Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל של בני זוג זרים שהינם יהודים משיחיים או נוצרים משיחיים

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

בלא מעט מקרים של הליכי הסדרת מעמד, נתקלים בני זוג זרים המשתייכים לקהילות של יהודים משיחיים או נוצרים משיחיים בישראל בקשיים שונים. הדבר נובע, בין היתר, מחשש לפעילות מיסיונרית בישראל. מה אומרים על כך החוק ופסיקת בתי המשפט? במאמר זה יסביר על כך עורך דין יהושע פקס, מומחה לתחום הגירה לישראל.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל-אביב, מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל. למשרדנו ניסיון רב בליווי זוגות לאורך שלבי הסדרת מעמדם החוקי של בני הזוג הזרים, ובייצוגם בפני כל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

הסדרת מעמד בני זוג זרים שהינם נוצרים משיחיים או יהודים משיחיים

הימנעות משרד הפנים מהסדרת מעמד בני זוג מהזרם המשיחי

במסגרת הסדרת מעמד בני זוג זרים נבחנת עמידה בתנאים שונים הקבועים בנהלים לגבי זוגות נשואים וזוגות ידועים בציבור. בכלל זה, נבחנים היעדר מניעה פלילית או מניעה ביטחונית לגבי בני הזוג, מרכז חיים משותף בישראל וכן כנות הקשר הזוגי. בחינת כנות הקשר הזוגי נעשית במסגרת סדרת ראיונות שעוברים בני הזוג, והיא מתבצעת באופן מעמיק ביותר.

אף שלכאורה הקריטריונים הנ״ל אינם נוגעים לרקע הדתי של בני הזוג, בפועל ניתן לראות כי זהו נושא העולה בהליכים רבים של הסדרת מעמד. ובהקשר רחב יותר מסוגיית הסדרת מעמד בני זוג, לא פעם עולה מול משרד הפנים שאלת הזכאות למעמד של יהודים שהמירו את דתם לדתות אחרות, בעיקר נצרות, או יהודים שמשתייכים לזרמים הרפורמי או הקונסרבטיבי. 

אמנם לא מדובר במדיניות רשמית ומפורשת, אך ניתן לראות כי לא פעם נדחות בקשות להסדרת מעמד בני זוג יהודים או נוצרים משיחיים, על רקע התרשמות לגבי אי כנות של הקשר הזוגי, או בעיות אחרות לכאורה. עיון בנימוקי משרד הפנים לדחיית אותן בקשות מעלה כי המשרד לעיתים סבור כי בפועל, מטרתם האמיתית של בני הזוג היא לעסוק בפעילות מיסיונרית ובהפצת הנצרות בישראל.

עמדת בתי המשפט בנושא

בפסק דין דנור שניתן על-ידי בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, נדון מקרה של זוג נשוי, המורכב מגבר ישראלי ומבת זוג זרה, אזרחית ארצות הברית. בת הזוג, שנולדה לאב יהודי משיחי ולאם נוצריה, ניהלה אורח חיים לפי הזרם היהודי משיחי, וכך גם בן זוגה הישראלי, אשר נולד וגדל בארץ. הזוג התחתן בקנדה, וכאשר ביקשו להסדיר את מעמד האישה בישראל כנשואים, הם נתקלו בסירוב משרד הפנים. בהחלטת הסירוב נקבע כי הבקשה נועד לצורך הפצת הנצרות במסגרת השתייכות הזוג לקהילה יהודית משיחית בשם ׳תפארת ישו׳. 

בית המשפט קבע במפורש כי מדובר באפליה פסולה על רקע סעיף 7 לחוק האזרחות, המאפשר הסדרת מעמד של זוגות נשואים. בית המשפט הדגיש כי הוצגו על-ידי בני הזוג ראיות מוצקות לכנות הקשר ביניהם. עתירת בני הזוג התקבלה ובית המשפט ביטל את החלטת הסירוב להסדרת מעמד. נקבע כי יש לתת לבת הזוג רישיון שהייה בישראל ולפתוח בהליך המדורג.

במקרה אחר שהגיע אל בית הדין לעררים של משרד הפנים, נדון מקרה של אזרחית רוסיה אשר נישאה לישראלי שעלה ארצה מרוסיה כזכאי שבות. לזוג נולדו בישראל שני ילדים. תוך כדי הליכי הסדרת מעמד בת הזוג, נקבע לפתע כי הבעל הוא בן דת אחרת שהשתייך לקהילה משיחית בטרם עלה ארצה. זאת לאחר שכבר עברו כ-15 שנים מעליית הבעל, אשר מאז הספיק להשתקע בישראל, לשרת שירות צבאי מלא ביחידה קרבית ולהקים משפחה.

בהתאם לפסק דין דנור הנ״ל, נקבע כי יש להמשיך את ההליך בעניין הסדרת מעמד האישה, לבחון את כנות הקשר ויתר הקריטריונים ולקדם את התאזרחות האישה. כל זאת, ללא ייחוס כל חשיבות לאמונה הדתית של הזוג. פסיקה זו ממחישה עד כמה רקע דתי במקרים מעין אלה אינו אמור למנוע הסדרת מעמד. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה להסדרת מעמד בני זוג והגירה לישראל

למרות פסקי הדין החשובים עליהם פירטנו לעיל, אנו עדים למקרים רבים בהם בני זוג יהודים משיחיים או נוצרים משיחיים נתקלים בקשיים בהליכי הסדרת מעמד מול משרד הפנים. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בהסדרת מעמד בני זוג בישראל, כולל בני זוג המשתייכים לזרם המשיחי. נשמח להעניק לכם ייעוץ וסיוע משפטי, המבוסס על ניסיוננו הרב, בכל סוגיה העולה בהקשר זה. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top