Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסכם סודיות (NDA)

Michael Decker

מרים פופ

הי לכולם,אורך דין מבורך ,מאות גדולה.אמין,אמיתי ,מתחשב בכול סיטואציה ספציפי לבן האדם הנותן שירות .שאלוהים הברך אותו ואת משפחתו.🙏🙏🙏תודה לאל שיש כאלו אורך דינים כמו Joshua Pex.ממליצה מאוד בחום.❤❤❤

הסכמי סודיות, הנקראים באנגלית Non-disclosure agreements, או בקיצור NDA, הם חוזים המגנים מפני חשיפת מידע חסוי או קנייני לציבור. הסכמים אלה נחתמים בדרך כלל בין שני צדדים הנכנסים למיזם עסקי משותף.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חברות ותאגידים. אנחנו עוזרים בתיווך של חוזים בתוך ישראל ושל שיתופי פעולה בין חברות בישראל ובחו"ל. במאמר זה, יסביר עו"ד מיכאל דקר את מטרתם וחשיבותם של הסכמי הסודיות.

מהו הסכם סודיות?

הסכם NDA יכול ללבוש צורות רבות, אך הנחת היסוד היא של חוזה שלפיו מקבל המידע לא יעשה שימוש במידע המפורט בהסכם, או שיעשה זאת רק למטרה שהוגדרה בבירור, כמו מו"מ על חוזים. הסכם הסודיות מציב מגבלות על חשיפת מידע לצד ג'. ההסכמים האלה יכולים להיות חד-צדדיים, ולאסור רק על צד אחד לחשוף מידע חסוי, או הדדיים, החלים על שני הצדדים. בין התחומים שבהם אפשר למצוא הסכם שמירה על סודיות: חשיפת מידע טכני, זכויות קניין רוחני וסודות מסחריים – כמו הנוסחה של "קוקה קולה". גם מיזוגים, מיזמים עסקיים משותפים, מידע פיננסי ובקשות להצעות יכללו הסכמי סודיות. הסכמים אלה נפוצים גם כאשר חברה מבקשת מימון ממשקיעים פוטנציאליים, כדי למנוע ממתחרים לעשות שימוש בסודות מסחריים ובמידע קנייני אחר.

עם זאת, הסכמי סודיות אינם מכסים מידע שחשיפתו נדרשת מתוקף צו בית משפט; מידע שכבר נמצא ברשות הציבור בעת החשיפה או אחריה; מידע שנמצא כבר ברשותו החוקית של המקבל בעת החשיפה; או מידע שהמקבל גיבש או קיבל מבלי להזדקק למידע החסוי המתואר בהסכם.

הסכם סודיות (NDA)

הסכם NDA והגנה על חושפי שחיתויות

אחת הדוגמאות הידועות למגבלות הנקבעות בהסכם סודיות היא המקרה המפורסם של ג'פרי ויגֶנְד. ג'פרי היה ביוכימאי שהפר חוזה סודיות שחתם עם Brown & Williamson, חברת הטבק שבה עבד, כשפנה לעיתונות וסיפק מידע על כך שחברות הטבק משנות במכוון את תכולת הניקוטין של הסיגריות שלהן כדי שיהיו ממכרות יותר, אף שהן מודעות לכך שמדובר בחומר מסרטן.

בעקבות זאת, נחקק "חוק ההגנה על סודות מסחריים – 2016", הכולל סעיף הגנה על חושפי שחיתויות "החולקים מידע חסוי במסגרת דיווח על חשד לפעילות לא חוקית לגורמי אכיפת החוק, או בעת הגשת תביעה, בתנאי שעשו זאת בחשאי".

משמעותו והיקפו של התנאי הזה חשובים מאין כמותם לאכיפת ההגנה על בריאות הציבור ובטיחותו, על זכויות האזרח, על שוק הפיננסים, על הצרכן ועל הסביבה, ולמניעת הונאות כנגד הממשלה, בעלי מניות והציבור.

מתי כדאי לנסח ולחתום על הסכם סודיות?

אם יש צורך בהסכם NDA, כדאי לחתום עליו בשלבים המוקדמים ביותר של מערכת היחסים בין שני הצדדים – מוסר המידע ומקבלו. יש לנסח את ההסכם בצורה נרחבת ככל האפשר, כך שיכסה כמה שיותר מידע חסוי. יש לבחון בעיון את יתר התנאים וההתניות של ההסכם לפני שחותמים עליו.

לעיתים, הצד המקבל (זה שחותם על חוזה הסודיות) ירצה להגביל את תוקף ההסכם לפרק הזמן הקצר ביותר. על פי רוב, שנה או שנתיים נחשבות לפרק זמן סביר, תלוי באופי המידע. במקרים אחרים, כמו בעת חשיפה של סודות מסחריים, הסכם הסודיות עשוי לאסור על מקבל המידע לעשות בו שימוש לצמיתות.

מה יש לציין במפורש בהסכם הסודיות?

ההסכם צריך לקבוע בבירור מי זכאי לקבל את המידע החסוי. לא נדיר לראות מעסיקים הדורשים מכל עובדיהם לחתום על NDA האוסר עליהם לחלוק עם הציבור מידע אודות החברה. לעומת זאת, יש חוזי סודיות שנוגעים רק למידע הזמין רק לגורמים בכירים בחברה, כמו מועצת המנהלים והעובדים בדרגים הגבוהים. אם יש צורך לחשוף מידע חסוי בפני עובדים בדרגים נמוכים, יש להוסיף סעיף הקובע כי זה ייעשה רק במידת הצורך.

אם למקבל המידע יהיה צורך לחשוף מידע חסוי בפני צד שלישי, כמו קבלן עצמאי, יש להכניס בהסכם הסודיות סעיף שלפיו צד ג' חייב לחתום על הסכם סודיות לא פחות מגביל מזה שנחתם בין מוסר המידע למקבל המידע. על סעיף זה להגביל גם את השימוש במידע בידי צד ג', ולהטיל על הצד המקבל את האחריות לכל הפרה על ידי צד ג'.

מתי הסכם סודיות איננו הפתרון ההולם?

כאשר נותנים לצד המקבל היתר לעשות שימוש במידע החסוי, במקום להגביל את השימוש במידע כזה. הסכם סודיות איננו סוג החוזה המתאים למקרה זה, ויש לנהל על כך משא ומתן נפרד במסגרת הסכם רישוי. כמו כן, הסכם הסודיות איננו החוזה הנכון להגבלת תחרות או שתדלנות.

יש להימנע מסעיף הקובע מראש את גובה הפיצויים שישלם הצד המפר את ההסכם על כל הפרה.

מצד שני, ראוי להכליל בהסכם סודיות סעיף המאפשר לצד הנפגע לעתור לבית המשפט ולבקש את התערבותו למניעת הפרות נוספות. זה יאפשר לצד שינצח בהליך המשפטי לקבל פיצוי על העלויות שנגרמו לו, ויעזור במניעת התדיינות משפטית מיותרת. פרט לכל אלה, יש להגדיר בהסכם הסודיות גם כיצד ייפטר הצד המקבל מהמידע החסוי שברשותו.

פנו אל מומחים בדיני חוזים:

אם אתם זקוקים לעזרה בניסוח הסכם סודיות או כל חוזה אחר, בישראל או מחוצה לה, אנחנו כאן כדי לסייע. פנו אל משרדינו בתל אביב או בירושלים לקבלת עזרה משפטית ומידע אודות הסכמים בכלל, הסכמי סודיות בפרט, וכל סוגיה אחרת הקשורה לדיני חוזים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top