Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הקהילה הפורטוגלית בגרמניה – זכאות לאזרחות פורטוגלית ליהודים

Jordan Levy-Bograd

יבגני

עורכי דין מצוינים ואכפתים! עזרו לי להסדיר חוב גדול ולקבל חזרה את רישיון הנהיגה. ממליץ בחום. נחמה, מיכאל ואודליה, תודה רבה!

הקהילה הפורטוגלית בגרמניה התמקדה בתחילתה בהמבורג. הקהילה בהמבורג הכילה בראשיתה כ- 600 יהודים אשר היו מעורים בחיי הכלכלה המקומית ואף מינפו את המשק ההמבורגי עם הגעתם לעיר. יהודים אלה היו בעלי קשרים עם בתי מלוכה אירופאים כספרד, פורטוגל, שבדיה, פולין, ליטא, דנמרק ועוד. בנוסף, נודעו אישי הקהילה כעשירים מופלגים, שדלנים מוכשרים בקרב רשויות השלטון ומשכילים מצטיינים אשר התעלו כמעט בכל עסק חופשי / אריסטוקרטי אשר עסקו בו.

צאצאי הקהילה הפורטוגלית בהמבורג ובגרמניה זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. פנו למשרד עורכי הדין שלנו לקביעת פגישה בנושא קבלת אזרחות פורטוגל.

מהם יתרונות הדרכון הפורטוגלי?

 • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
 • הקמת עסק ו/או נדל"ן במדינות אירופה.

הקהילה הפורטוגלית בהמבורגהקהילה הפורטוגלית בגרמניה:

ההגירה היהודית האיברית להמבורג החלה בשנת 1590, כשהמהגרים הפורטוגלים מגיעים מערי אנטוורפן ואמסטרדם השכנות שהיו בשליטתה של הרפובליקה ההולנדית. בעקבות חידוש המלחמות בין הספרדים להולנדים במלחמת 80 השנים, נאלצו חלק מן הקהילות הפורטוגליות להגר להמבורג משתי סיבות עיקריות. הראשונה, בשל פגיעה בעסקי מסחרן של הקהילות, שנשענו על ייצוא ויבוא לאי האיברי וממנו. הסיבה השנייה הייתה עקב חשש לריגול בקרבם לטובת הצד הספרדי ופחד מפני רשויות החוק ההולנדיות. כתוצאה מכך כ- 120 משפחות יהודיות פורטוגליות ו- 50 משפחות אשכנזיות הגיעו לחיות בהמבורג שבצפון גרמניה.

ב- 100 השנים הראשונות ליישובם, חויבו בני הקהילה הפורטוגלית בגרמניה להצניע את דתם בשל תקנת חוק "איסור הפגנת הדת הבזויה" שהוחלטה ונקבעה בידי הרשויות המקומיות בהמבורג. תחת כורח זה נאלצו הקהילות הפורטוגליות לחיות כשהם אף מסתירים את עובדת היותם יהודים וחיים שוב כמעין אנוסים כבעבר הפורטוגלי. על אף החוקים המגבילים לא הסתפקו התושבים הגרמנים בהנמכתם החברתית של הקהילות הפורטוגליות, והמשיכו להתלונן בפני הרשויות שאינם מעוניינים לחיות לצד יהודים.

התושבים הגרמנים דרשו בתוקף את גירושם של הפורטוגלים, תוך כדי הלשנות דתיות או כספיות (העלמת מס) חוזרות ונשנות באוזניי הכמרים בכנסיות. לאחר ההלשנות פנו אנשי הכנסייה עם טענות התושבים הגרמנים כנגד היהודים אל המחוקקים בבתי העירייה. הסיבה היחידה להישארות הקהילה הפורטוגלית בעיר ודחיית טענות התושבים הגרמנים אצל הרשויות הייתה היעילות הכלכלית שהופקה כתוצאה מהמסים הגבוהים שהוטלו על קהילות המגורשים הפורטוגלים. לדוגמא, בתחילת המאה ה- 17 הוטל מס שנתי גבוה של כ- 1,000 מרק על בעלי העסקים היהודים. בהשוואה, לקראת סופה של המאה המדוברת עלה שיעור המס לרמה כה גבוהה של כ- 6,000 מרק. בסיבה זו מצאו עצמם היהודים "טובעים" בחובות לממשלה וכן בחלקם מהגרים ליתר מדינות אירופה.

הצלחתם הכלכלית של היהודים הפורטוגלים בגרמניה:

עם כניסתם של קהילות האנוסים הפורטוגליות להמבורג התאימו עצמם היטב לשוק המקומי והגלובלי. תודות לקשרים הטובים שניהלו עם ספרד ופורטוגל היו המייבאים הראשונים וכמעט הבלעדיים של סוכר, טבק, תבלינים, כותנה, קפה, דגנים, שמן זית, אפילו כלי מלחמה וכ"ו שהגיעו מהקולוניות הספרדיות והפורטוגליות הרחוקות. ביניהם היו המייסדים של "בנק המבורג" ב- 1619, שגרירים רשמיים של ממלכות שבדיה, פולין ופורטוגל, סופרים, רופאים, אסטרונומים, בוני אוניות, עוסקים במלאכות יד כאריגה, נפחות וכ"ו. עוד יתרון שעמד למגורשים אלו להגיע למעלֵה הסוציאל הגרמני ולהוות אליטה חברתית בהמבורג, היה השימוש בפורטוגזית וספרדית שהיו שפות בעלות הפוטנציאל העסקי הגדול ביותר בזמן זה. היהודים יוצאי פורטוגל תרמו רבות לעסקי הסחר של קהילות הפורטוגלים בהמבורג ושלטו בו בצורה מובהקת. עד שנת 1611 נבנו בהמבורג 3 בתי כנסיות, זֵכֶר לשלושת הקהילות הפורטוגליות שהתאחדו לקהילה מאוחדת אחת בשם "בית ישראל".

אישים פורטוגלים/ספרדים ראויים לציון:

 • רבי יוסף שלמה דֶלְמֵדִיגוֹ: (1591-1655) – רב ודיין הקהילה הספרדית בהמבורג. למד רפואה ומדעים באוניברסיטת פַּדוֹבָה שבאיטליה, שנחשבה כמרכז הלימוד המצטיין של אירופה באותן השנים. מורו למדע היה האסטרונום גלילאו גליליי המפורסם, אשר כונה בכתבי דלמדיגו כ"רבי". יתר על כן שימש כרופאו של נסיך ליטא טרם כהונתו הרבנית בהמבורג. היה גם פילוסוף, מתמטיקאי, סופר, חוקר / תיאורטיקן מוסיקה, מבקר קבלה ובקיא בלשונות: יוונית, לטינית, איטלקית, ספרדית ועוד. עליו אמר החיד"א: "היה חכם בכל החכמות ומופלג בכל חכמה – מספר, תשבורת, פילוסופיא, תכונה (אסטרונומיה), הגיון, רפואה, חכם בתורה, בפלפול הש"ס ופוסקים, ודרשן מופלא, ודעתו רחבה".
 • רודריגו דה-קסטרו: (1550-1627) – רופא וצאצא למשפחת רופאים פורטוגלית נודעת אשר שירתה בארמון מלכי פורטוגל לפחות 4 דורות. למד רפואה ופילוסופיה באוניברסיטאות סלמנקה ואֵבוֹרָה. עם תום לימודיו, התבקש על ידי מלך פורטוגל פיליפה השני לנסוע להודו המזרחית לשם איסוף עשבים עבור מטרת לימוד ומחקר רפואי. אך סרב לבקשת המלך בשל רדיפות האינקויזיציה ופרעות שפרצו באותו הזמן. נמלט לאנטוורפן עם אשתו וילדיו, שם הצליח בהמצאת תרופות ממיזוג עשבים וקנה מוניטין בקרב היהודים והתושבים המקומיים. בשנת 1594 עבר עם משפחתו להמבורג שם התפרנס כרופא מצליח עד מותו.
 • בנימין מוּסַפְיָה: (1606-1675) – רופא בעל שם בהמבורג, פילולוג (חוקר כתבים עתיקים), מילונאי ואלכימאי. היה רופאם של מלכי דנמרק כגון: כריסטיאן הרביעי ופרדריק השלישי. חיבר כמה ספרים, ביניהם ספר רפואה בלטינית, חיבור בשם "מי הים" העוסק בגאות ושפל עבור מלך דנמרק, סידור תפילה ומילון בעברית וכן ידע גם יוונית, ספרדית וגרמנית. היה חבר במרכז הלימוד הרבני באמסטרדם.

מאמרים נוספים על קהילות מגורשי פורטוגל וספרד במדינות השונות:

 1. חיי קהילות ספרד בקרואטיה
 2. הישוב הספרדי והשפעתו בסוריה
 3. שגשוגם של גולי ספרד ברומניה
 4. מגורשי ספרד שמים קץ לסכנת השמד היהודית בלוב
 5. קהל הספרדים המכובד באלג'יריה

צרו קשר עם עורכי דין בנושא אזרחות פורטוגל

משרדנו בעל ותק של למעלה מ- 30 שנים בתחום ההגירה. המשרד עומד בקשר עם הקהילה היהודית הפורטוגלית בליסבון והקהילה היהודית בפורטו שמעניקות את מכתב ההמלצה המבוקש עבור זכאות לדרכון פורטוגלי.

נשמח לבצע בדיקת זכאות חינמית מידית עבורכם בטלפונים הבאים: 03-3724722 או 055-9781688. התקשרו כדי לקבוע פגישה עם עורך דין ממשרדנו בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top