Skip to content

הסדרת מעמד עבור בני זוג מסורבי כניסה לישראל (חותמת שחורה)

Avatar

Michael Decker

לא פעם נתקלים בני זוג שאחד מהם ישראלי והשני אזרח זר, בקשיים במסגרת הליכי הסדרת מעמד בישראל, על רקע היות בני הזוג הזרים מסורבי כניסה. יכולות להיות לכך סיבות שונות, ובהתאם קיימות דרכים שונות לפתור את הקשיים המתעוררים. במאמר זה, שנכתב על-ידי עורך דין מיכאל דקר, מומחה לנושא דיני הגירה לישראל, נסביר עבורכם מה ניתן לעשות במקרים אלה מבחינה משפטית.

בשאלות וסוגיות משפטיות מתחום דיני ההגירה לישראל, תוכלו לפנות אל משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, בירושלים ובתל אביב. לעורכי הדין במשרד ניסיון מקצועי רב בליווי זוגות לאורך שלבי הסדרת מעמדם החוקי של בני הזוג הזרים, ובייצוגם בפני כל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

הסדרת מעמד בני זוג מסורבי כניסההאם קיימת חותמת שחורה בדרכון לאחר סירוב כניסה?

חוק הכניסה לישראל מעניק סמכות רחבה להגביל כניסת אזרחים זרים לישראל במקרים שונים. רשויות המדינה פועלות בדרכים שונות למניעת כניסה ושהייה בישראל של אזרחים זרים שלא כדין. בימינו, הדבר אינו נעשה באמצעות החתמה פיזית של הדרכונים הזרים, אלא לרוב על-ידי רישום במערכות הפנימיות של משרד הפנים. 

בעת הגעת תיירים ואזרחים זרים לישראל, מתבצע ״פרופיילינג״ שלהם בדרכים שונות, וכניסתם עשויה להיות מסורבת בעקבות חשדות שונים לגביהם. לרוב סירוב כניסה נובע מחשש לעבודה לא חוקית והשתקעות בישראל, אולם לעיתים בני זוג זרים מסורבים כניסה מפני שלא הסדירו את מעמדם כנדרש. המדיניות של רשויות המדינה הינה כי אין זכות קנויה לאזרחים זרים להתיישב בישראל. הדבר אינו שונה כאשר מדובר בבני זוג זרים. 

מתי עלולים בני זוג זרים להיות מסורבי כניסה?

סירוב לכניסה או שהייה של בני זוג זרים עשוי להתרחש כאשר עולה חשש מהשתקעות בארץ, ומקשר זוגי שאינו כנה. כך גם כאשר בני הזוג הזרים נתקלו בסירוב כניסה בעבר, ולאחר מכן מבקשים להיכנס שוב על רקע זוגיות עם ישראלים. סיבה מרכזית נוספת היא מידע המגיע אל הרשויות בדבר מניעה פלילית או סיכון ביטחוני אפשרי בעקבות שהיית בני הזוג הזרים בישראל.

מה ניתן לעשות במקרים של סירוב כניסה?

הדרך הטובה ביותר להימנע מקביעה על סירוב כניסה של בני הזוג הינה לפעול להסדרת הגעתם לישראל בצורה מסודרת, באמצעות הזמנתם לפי הנוהל הרלוונטי (לגבי נשואים או ידועים בציבור). אם הדבר לא נעשה, וכניסת בני הזוג סורבה בהגיעם ארצה, ניתן להגיש ערר דחוף בעקבות ההחלטה על סירוב הכניסה. לבית הדין לעררים של משרד הפנים יש סמכות להורות על עיכוב ביצוע הרחקת בני הזוג בעקבות הסירוב. ואולם, פתרון זה נועד למקרי קיצון בלבד, שכן לא בכל מקרה יתערב בית הדין לעררים בהחלטת סירוב כניסה. לכן, דרך המלך היא ביצוע הזמנה מסודרת של בני הזוג לפני הגעתם ארצה. סירוב כניסה בוודאי מקשה על הליך הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים, אולם חשוב לזכור כי עצם סירוב הכניסה לא שולל את הזכות לחיי משפחה בישראל. לכן, אם הזוג מצליח להוכיח קשר כנה ואמיתי ועומד בכל תנאיי הנוהל של משרד הפנים, סירוב הכניסה יבוטל ובני הזוג יקבלו הזדמנות לחיות יחד בישראל.

מה ניתן לעשות במקרה של דחיית בקשה להסדרת מעמד על רקע סירוב כניסה בעבר?

בבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב נדון מקרה של בני זוג ממוצא אוקראיני, שבו לבעל הייתה אזרחות ישראלית. הזוג היה נשוי באוקראינה בעבר, התגרש, ולאחר שנים רבות נישאו בני הזוג בשנית. לאחר מכן, הגיעה האישה לישראל והשניים ביקשו לקבל מעמד עבורה. בקשת בני הזוג סורבה, בעיקר על רקע היותה מסורבת כניסה בעבר. 

משרד הפנים חשד כי שינוי שם משפחתה של האישה לאחר הנישואים נעשה בחוסר תום לב לאור היותה מסורבת כניסה. בנוסף, משרד הפנים סבר כי הקשר בין בני הזוג אינו כנה. נטען כי בת הזוג פרסמה מודעות חיפוש עבודה, ואף מודעות חיפוש בן זוג לצורך נישואים פיקטיביים. חרף טענות משרד הפנים, בית המשפט קבע כי חובה לבחון את המקרה לפי ראיות לכנות הקשר. בית המשפט קבע כי הראיות הקיימות מעידות על כנות הקשר בין בני הזוג. על רקע זה נדחו טענות משרד הפנים והתקבלה העתירה. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה להסדרת מעמד בישראל

המידע שפירטנו לעיל ממחיש כמה חשוב לפעול להסדרת הזמנת בני הזוג הזרים מראש, במיוחד במקרים בהם מדובר בבני זוג זרים בעלי חותמת שחורה (מסורבי כניסה). רצוי מאוד כי הדבר ייעשה תוך הסתייעות בעורך דין מומחה ומנוסה בתחום ההגירה לישראל, על מנת למנוע תוצאות לא רצויות ובלתי הפיכות ביחס להסדרת מעמד בני הזוג. בכל שאלה או סוגיה בה הינכם נתקלים, תוכלו לפנות אל משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, בירושלים ובתל אביב. עורך דין ממשרדנו ישמח לסייע לכם. 

בעיית העברת כסף מחו''ל לבנק בישראל

: 03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top