Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד עבור עובדי סיעוד זרים  – עדכון לחודש מאי 2022

Michael Decker
Michael Decker

Sharon Helbrecht

תודה השירות היה מאוד מקצועי, יותר מחמש כוכבים

בתחילת חודש מאי 2022 פורסמה הצהרה חשובה ואף דרמטית בנושא הסדרת מעמד של עובדי סיעוד זרים בישראל על-ידי שרת הפנים, ח״כ איילת שקד. השרה עדכנה על מספר שינויים הצפויים להיטיב עם ציבור עובדי הסיעוד הזרים בישראל, המטופלים הסיעודיים ובני משפחותיהם. שרת הפנים התחייבה לצמצם את הנטל הביורוקרטי בו נאלצות המשפחות לשאת, לשנות את שיטת ההעסקה של עובדי סיעוד זרים ולאפשר את המשך שהייתם של עובדי סיעוד רבים באמצעות חקיקה בהוראת שעה. הצהרה זו באה לאחר מספר החלטות של רשות האוכלוסין וההגירה, אשר נועדו לתת מענה נקודתי למצוקת עובדי הסיעוד במהלך תקופת הקורונה. על עדכונים חשובים אלה יסביר במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה בתחום עובדי הסיעוד הזרים בישראל.

הסדרת מעמד עבור עובדי סיעוד זרים  - עדכון לחודש מאי 2022

אילו בעיות בענף הסיעוד צפויות להיפתר בקרוב?

הבעיות בענף הסיעוד בישראל הופכות ליותר ויותר קריטיות בשנים האחרונות. המחסור בעובדים בענף נותן את אותותיו ומקשה על משפחות לאתר מטפלים זמינים עבור יקיריהן. המשפחות ברות המזל שמצליחות למצוא עובדי ועובדות סיעוד הזמינים להעסקה, נאלצות להתמודד עם סבך הביורוקרטיה בתחום. הסוגיה של הסדרת מעמד עובדי סיעוד זרים בישראל גם היא מורכבת למדי, לאור הכללים הנוקשים בנושא. חשוב לדעת כי מאחורי הקלעים מתנהלים דיונים בנושא, על מנת לספק פתרון למצוקות בתחום. בהתאם, בעתיד הקרוב צפויים להיכנס לתוקף שינויים חשובים בתחום הסיעוד בישראל. במסגרת זאת, צפויה הארכה של משך התקופה שבה יתאפשר לעובדי סיעוד רבים להישאר ולעבוד בישראל, שינוי מהותי במודל ההעסקה ומתן פתרונות ייחודיים למקרים מורכבים במיוחד של מטופלים סיעודיים. משרדנו עוסק באופן שוטף בייצוג משפחות מטופלים סיעודיים וכן עובדי סיעוד זרים. אנו עוקבים מקרוב אחר ההתפתחויות בתחום, ומעדכנים עליהן את לקוחותינו והציבור הרחב. להלן נסביר על עיקרי ההצהרה של שרת הפנים בנושא מתחילת חודש מאי 2022.

הארכת אישור שהיית עובדי סיעוד זרים

נהלי רשות האוכלוסין קובעים כללים נוקשים למדי בכל הנוגע לתקופת השהייה המותרת של עובדי סיעוד זרים. ככלל, התקופה המקסימלית להעסקת עובדי סיעוד זרים בהיתר היא כ-8 שנים, אך במקרים חריגים במיוחד ניתן לבקש את הארכת תקופת האשרה של העובדים מטעמים הומניטריים. במהלך תקופת הקורונה, המחסור בעובדי סיעוד גרם למצוקה של ממש, אשר התבטאה במחסור בעובדי סיעוד זמינים לקשישים, חולים ומטופלים סיעודיים נוספים אשר היו זקוקים למטפלים ומטפלות צמודים. הדבר הוביל למתן מענה נקודתי מצד רשות האוכלוסין, אשר כפי שעדכנו לאורך כל התקופה באתר משרדנו, אישרה באופן מצומצם ומוגבל הארכת שהייה של עובדי סיעוד זרים. כעת, מתחייבת שרת הפנים להעביר תיקון חקיקה בהוראת שעה, אשר יאפשר מתן אישורי שהייה לכ-1,400 עובדי סיעוד שתקופת ההעסקה המרבית שלהם בישראל הסתיימה, והם נדרשו לצאת מישראל עקב כך.

שינוי שיטת ההעסקה ומעבר להעסקה ישירה של עובדי סיעוד זרים

סוגיית ההעסקה של עובדי סיעוד זרים בישראל מורכבת למדי, משום שהמודל הנהוג קובע שיטה של העסקה משותפת. משמעות הדבר היא כי עובדי סיעוד כפופים הן למטופלים הסיעודיים בהם הם מטפלים והן ללשכות הסיעוד המורשות. שרת הפנים מינתה צוות בינמשרדי לבדיקת צורת ההעסקה של עובדי סיעוד זרים כיום, ואחת מהמלצותיו הייתה לעבור למודל של העסקה ישירה ומלאה של עובדי הסיעוד על-ידי מטופליהם. זאת בכפוף לקבלת שירותים תומכים מצד לשכות הסיעוד המורשות, שיסייעו למטופלים (אשר מטבע הדברים, רובם אינם מורגלים להיות מעסיקים). בנוסף, ועל מנת להקל על נטל ההעסקה, צפויות לקום פלטפורמות ממשלתיות ושירותים תומכים נוספים לרווחת המטופלים.

מתן פתרונות נוספים למקרים מורכבים

שרת הפנים הנחתה לחלק את אוכלוסיית המטופלים, ולזהות מקרים של מטופלים ״מורכבים״. כלומר, מטופלים בעלי צרכים מיוחדים, הדורשים מענה ייחודי מצד הרשויות. על בסיס חלוקה זו וזיהוי צרכים מיוחדים אלה, צפויה רשות האוכלוסין וההגירה לייצר פתרונות ייחודיים עבור מקרים מורכבים אלה. השרה לא הרחיבה על הפתרונות עצמם, ולכן קשה להעריך מה יהיו פתרונות אלה. ייתכן כי יהיה מדובר על ניתוב של עובדים ותיקים ומנוסים יותר למטופלים בעלי צרכים מיוחדים. ייתכן גם כי במקרים של מטופלים עם בעיות מורכבות במיוחד, הסדרת מעמד של עובדי סיעוד זרים המטפלים באותם מטופלים תוכל להתבצע בהליך מזורז, או שתינתן להם אשרת שהייה לתקופה נרחבת יותר. משרדנו עוקב אחר הנושא, ואנו נמשיך לעדכן על כך באתרנו.

הסדרת מעמד עובדי סיעוד זרים בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לעיל פירטנו על עדכונים חשובים לגבי שינויים בנושא הסדרת מעמד עבור עובדי סיעוד זרים בישראל, עליהם אנו ממשיכים לעדכן כל העת. אנו מודעים לכך שתחום ההעסקה של עובדים זרים בישראל מעלה מגוון מורכבויות משפטיות וביורוקרטיות. אם יש לכם כל שאלה פרטנית בנושא או צורך בסיוע, נשמח לעמוד לשירותכם. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בתחום עובדי סיעוד, הסדרת מעמדם וייצוג עובדים ומעסיקיהם בפני הרשויות והערכאות המשפטיות בישראל. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top