דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

העסקת פליטים מאוקראינה – עדכון לחודש נובמבר 2022

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

האם העסקת פליטים מאוקראינה שהגיעו לישראל אפשרית? על רקע פרוץ המלחמה עם רוסיה בתחילת שנת 2022, הגיעו לישראל פליטים רבים מאוקראינה. הנהלים העדכניים בנושא קובעים כי לא יבוצעו פעולות אכיפה נגד בעלי דרכון אוקראיני שהגיעו לישראל מאוקראינה לפני סוף חודש ספטמבר 2022 וחלפו 90 יום ממועד כניסתם לישראל. מדיניות משרד הפנים העדכנית לגבי העסקת מבקשי מקלט תחול על העסקת פליטים מאוקראינה. במאמר זה יפרט על הנושא עורך הדין מיכאל דקר, שותף ומומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו.

העסקת פליטים מאוקראינה

המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, המתנהלת בעיקר על אדמת אוקראינה החל מחודש פברואר 2022, גבתה עד כה קורבנות רבים. אזרחים אוקראינים רבים עזבו את בתיהם ואדמת מולדתם, ועברו לחיות בארצות אחרות עד יעבור זעם. לפי הנתונים העדכניים, נכון למועד כתיבת שורות אלה, מעל 7.5 מיליון אוקראינים יצאו מגבולות אוקראינה וחיים כעת כפליטים. מיליונים מתוכם חיים בארצות שונות באירופה, בעיקר בפולין, צ׳כיה וגרמניה. ואולם, גם לישראל הגיעו כמה עשרות אלפי פליטים מאוקראינה מאז פרוץ המלחמה. מצב דברים זה הצריך מציאת פתרונות נקודתיים עבורם. בהתאם, הכריזה שרת הפנים על מדיניות זמנית שתאפשר לפליטים מאוקראינה השוהים בישראל במשך תקופה ממושכת לעבוד למחייתם. להלן נפרט על המדיניות העדכנית בנושא.

מהי מדיניות שרת הפנים בנושא העסקת פליטים מאוקראינה?

שרת הפנים הכריזה ביום 24.10.2022 על מדיניות עדכנית שתאפשר לפליטים מאוקראינה להישאר בישראל ולעבוד למחייתם, ככל שמצב המלחמה יימשך. על פי מדיניות זו, אזרחי אוקראינה שהגיעו לישראל עד ליום 30.9.2022 יוכלו לעבוד כעובדים זרים, ורשות האוכלוסין לא תבצע פעולות אכיפה נגד העסקתם. זאת בתנאי שהם מחזיקים בדרכון אוקראיני וחלפו לפחות 90 יום ממועד הגעתם ארצה. בנוסף, נקבע כי אשרות (ויזות) התייר (המכונות ב/2) שניתנו לאזרחי אוקראינה שהגיעו ארצה החל מיום תחילת המלחמה יוארכו עד ליום 30.11.2022. לאחר מכן, ועל בסיס הנתונים העדכניים אודות מצב המלחמה והנסיבות בנושא, יבחן משרד הפנים האם להאריך את מדיניות זו או לשנותה. משרדנו, המעניק סיוע וליווי משפטי בתחום ההגירה לישראל ודיני עובדים זרים, ממשיך לעקוב כל העת אחר ההתפתחויות בנושא, וימשיך לעדכן עליהן באתר המשרד.

הנהלים העדכניים בנושא העסקת מבקשי מקלט יחולו על העסקת פליטים מאוקראינה בישראל

חשוב לציין כי לאחרונה עדכן משרד הפנים את הנוהל בנושא העסקת מרבית מבקשי המקלט בישראל, ושרת הפנים הכריזה כי הוראותיו יחולו על מבקשי מקלט בישראל. על פי הנוהל המעודכן, החל מחודש ינואר 2023 יחולו שורת הגבלות גיאוגרפיות והגבלות נוספות על תחומי העיסוק בהם יוכלו מבקשי מקלט לעבוד בערים מסוימות במרכז ובדרום הארץ. מדובר, בין היתר, על הערים תל אביב-יפו, רמת גן, רמת השרון, נתניה, פתח תקווה, אילת, אשדוד וירושלים. בערים אלה ניתן יהיה להעסיק מבקשי מקלט בענפי החקלאות, הסיעוד, המלונאות והבניין. לגבי ענף המסעדנות, הנוהל יאפשר העסקה של מי שכבר הועסקו בתחום עד חודש יוני 2022, ולא תתאפשר קליטת עובדים חדשים. הסבר מורחב על הנוהל תוכלו למצוא במאמר של עורך הדין יהושע פקס ממשרדנו, שהתפרסם באתר ynet.

העסקת פליטים מאוקראינה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל והעסקת עובדים זרים

במאמר קצר זה פירטנו על עדכונים חשובים בנושא העסקת פליטים מאוקראינה, שהגיעו לישראל על רקע מצב המלחמה בארצם. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע בנושא, תוכלו לפנות אל משרדנו ונשמח לעזור. לעורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון מקצועי רב במתן ייצוג וליווי משפטי במגוון סוגיות מתחום ההגירה לישראל והעסקת עובדים זרים, לרבות ייצוג בהליכי הסדרת מעמד בישראל, בקשות אשרה, היתרי העסקה ומימוש זכויות עובדים זרים. ניתן ליצור קשר עם משרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה