Skip to content

הצעת חוק בפורטוגל מאיימת להקשות על קבלת דרכון

Avatar

Michael Decker

חוק השבות הפורטוגלי שנחקק בתחילת שנת 2015, ואשר העניק לצאצאי יהודי ספרד ופורטוגל את הפריבילגיה לקבל דרכון פורטוגלי אירופאי, עומד בסימן שאלה בחודשים האחרונים. קיים חשש גדול כי החוק ישתנה לרעה, מבחינת אלו השואפים לקבל דרכון פורטוגלי על בסיס מוצא יהודי. מדובר בהצעת חוק שהועלתה על-ידי המפלגה הסוציאליסטית בפורטוגל, הדורשת לשנות את החקיקה על-ידי חיוב המועמדים לחיות במדינה כשנתיים, לפני שיוכלו להגיש בקשה להפוך לאזרחים פורטוגלים.

משרד כהן, דקר, פקס, ברוש מתמחה במציאת שורשים ליהודי ספרד ופורטוגל בארץ ובעולם. אנו נוכל לאתר קשר ספרדי-פורטוגלי אצלכם במידה וישנו, בזכות בדיקה גינאולוגית פשוטה וקצרה. זאת בנוסף לעובדה כי משרדנו הינו המוביל בתחום הדרכון הפורטוגלי בירושלים.

 הקשחת התנאים עבור קבלת דרכון פורטוגלי

בתאריך ה- 28 באפריל, במהלכה של תקופת הקורונה, הציעה המפלגה הסוציאליסטית בפורטוגל הצעת חוק, לפיה יבוטל חוק השבות עבור צאצאי ספרד / פורטוגל במתכונתו הנוכחית, ובמקומו יחול חוק חדש המגביל את המועמדים מלקבל את הדרכון באופן מקל כבעבר.

במידה וייכנס לתוקף, החוק החדש ידרוש מן המועמדים לחיות בפורטוגל כשנתיים על-מנת שיוכרו כאזרחים. בנוסף, היה ויתקבל יחול החוק ככל הנראה מתאריך ה- 1.1.2022. מה שבעצם אמור להכריע את הכף עבור כל מי שאינו מעוניין להשתקע בפורטוגל, להכין את המסמכים ולהגיש אותם לפני המועד הסופי.

ההצעה שהועלתה תנסה לשנות את חוק מספר 30-A/2015 בכל דרך אשר תפחית או תחליש את קבלת האזרחות עבור צאצאי מגורשי ספרד. זאת מכיוון ובשנים האחרונות אלפי יהודים ממוצא ספרדי מכל רחבי העולם, ובייחוד מישראל, הגישו בקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית. אולם מרביתם לא השתקעו בפורטוגל או השקיעו בה כפי שציפתה הממשלה הפורטוגלית כאשר החקיקה עברה, בשנת 2015.

מדוע שוקלת פורטוגל להקשיח את חוק האזרחות?

הקשחת התנאים עבור קבלת דרכון פורטוגליההצעה לשינוי החוק מתבססת על טיעונים כלליים כגון: "כמעט כל האנשים לא מגיעים לפורטוגל" או "הפרסום בישראל הוא שלילי" וכן "קיימות יותר מדי חברות עסקיות הלוקחות חלק בנעשה". זאת אומרת – מפרסמות את הדרכון בצורה מסחרית וקדחתנית לכל הבא ליד.

מכך יוצא, שהחברות המסחריות אינן משרדי עורכי דין מאורגנים אלא חברות פרטיות אשר אינן מעוניינות אלא ברווח כלכלי ותו לא. מנגד, בעלי הדרכון שהונפק דרך חברות אלה, אינם מעוניינים באיזשהו קשר למדינה הפורטוגלית, כי אם רק ב"כרטיס המעבר החופשי" בין מדינות, הניתן להם תודות לדרכון הפורטוגלי אירופאי.

מה הם התרחישים שעשויים לקרות הכל הקשור להצעת החוק?

  1. החוק כלל לא ישתנה וההצעה תרד לטמיון.
  2. ההצעה תכנס לתוקף, אך אנו לא יודעים את התנאים כיוון וזו רק הצעת חוק שלא מומשה עד כה. לכן הפרטים עשויים להשתנות, כלומר – ניתן יהיה להגיש בקשה לפי תנאים קודמים, או על-ידי תושבות מקומית מוגבלת בזמן וכו'.
  3. הועלו הצעות אשר מצביעות על תנאים שונים, בעזרתם ניתן לקבל את האזרחות שלא דרך מגורי קבע. אלה ייעשו דרך הענקת צדקה, מימון כלכלי, תרבותי, ספורטיבי או אחר, הדומה לפעילויות הנזכרות אשר ייעשו לטובת העם הפורטוגלי או המוסדות הפורטוגליים הנמצאים בשטח מדינת פורטוגל. הכוונה היא לשירותים רלוונטיים עבור המדינה והקהילה הפורטוגלית, או קידומה של התרבות הספרדית היהודית ממוצא פורטוגלי.

חשוב לזכור כי הגשת הבקשות לדרכון פורטוגלי אשר נשלחו טרם לשינוי החוק, לא יושפעו ממנו גם במידה וייצא החוק לפועל. אנו מאמינים כי הממשלה הפורטוגלית תשאיר את הדד-ליין הנוכחי עד לתאריך ה- 1.1.2022 כנזכר, אולם אנו לא יכולים לומר זאת בוודאות. על פניו נראה כי עדיין מוקדם להיות בטוח מה יקרה. עם זאת, השינויים באופן כמעט ודאי ייקחו חלק, אך כרגע איננו יודעים אילו שינויים ומתי.

יחס הקהילה היהודית בפורטו אל מול החלטת קונגרס הנבחרים הפורטוגלי

הקהילה היהודית בפורטו תומכת בכך שתהליך ההתאזרחות לא יתחייב תחת ההכרח אשר ידרוש מהמועמד להתגורר בפורטוגל במשך שנתיים. אולם הרפורמה מדברת על ההיבטים התועלתניים שאמורים לצמוח למדינה ולעם הפורטוגלי כתוצאה ממנה. לכן, תתמקד הממשלה הפורטוגלית להרים את הכנסותיה בעקבות החקיקה ולוודא זאת גם על מחזיקי הדרכון הפורטוגלי העתידיים, שאמורים להרים את כלכלת המדינה בטווח הארוך בזכות השתקעותם בה.

לסיכום – מה צופן העתיד עבור המבקשים דרכון פורטוגלי על בסיס מוצא ספרדי?

ברוח הדברים מעולם לא הייתה כוונה של הגירה כפויה לפורטוגל בכל הקשור לחקיקה. אלא שהחקיקה התבססה על הקשר הרחוק של היהודים לפורטוגל ולא על ההווה. כך שהשוני בחוק הוא ניכר ואף חמור, כיוון ודורש קשרים עכשוויים למדינה, מה שאין כנראה ביכולתם של רוב האנשים לעמוד בו.

מצורפת בזאת הצעת החוק הפורטוגלית.

צרו קשר עבור הוצאת דרכון פורטוגלי – הקשחת התנאים עבור קבלת דרכון פורטוגלי

משרדנו בעל ידע וניסיון בתחום קבלת האזרחות הפורטוגלית. אם החלטתם שעכשיו זה הרגע לפנות להשיג את האזרחות, שווה לפנות אלינו על מנת לקבל ייעוץ והסבר. צרו קשר על מנת לתאם פגישה מול עורך דין להגירה וקבלת דרכון פורטוגל בתל אביב או בירושלים.

הקשחת התנאים עבור קבלת דרכון פורטוגלי

:03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top