Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

השבת אזרחות הולנדית

Joshua Pex
Joshua Pex

רויטל כהן אליאס

משרד מקצועי וצוות מעולה ורציני! עו״ד ענת לוי נתנה לי שירות אדיב, מקצועי ויעל. יחס אישי, כל שאלה או בקשה קיבלה התייחסות מידית. הרגשתי בידיים טובות ומקצועיות. מומלצים ביותר.

האם איבדתם את אזרחותכם ההולנדית מבלי להתכוון לכך? החדשות הטובות: ניתן להשיב את אזרחותכם. משרדנו הוא משרד עורכי דין ישראלי המתמחה בקבלה והשבת אזרחות הולנדית. במאמר זה נסביר לכם באילו תנאים ניתן להשיב את האזרחות ההולנדית.

אם אתם מעוניינים להשיב את האזרחות ההולנדית, קיימים שני תהליכים אפשריים, התאזרחות או תהליך שנקרא "Option Procedure".  התהליך שמתאים לכם תלוי בנסיבות האישיות שלכם. כל אחד מהשניים יכול להיות רלוונטי אם איבדתם את האזרחות ההולנדית.

Regaining Dutch Citizenship

שני התהליכים מבוארים בהמשך. המונח "קטין" מתייחס לאדם מתחת לגיל 18, לא נשוי וללא בני זוג רשומים. המונח "הולנד" מתייחס לממלכת הולנד, המכילה בתוכה את הולנד, איי BES (בונייר, סנט אוסטטיוס וסאבה), איי ארובה, איי קורסאו וסנט מרטין.

התנאים לבקשת התאזרחות ותהליך ה- option procedure

מספר תנאים תקפים להתהליך ההתאזרחות ותהליך ה- option procedure. אתם יכולים להתחיל בשני התהליכים במידה ו:

  • אתם בני 18 ומעלה.
  • אינכם נשואים ליותר מבן זוג אחד באותו הזמן.
  • הרישומים שלכם נקיים מעבירות במהלך חמש השנים האחרונות, מה שנקרא "תקופת שיקום" שבמהלכה לא היו נגדכם אישומים פליליים, לא נשלחתם לבית הכלא, עבודות שירות, הדרכה מיוחדת או קנס גבוה, בין אם זה בהולנד או במדינה אחרת. משך הישיבה בבית הכלא, ההדרכה או עבודות השירות אינו רלוונטי. "קנס גבוה" מוגדר כקנס הגבוה מ-810 אירו או מספר קנסות קטנים על סך יותר מ-1215 אירו.
  • קיימת אפשרות שתצטרכו לוותר על אזרחותכם הקיימת. הדבר תלוי לא רק בחוק ההולנדי, אלא גם במדינה שבה אתם מחזיקים באזרחות. בקצרה, אתם יכולים 1) לאבד את אזרחותכם בצורה אוטומטית בעת קבלת האזרחות ההולנדית, 2) להיות פטורים מוויתור מאחר והמדינה שלכם לא מאפשרת וויתור על אזרחות, או 3) לוותר על אזרחותכם על מנת לקבל אזרחות הולנדית. למדיניות הספציפית של כל מדינה אנא עיינו כאן: https://ind.nl/Paginas/Landenlijst-behoud-nationaliteit.aspx
  • עליכם להצהיר על נאמנותכם להולנד ב-"טקס ההתאזרחות", אשר מאורגן ע"י הרשות המוניציפלית המקומית. אתם תקבלו הזמנה לטקס לאחר שה-IND (שירות ההגירה והאזרחות) בחן את התיק שלכם וקבע אם להעניק לכם את האזרחות ההולנדית. הטקס הוא בגדר חובה ומהווה את השלב האחרון בתהליך ההתאזרחות או תהליך ה- option procedure.

תהליך ההתאזרחות – תנאים ספציפיים

כאזרחים הולנדים לשעבר, ניתן להשיב את האזרחות ההולנדית באמצעות תהליף ההתאזרחות, וזאת בהנחה שעומדים בתנאים הספציפיים, בנוסף לתנאים הכלליים שצוינו לעיל:

  • תהליך ההתאזרחות זמין לכל אזרחי הולנד לשעבר שהיו אזרחים חוקיים בהולנד ובעלי אישור תושבות שאינה זמנית לפחות לתקופה של שנה.
  • עליכם לשהות בהולנד, ולא בארץ שבה אתם אזרחים, ושיהיה ברשותכם אישור תושבות הולנדי למטרה שאינה זמנית. אם אין ברשותכם אישור תושבות הולנדי למטרה שאינה זמנית, עליכם לעמוד בתנאים לאישור תשובות מסוג זה. אישור תושבות הולנדי למטרה שאינה זמנית מאפשרת לכם לשהות בהולנד לתקופה בלתי מוגבלת. לדוגמה, לשהות עם קרוב משפחה או לעבוד בשכר.
  • השתלבתם בצורה מספיקה. כלומר, אתם יכולים לקרוא, לכתוב ולדבר הולנדית. עליכם להוכיח יכולת זאת ולעבור את מבחן ההשתלבות האזרחי (The civic integration exam). ישנן מספר נסיבות שבהן אינכם נדרשים לעשות את המבחן, כמו למשל אם יש ברשותכם דיפלומה או תעודה אקדמאית בהולנד, או שחייתם בהולנד למשך תקופה של לפחות 8 שנים שבהן למדתם במערכת חינוך החובה.

תהליך ה- option procedure – תנאים ספציפיים

כאזרחי הולנד לשעבר, אתם יכולים לקבל את אזרחותכם ההולנדית בחזרה באמצעות תהליך ה-" option procedure", וזאת אם אתם מתגוררים בהולנד ויש ברשותכם את אישור התושבות ההולנדי למטרה שאינה זמנית לתקופה של לפחות שנה.

השבת אזרחות הולנדית – ילדים קטינים

אם אתם הורים לילדים קטינים, ילדיכם זכאים לקבלת אזרחות הולנדית באמצעות הבקשה שהגשתם לתהליכי ה- option  או ההתאזרחות. באופן כללי, ילדים מתחת לגיל 12 הנכללים בתהליך הבקשה יקבלו אזרחות הולנדית, בהנחה שאף אחד מההורים אינו מתנגד. ילדים בגילים 12 עד 16 הנכללים בבקשה יישאלו אם הם רוצים לקבל את האזרחות ההולנדית. ילדים מעל גיל 16 הנכללים בבקשה יצטרכו להחליט בעצמם אם הם רוצים לקבל את האזרחות ההולנדית. אם קיימת אי הסכמה בין הילד לאחד או שני ההורים, הממשלה ההולנדית תחליט אם הילד יקבל את האזרחות או לא.

תהליך הבקשה

ה-IND יטפל בבקשת ההתאזרחות או בתהליך ה- option procedure.למרות זאת, עליכם להגיש בקשה לאחד מהתהליכים ברשות המוניציפלית שבה אתם מתגוררים. אתם תדרשו לשלם את אגרות הבקשה, כאשר תהליך ההתאזרחות הוא היקר מבין השניים (901 אירו לאדם) בהשוואה לתהליך ה- option procedure (191 אירו לאדם). תהליך ההתאזרחות יימשך כשנה בעוד שתהליך ה- option procedure יימשך כ-3 חודשים.

השבת האזרחות ההולנדית יכול להיות תהליך ארוך שבו תצטרכו להגיש מסמכים רבים מספור, אך זה אפשרי. משרדנו הוא משרד עורכי דין ישראלי בעל ניסיון עשיר בהגירה להולנד והשבת האזרחות ההולנדית. אנו כאן על מנת לסייע לכם לבחון אילו תהליכים מתאימים לכם, ואנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. צרו קשר עם עורך הדין יהושע פקס בירושלים/תל אביב לסיוע.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top