדרליים העוצרים באופן זמני את יישום הצו. ברור כי הנשיא מתכוון לבצע שינויים מרחיקי לכת למערכת ההגירה האמריקאית. השאלה היא מה הן השפעותיו של טראמפ במערכת ההגירה האמריקנית, מה הוא יכול ומה הוא לא יכול לעשות מתוקף סמכותו?

מערכת ההגירה האמריקנית

השפעותיו של טראמפ במערכת ההגירה האמריקנית

השפעותיו של טראמפ במערכת ההגירה האמריקנית אינן נרחבות כל כך כפי שאפשר לחשוב. חוקי ההגירה חייבים להיות מאושרים על ידי הקונגרס. שינוי חוק נעשה על ידי קביעת חוקים ונהלים חדשים עבורו. אולם, כל הנהלים עוברים קודם דרך הרשויות המנהליות השונות, להן סמכות לקבוע כללים ונהלים (חוקי משנה) לחוק, אשר משמשים לצורך יישום ופירוש החוק למיטב הבנתן. מרבית חוקי ההגירה מפוקחים על ידי רשות האוכלוסין וההגירה בארה"ב (USIC), רשות המכס והגנתהגבולות האמריקנית ומחלקת המדינה של ארה"ב. כל הסוכנויות הנ"ל הן חלק מהענף המנהלי. לכן יכול הנשיא, ממושבו כראש הענף המנהלי בארה”ב, לפעול בסמכות נרחבת באשר לאופן בו חוקי ההגירה מיושמים. העניין המדובר הינו הצו המנהלי הנשיאותי האוסר כניסתם של זרים משבע מדינות מוסלמיות. צו זה בתחילה הוביל לחקיקות דחופות בכל שלוש הסוכנויות, ובכך גרמו לביטול של כמעט מאה אלף אשרות, ומאות אנשים שנעצרו בשדות התעופה והוחזרו לארץ מוצאם, כולל אנשים בעלי תושבות קבע חוקית.
למרות שישנה סמכות רחבה לרשות המנהלית ביישום חוקי הגירה, עדיין על היישום להתאים עם החוקה והחוקים האמריקאים. מסיבה זו מספר בתי משפט פדרליים בארה"ב התערבו, ועצרו באופן זמני את יישום הצווים המנהליים. בערכאה המסויימת הזו, סמכות הנשיא רחבה מאוד. סעיף 212 (f) לחוק ההגירה והאזרחות האמריקאי קובע:

"בכל עת בה הנשיא מוצא כי כניסתם של זרים לארה"ב מזיקה לאינטרס של ארה"ב, הוא עשוי להכריז, לתקופה כפי שיראה לנכון,
להשעות כניסתם של על זר או קבוצת זרים כמהגרים או שאינם מהגרים, או לכפות על כניסתם כל הגבלה שייראה לנכון להציבה
."

אולם פסק הדין של בית המשפט קבע, כי סביר להניח שהנשיא חרג מסמכותו, לאור סעיף זה, וסעיפים אחרים בחוק. אך התוצאה הסופית תלויה בערעורים על פסיקת בית המשפט והצווים הסופיים שיוציאו בתי המשפט. בעוד שסביר כי לנשיא אכן יש סמכות להתחיל לבנות חומה לאורך גבולה הדרומי של ארה"ב, הוא ידרש לקבל מימון מהקונגרס. לכן, לקונגרס יש כוח מאוד גדול בהחלטה על בניית החומה. אף על פי כן, בקונגרס קיים רב רפובליקני, לכן ייתכן מאוד כי חלקים מסויימים מהחומה אכן ייבנו. תחום נוסף בו יש לנשיא סמכות רחבה הוא הפעלת חוק שכבר קיים נגד נוכחותם של של מהגרים בלתי חוקיים או עובדים ללא מסמכים בארה"ב. ישנם כ 11 מיליון תושבים כאלה. הנשיא לשעבר אובמה, הגן על מהגרים רבים מאלה על ידי צווים מנהליים או חוסר באכיפה. אובמה אכן גירש כמות נכבדה של מהגרים בלתי חוקיים, אך רובם היו בעלי עבר פלילי. הנשיא טראמפ, לעומתו, הוציא או סביר להניח שיוציא צווים מנהליים שיסירו את את ההגנות שהעניקו הצווים של אובמה ללא הבדלי רקע, ויאיימו בגירוש מיליונים מהתושבים הבלתי חוקיים. לרבות כמה אלפי ישראלים שמתגוררים ועובדים באופן בלתי חוקי בארה"ב.

השפעות נוספות

תחום נוסף בו יכול להשפיע הנשיא רבות הוא מהירות מתן האשרות. כל מבקשי האשרות עוברים בדיקות רקע. אלה שמגיעים ממקומות בעולם בהם יש איומי טרור ממשיים עוברים בדיקות קשות עוד יותר. אם כל מה שהנשיא רוצה זה לאכוף בדיקות מקיפות יותר, יש לו את הסמכות לעשות כן. זה יכול להשפיע לא רק על אשרות תייר, אלא גם על אשרות עסקים. בנוסף, כשזרים נכנסים לארה"ב, הם נבדקים שוב על ידי ביקורת גבולות. הוספת בדיקות בגבול יכולה לעכב ואף להרתיע רבים מלהיכנס לארה"ב.
גם מתן כניסת פליטים לארה"ב נמצאת בידי הנשיא. פליטים הם אותם אנשים הבורחים מרדיפות בארץ מולדתם, ושמוכרים כפליטים על ידי האו"ם. הכנסת פליטים לארה"ב השתנתה מאוד בארבעים השנים האחרונות, החל מ 20 אלף ועד 210 אלף בשנה. הממוצע בשנים האחרונות הוא 60 – 80 אלף פליטים בשנה. חמישים אחוזים מהפליטים שנכנסו בשנת 2016 היו מקונגו, סוריה ובורמה. הנשיא לשעבר אובמה, הגביר את הכניסות הצפויות ב 2017 ל 110 אלף. אולם, הנשיא טראמפ מבקש להפחית את המספר הזה ל – 50 אלף. רב שאר מערכת ההגירה נשלטת על ידי החוקה, בה כלולות סוגי אשרות הניתנות, לרבות מספרים ודרישות התאמה לקבלת האשרות. הנשיא טראמפ ומועמדו לתובע הכללי, הראו שניהם רצון להפחית את מספר אשרות המהגרים והאשרות האחרות לארה"ב, שכנראה ישפיעו על ישראלים המעוניינים באשרות עסקים. אולם, הדבר ידרוש נקיטת פעולות מצד הקונגרס שנמצאות מעבר לסמכויותיו או השפעותיו של טראמפ במערכת ההגירה האמריקנית.

משרד עורכי-הדין כהן, דקר, פקס, ברוש – המתמחים בענייני הגירה לארה"ב. נשמח לענות לכל שאלה או בקשה בנושא ויזות לארה"ב או הגירה לארה"ב בכללי. למידע נוסף, צרו קשר איתנו:

השפעותיו של טראמפ במערכת ההגירה האמריקנית

: 053-7471900

         03-6979486

 : office@lawoffice.org.il

כהן, דקר, פקס, ברוש – עורכי דין הגירה לארצות הברית

צרו קשר

Scroll To Top