דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסכם נאמנות – מה חשוב לדעת מבחינה משפטית?

Michael Decker

בלא מעט מקרים יש צורך להפקיד נכסים וזכויות בידי אחרים, למטרות שונות. פעולה זו נקראת נאמנות, והיא כוללת סוגיות רבות מבחינה משפטית. זאת לאור החובות המוטלות על נאמן שממונה על נכסים וזכויות של אחרים. איך עושים זאת נכון? ומה חשוב לדעת על הסכם נאמנות? במאמר זה יסביר על כך עו״ד מיכאל דקר, שותף ממשרדנו המתמחה במשפט מסחרי ובדיני נאמנות.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה במשפט מסחרי ובדיני נאמנות. המשרד מספק מגוון רחב של שירותים משפטיים, כגון ייעוץ בענייני הסכמי נאמנות, ניסוח הסכמי נאמנות, הפקדות נכסים וזכויות לצורך נאמנות וכיו״ב.

האם ניתן להפקיד נכסים וזכויות שבבעלותי אצל מישהו אחר, מבלי שהדבר ייחשב כהעברה של הזכויות? התשובה היא כי בהחלט ניתן. במקרים רבים הדבר אף נדרש. בכך עוסק תחום הנאמנות. הן מי שמפקידים נכסים וזכויות, והן מי שהם מופקדים בידיהם, חייבים לדעת מה קובע החוק בנושא. על כך נסביר להלן.

הסכם נאמנות - מה חשוב לדעת מבחינה משפטית?

מהו הסכם נאמנות?

הסכם נאמנות הוא סוג מיוחד של הסכם, במסגרתו מופקדים נכסים וזכויות של אדם, מספר בני אדם או תאגיד, בידי אחר, המכונה ״נאמן״. עם זאת, העברת הנכסים או הזכויות לנאמן אינה נעשית לטובתו. בכך שונה הסכם נאמנות מעסקה של מכירת נכס לאחר, אשר בעקבותיה מועברות הזכויות בנכס מאחד לאחר. במקרה של נאמנות, הזכויות בנכסים אינן מועברות לנאמן, והוא רק מופקד עליהן למטרה מסוימת.

גם אם ההגדרה של מוסד הנאמנות זרה לכם, אתם ודאי מכירים צורות מסוימות של נאמנות. למשל, קופת גמל, קרן השתלמות וקרן פנסיה הן כולן צורות של נאמנות. הכספים המופקדים לצורך חיסכון אינם מוקנים לגוף אשר אחראי על ניהול הקרן בנאמנות, והזכויות בהם נותרות ברשות המפקיד. כך גם הפקדת כספים אצל נאמן שמבצע סבא לטובת נכדו, עד שיגיע לגיל מסוים או שיבצע פעולה מסוימת (לדוגמה, יתחתן), מהווה הסכם נאמנות. נעשה שימוש נרחב בהסכמי נאמנות לצרכים מסחריים, דוגמת מקרים של אופציות לעובדים או אגרות חוב. אחד הסוגים הנפוצים ביותר של הסכמי נאמנות הינו במקרים של עסקאות נדל״ן. הרחבנו על כך במאמר נוסף שפרסמנו.

מותר ואסור בהסכמי נאמנות

הסכם נאמנות ייחודי בכך שעליו לעמוד הן בהוראות חוק החוזים והן בהוראות הספציפיות של חוק הנאמנות. ההגדרות המדויקות של הפעולות שנאמן רשאי לבצע בנכסים או זכויות שהופקדו בידיו, תלויות בהסכם הנאמנות הספציפי. עם זאת, כלל בסיסי הקבוע בחוק הנאמנות הוא כי פירות הנכסים שהופקדו בנאמנות הם גם חלק ממנה. לדוגמה, חיסכון בקרן השתלמות אשר צובר רווחים נוספים במהלך תקופת החיסכון, יהיה שייך גם הוא לנאמנות. הגוף המנהל את הקרן לא יוכל ליהנות מהם. 

בנוסף, קיים בחוק כלל של איסור על הנאמן להפיק טובת הנאה מהנכסים או הזכויות שהופקדו, במסגרת תפקידו כנאמן. כלל זה מורכב, לאור העובדה שבמקרים רבים ממונה נאמן אשר בעצמו נהנה מהנכסים, אך לא במסגרת תפקידו. למשל, בהליכי ירושה, לא פעם אחד מהיורשים ממונה כנאמן על נכסי המוריש. אף שבעתיד יוכל ליהנות מחלקו בירושה, במסגרת תפקידו כנאמן הדבר אסור. עם זאת, ניתן להגיש בקשה לבית המשפט לאשר מראש פעולה הכרוכה בהפקת טובת הנאה לנאמן, במידה ובית המשפט יתרשם כי היא לטובת הנאמנות.

מה חשוב לכלול בהסכמי נאמנות?

הסכמי נאמנות הם הסכמים מורכבים, המצריכים בקיאות משפטית ספציפית בהכנתם. בין היתר, חשוב כי תיכלל במסגרתם בחינה מעמיקה של החיובים ההסכמיים, גם עבור הנאמן וגם עבור יתר הצדדים להסכם. בנוסף, חשוב לכלול בהסכם תיאור מדויק של הנכס או הזכות שהועברה. כמו כן, במקרים רבים נהוג ליצור מנגנון במסגרתו מתמנה גורם המפקח על הנאמנות, ומוודא כי היא נעשית בכפוף להסכם וכי היא עומדת בדרישות החוק. אלה רק חלק מן הנושאים שחשוב לכלול בהסכם נאמנות.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נאמנות ומשפט מסחרי

לעיל פירטנו על הסכם נאמנות, השימושים האפשריים הנעשים במסגרתו ועל החשיבות ליצור הסכם נאמנות מפורט וכזה התואם את נסיבות המקרה. לשאלות נוספות וסיוע בנושא הסכמי נאמנות, תוכלו ליצור קשר עם עורך דין מומחה בתחום ממשרד עורכי הדין שלנו. משרדנו מסייע ליחידים ועסקים בנושא הסכמי נאמנות, סוגיות משפטיות שונות בעניינים מסחריים וכיו״ב. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה