Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד ופתיחת תיק חיים משותפים עם בן זוג זר כאשר בני הזוג הישראלים טרם התגרשו

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

לצד זוגות גרושים רבים, קיימים בישראל זוגות פרודים הבוחרים להימנע מגירושין פורמליים. כאשר בני הזוג הישראלים רשומים כנשואים, אך טרם התגרשו, הדבר עשוי להקשות עליהם בהליכי הסדרת מעמד חוקי בישראל, עבור בני זוגם הזרים. במאמר זה יסביר עורך דין מיכאל דקר, מומחה לדיני הגירה לישראל, מה ניתן לעשות מבחינה חוקית, במקרים אלה בהם בני הזוג הישראלים אינם רוצים או אינם יכולים להתגרש.

בנושאים מתחום דיני ההגירה והסדרת מעמד בישראל משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מעניק ללקוחותיו מענה משפטי מקיף וייצוג בפני כל הערכאות המינהליות והמשפטיות. למשרדנו ניסיון רב בהסדרת מעמדם החוקי של בני זוג זרים, לרבות כאשר בני הזוג הישראלים טרם התגרשו.

על גירושין, זוגות פרודים ונהלי משרד הפנים הרלוונטיים

אם בעבר גירושין וחיים בנפרד היוו תופעה נדירה בישראל, הרי שהיום מדובר בתופעה רווחת למדי. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מעל 11 אלף זוגות התגרשו בישראל מדי שנה בעשור האחרון. עם זאת, נתונים אלה חושפים נדבך חלקי בלבד מן התופעה. קיימים זוגות פרודים רבים בישראל, אשר מעולם לא התגרשו באופן רשמי. יש סיבות רבות לבחירה של בני זוג נשואים להישאר פרודים, אולם לא להתגרש בצורה משפטית. לעיתים מדובר מסלידה ממוסדות המדינה או הדת, רצון שלא להתיר את קשר הנישואים הרשמי עבור הילדים, או קשיים אובייקטיבים בהתרת הנישואים או סיום הליך הגירושין, בגלל חוסר שיתוף פעולה של האישה או הבעל.

הסדרת מעמד בישראל אפשרית הן עבור בני זוג נשואים והן עבור ידועים בציבור. ואולם, כל עוד בני הזוג הישראלים אינם גרושים, אין באפשרותם להינשא בשנית אל בן או בת הזוג הזר/ה. כל עוד זהו מצב הדברים, פתוח עבורם רק המסלול לפי הנוהל החל על ידועים בציבור. ככל שבני הזוג הישראלים מעוניינים להינשא לבני הזוג הזרים, מטבע הדברים יהיה עליהם להסדיר את גירושיהם לפני כן.

אופן פתיחת תיק חיים משותפים לידועים בציבור

הנוהל בנושא כולל מספר שלבים, הפרוסים על פני כ-7 שנים (וזאת ביחס לזוגות נשואים, שהנוהל לגביהם נמשך כ-5 שנים). השלב הראשון בהליך הוא פתיחת תיק חיים משותפים במשרד הפנים. במהלכו נדרשת התייצבות של בני הזוג, והם נדרשים להציג מסמכים שונים ולהשיב על שאלות הנוגעות לרקע שלהם. 

בנוסף, הם נדרשים להציג ראיות המעידות על חיים במשותף, וראיות אלה נבחנות באופן ראשוני במעמד פתיחת התיק. בנוסף, נבחנים כנות הקשר ביניהם והיעדר מניעות או הגבלות חוקיות לגבי השהות בישראל של בני הזוג הזרים. בסיום שלב ראשוני זה, תוארך אשרת השהייה (ויזה) של בני הזוג הזרים עד לגמר הטיפול בפתיחת הבקשה להסדרת המעמד. למידע נוסף בדבר הסדרת מעמד ידועים בציבור, ראו מאמר שפורסם בנושא זה באתר משרדנו.

הסדרת מעמד כאשר בני הזוג הישראלים טרם התגרשו

קשיים אפשריים בהליכי הסדרת מעמד כאשר בני הזוג הישראלים טרם התגרשו

כאשר בני הזוג הישראלים עדיין רשומים במשרד הפנים כנשואים, הדבר עלול לסבך את הסדרת מעמד בני הזוג הזרים, ולעתים אף לסכלו. זאת משום שהנהלים דורשים כי בני הזוג הנשואים יוכיחו כי הם עושים כל שביכולתם על מנת להתיר את נישואיהם. עיון בפסיקת בתי המשפט ובתי הדין לעררים של רשות האוכלוסין וההגירה, מעלה כי אחת השאלות הנבחנות הינן האם הוצגו לרשות האוכלוסין ראיות על רצינות פעולותיהם לצורך התרת קשר הנישואין הקודם. מכאן שעל בני הזוג הנשואים לפתוח בהליכי גירושין, ככל שהדבר אפשרי, ולהציג מסמכים המוכיחים כי פעלו בנדון.

לדוגמה, אם בני הזוג הישראלים הינם יהודים ונישאו ליהודים, עליהם להסדיר את גירושיהם באמצעות הרבנות, ולהציג מסמכים המעידים על סטטוס ההליכים במשרד הפנים. כאשר מדובר, למשל, בנשים עגונות, ייתכן שניתן יהיה להסתפק בהצגת הוכחות על כך שנעשים כל המאמצים לאתר את בני זוגן הקודמים. אם בני הזוג הישראלים נישאו בנישואים אזרחיים בחו״ל לבני דת אחרת, גם כאן עליהם להסדיר את התרת הנישואים מול בית המשפט לענייני משפחה. ישנם מקרים בהם בני הזוג יצטרכו להתגרש במדינה שבה נישאו, או להסדיר הכרזה על גירושיהם בבית המשפט, בהתאם לנסיבות המקרה. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

הנושא שעליו פירטנו במאמר זה רלוונטי להליכי הסדרת מעמד בישראל של זוגות רבים המורכבים מבני זוג זרים ומבני זוג ישראלים שטרם התגרשו. כפי שהסברנו לעיל, אי הסדרת גירושין עשויה לעכב את הסדרת מעמד בני הזוג הזרים בישראל, ולעתים אף לסכל אותה. ככל שיש לכם שאלות משפטיות או שהנכם זקוקים לסיוע בנושא, תוכלו ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. עורכי הדין במשרדנו, מתמחים בהגירה לישראל ובעלי ניסיון בסיוע לזוגות רבים להסדיר מעמדם בישראל, לרבות זוגות שטרם הסדירו הליכי גירושין מקשר קודם.

marque déposée

:03-3724722

       :055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top