Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הצהרת נאמנות למדינת ישראל כתנאי לקבלת אזרחות ישראלית (מידע משפטי)

Joshua Pex

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

מהי הצהרת נאמנות למדינת ישראל, ובאילו מקרים היא מהווה תנאי לקבלת אזרחות ישראלית? בחוק האזרחות הישראלי נקבע כי מי שעוברים הליך התאזרחות בישראל, שלא מכוח חוק השבות, יהיו מחויבים בדרך כלל להצהיר על נאמנות למדינת ישראל. הרשויות בישראל נוהגות להקפיד על מילוי הליך זה כדין, ואי קיומו עלול לסכל את קבלת האזרחות. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לישראל.

הצהרת נאמנות למדינת ישראל כתנאי לקבלת אזרחות ישראלית (מידע משפטי)

בישראל קיימת חובה להצהיר על נאמנות למדינת ישראל בקרב מי שעוברים הליכי התאזרחות לפי חוק האזרחות, במקרים מסוימים. מדובר בשלב האחרון והסופי לפני קבלת האזרחות הישראלית הנכספת. נוסח ההצהרה לפי חוק האזרחות הוא ״אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל״. הליך ההצהרה עשוי להישמע תמוה, אך בפועל לא מדובר בהליך נדיר בעולם. למעשה, קיימות הוראות חוק מקבילות במדינות מתקדמות רבות, וביניהן ארצות הברית, בריטניה, אוסטרליה, קנדה, גרמניה וספרד.

הרשויות בישראל נוהגות להקפיד מאוד אחר קיום פרוצדורת הצהרת הנאמנות למדינה. בהתאם, חשוב לדעת כיצד מעמד ההצהרה מתבצע, ולהיות מודעים לכך שאי מתן ההצהרה, או איחור במענה לזימון למתן ההצהרה, עלול לסכל את תהליך ההתאזרחות. להלן נסביר בהרחבה על מי חלה חובה להצהיר על נאמנות למדינת ישראל כתנאי לקבלת אזרחות, כיצד ההליך מתבצע ומה ההשלכות של אי קיום ההליך.

מי מחויבים להצהיר על נאמנות למדינת ישראל כתנאי לקבלת אזרחות ישראלית, ומי אינם מחויבים בכך?

אזרחות מכוח לידה להורים שהם אזרחי ישראל, וכן אזרחות לעולים חדשים מכוח חוק השבות, אינה מחייבת ככלל הצהרת אמונים למדינת ישראל. לעומת זאת, התאזרחות של תושבי קבע מחייבת מתן הצהרה מעין זו. חובה זו חלה, בין היתר, במקרים של התאזרחות מכוח נישואים או זוגיות עם אזרחים ישראלים, איחוד משפחות, התאזרחות של הורים לאזרחים ישראלים אשר השתקעו במדינה ומקרים דומים נוספים. יש לציין כי קטינים מעל גיל 16, העוברים הליכי התאזרחות במקרים מעין אלה, מחויבים אף הם להצהיר אמונים למדינה כתנאי לקבלת אזרחות.

הזמנה למתן הצהרת נאמנות למדינת ישראל וההשלכות של איחור במענה להזמנה

רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים קבעה נוהל המסדיר כיצד מתבצעת הצהרת נאמנות, כחלק מהליך ההתאזרחות. הנוהל קובע כי מי שאושרה באופן עקרוני זכאותם להתאזרח, יזומנו להצהיר אמונים למדינת ישראל. מכתב ההזמנה למעמד ההצהרה יישלח אליהם בדואר רשום. ככל שהמתאזרחים לא יענו להזמנה בתוך חודשיים, תישלח אליהם תזכורת. קיימים לא מעט מקרים בהם המתאזרחים שוהים בחו״ל ולכן אינם עונים להזמנה שנשלחה אליהם. חשוב להיות מודעים לכך שבמקרים אלה, הדבר עלול להוביל לבחינה מחדש של כוונת ההשתקעות העתידית בישראל ולסכל את תהליך ההתאזרחות. הגעה למעמד ההצהרה באיחור של 3 חודשים ויותר יתאפשר רק בנסיבות שלמתאזרחים לא הייתה שליטה עליהן, או במקרים הומניים כגון מחלה, מוות של קרובי משפחה וכיו״ב. בהתאם, רצוי להיוועץ במקרים מסוג זה עם עורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל, על מנת להימנע ככל הניתן מהשלכות לא רצויות אלה.

כיצד מתבצעת הצהרת נאמנות בפועל?

מעמד מתן הצהרת האמונים הוא מעמד רשמי, המתקיים באחת מלשכות האוכלוסין של הרשות, בפני מנהל הלשכה (או גורם אחר שהוסמך לכך). במסגרת המעמד, על המתאזרחים להגיע ללשכה בהופעה מכובדת (מבחינת לבוש, גילוח וכיו״ב) ולהביא עמם תעודת זהות, דרכון זר ותעודת מעבר לזרים (ככל שקיימת). במידה ומדובר במי שעוברים הליך התאזרחות מכוח נישואין לאזרחים ישראלים, עליהם להגיע עם בן או בת הזוג הישראלים. בני משפחה רשאים להתלוות לצורך מתן ההצהרה כאורחים, והם אף רשאים לצלם את המעמד. לאחר ההצהרה תימסר למתאזרחים תעודת האזרחות, עמה יהיה באפשרותם להגיש בקשה לקבלת דרכון ישראלי.

הצהרת נאמנות למדינת ישראל כתנאי לקבלת אזרחות ישראלית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

אם יש לכם שאלות נוספות בנושא התהליך לצורך קבלת אזרחות ישראלית או הסדרת מעמד בישראל, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מסייע בייצוג וטיפול מול משרד הפנים ויתר הרשויות והערכאות המשפטיות בישראל בהליכי התאזרחות, הסדרת מעמד, קבלת אשרות בישראל לבני משפחה ועוד.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top