Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

השפעות אפשריות של הרפורמה המשפטית על הגירה לישראל

Michael Decker

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

כיצד עשויה הרפורמה המשפטית להשפיע על הליכי הגירה לישראל? הרפורמה המשפטית שהוצעה בשנת 2023 כוללת הצעות לשינויים משמעותיים במערכת המשפט הישראלית. אם הרפורמה תעבור במתכונתה הנוכחית, ייתכן כי הדבר יפגע בהליכי הגירה והסדרת מעמד בישראל, הן בהעברת חוקים השוללים זכויות השמורות לעולים ומהגרים כיום, והן בקושי להתערב בהחלטות שלטוניות הפוגעות בזכויות אלה.

השפעות אפשריות של הרפורמה המשפטית על הגירה לישראל (מידע משפטי)

הרפורמה המשפטית טרם עברה בישראל באופן רשמי, ונכון למועד כתיבת שורות אלה לא ידוע כיצד בדיוק היא תיראה. עם זאת, לאור כך שחלקים נרחבים מהרפורמה כבר נמצאים בהליכי חקיקה מתקדמים, קיימת דאגה רבה בציבור ותהיות כיצד יראה היום שאחרי הרפורמה. בהיותנו משרד העוסק בדיני הגירה, מגיעות אלינו לא מעט שאלות לגבי ההשפעה האפשרית של הרפורמה המשפטית על הליכי הגירה לישראל. רבים תוהים האם הזכויות לקבל מעמד חוקי בישראל כפי שהן קיימות כיום עלולות להיפגע עקב הרפורמה. במאמר זה ננסה להעריך, בזהירות המתבקשת, באיזה אופן עלולות להיפגע זכויות בתחום ההגירה לישראל.

מה השינויים הצפויים במסגרת הרפורמה המשפטית המוצעת?

הרפורמה המשפטית, אשר כאמור לא נכנסה עד כה לתוקף, מציעה שינויים משמעותיים במערכת המשפט בישראל. שינויים אלה כוללים הגבלה משמעותית של בית המשפט לפסול חוקים של הכנסת, או להתערב בהם. כמו כן, מוצעים שינויים בהליך מינוי השופטים בישראל, וכן במינוי והגדרות התפקיד של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה.

השינוי המשמעותי ביותר ביחס לנושא מאמר זה הוא ככל הנראה ביטול עילת הסבירות. עילה זו היא עקרון משפטי אשר בית המשפט העליון (בתפקידו כבג״ץ) ובתי המשפט לעניינים מינהליים משתמשים בו לצורך הפעלת ביקורת שיפוטית על החלטות של הרשויות השונות, לרבות רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. במקרים רבים נעשה שימוש בעילת הסבירות לצורך ביטול החלטות הפוגעות באזרחים מסוימים או בציבור בכללותו. הרפורמה מציעה ביטול של השימוש בעילת הסבירות לצורך פסילת החלטות שלטוניות.

באיזה אופן הרפורמה עשויה לפגוע בבקשות הגירה והסדרת מעמד בישראל?

ניתן לחשוב על לא מעט דרכים אפשריות בהן הרפורמה המשפטית תשפיע על הליכי הגירה לישראל, באופן העלול לפגוע בזכויות עולים ומהגרים. ראשית, השינויים המוצעים לגבי פסילת חוקים והיכולת של הייעוץ המשפטי לממשלה להתערב בהליכי חקיקה, עשוי להוביל להעברת חוקים שפוגעים ביכולת להגר לישראל ולהסדיר מעמד חוקי בישראל, תוך קושי ממשי של בית המשפט לבטל או להתערב בחוקים אלה גם כאשר הם פוגעים בזכויות יסוד.

בשנים האחרונות עלו יוזמות חקיקה אשר היה בהן כדי להשפיע לרעה על זכויות של עולים ומהגרים. לדוגמה, היוזמות לביטול סעיף הנכד בחוק השבות, אשר קובע כיום כי לנכדים של יהודים יש סמכות לעלות ארצה. כך גם יוזמת חקיקה שמגבילה את הזכות של עולים לקבלת דרכון ישראלי נבלמה לאחרונה. לא קשה לחשוב על השלכות פוטנציאליות דומות, כגון חקיקה הפוגעת בזכויות של זוגות מעורבים (אזרחי ישראל ואזרחים זרים, או בני דתות שונות), חקיקה הפוגעת בזכויות זוגות להט״בים והסדרת מעמד של בני זוג זרים מבחינה זו, וכיו״ב.

אם הרפורמה תעבור כמתוכנן, ניתן להניח כי שופטים שימונו לבית המשפט במינויים פוליטיים ייטו לקבל באופן גורף יותר החלטות של הממשלה, ובכך עלול להיות קשה יותר לזכות בעתירות לבית המשפט במקרים בהם חוקים פוגעים בפועל בזכויות אדם. מעבר לכך, גם כאשר לא מדובר בחוקים, עלול להתעורר קושי בהתערבות בהחלטות ופעולות ממשלה לעומת המצב הקיים, לאור ביטול עילת הסבירות. אם, כדוגמה היפותטית, עובדי רשות האוכלוסין וההגירה ינהגו בצורה מפלה כלפי זוגות מסוימים המבקשים להסדיר מעמד, יהיה קשה יותר לעתור נגד ההחלטה, שכן לא ידוע אם יתקבלו טענות כי החלטות ופעולות מעין אלה מהוות חוסר סבירות קיצוני.

סיכום

כפי שהסברנו לעיל, קיימת אפשרות ממשית כי אם הרפורמה המשפטית תעבור במתכונתה המתוכננת, הדבר ישפיע לרעה על הליכי הגירה לישראל, בדרכים שונות. עם זאת, עדיין לא ניתן לדעת עד כמה ובאיזו מידה הדבר יתרחש בפועל, שכן הרפורמה עדיין נמצאת בשלבי חקיקה, וייתכן מאוד כי ייערכו בה שינויים. כך גם קשה להעריך עד כמה חמורה תהיה ההשפעה על הליכי הגירה לישראל, ככל שהרפורמה תעבור. משרדנו עוקב בדריכות אחר השינויים החקיקתיים הצפויים, וככל שיהיו התפתחויות נוספות, נמשיך לעדכן עליהן באתר משרדנו.

הרפורמה המשפטית והשפעתה על דיני הגירה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לעיל הסברנו על הרפורמה המשפטית והשלכותיה האפשריות על הליכי הגירה לישראל. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בכל ייעוץ או סיוע, נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם מענה משפטי מקיף. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום ההגירה ומספק שירותי ייעוץ וייצוג משפטי בהליכי הסדרת מעמד בישראל, עלייה לישראל, הסדרת מעמד עבור בני זוג ובני משפחה ועוד. ליצירת קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top