Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תקדימים משפטיים שיסייעו לכם בהליכי הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג זרים

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

בתי המשפט או בתי הדין לעררים מתערבים במקרים רבים של בני זוג זרים המבקשים הסדרת מעמד בישראל, כאשר החוק, או נוהלי משרד הפנים אינם נותנים תשובות ברורות. במאמר זה עורך דין יהושע פקס, עו"ד הגירה לישראל, מפרט אודות תקדימים מרכזיים בנושא הגירה לישראל של בני זוג זרים, אשר חשוב שתכירו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, עוסק בדיני הגירה לישראל. הניסיון הרב שצברו עורכי הדין ממשרדנו בטיפול בבקשות והליכי הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל, מאפשר לנו להעניק ללקוחותינו מענה משפטי מקיף ומקצועי.

הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל

הסבר כללי: הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל

כאשר ישראלים מעוניינים לחיות בזוגיות עם אזרחים זרים בארץ, הם נדרשים להסדיר את מעמד בני הזוג הזרים. החוק מספק מענה חלקי בלבד לסוגיות המשפטיות המתעוררות בנושא. בתי המשפט קבעו כללים ומבחנים משלימים לצורך בחינת סוגיות אלה. להלן נסקור מספר קביעות תקדימיות של בתי המשפט, ונסביר כיצד הן עשויות לסייע בהליכי הסדרת מעמד.

בג״צ סטמקה – יציאה מהארץ של בני הזוג הזרים

פסק דין זה נחשב לאחד מפסקי הדין החשובים בתחום ההגירה לישראל, ובעקבותיו עדכן משרד הפנים את הנהלים העוסקים בהסדרת מעמד בני זוג זרים. אחת הקביעות החשובות בפסק הדין היא שלא ניתן להורות באופן גורף לבני זוג זרים לצאת מהארץ עד לסיום בדיקת כנות הקשר הזוגי ביניהם (כפי שהיה נהוג אז). משרד הפנים נדרש לשמוע את בני הזוג הזרים כאשר הם שוהים בישראל, ולאפשר להם להוכיח את הקשר הזוגי.

פסק דין יעל אייזנברג – הקלות על המצאת מסמכים

משרד הפנים דורש מבני הזוג להציג מסמכים שונים לצורך הסדרת המעמד. מה קורה כאשר בני הזוג מנועים מלחזור למדינת מוצאם ואין באפשרותם להשיג את אותם מסמכים? בפסק דין זה, שעסק בערעור של אזרחית ישראלית ובן זוגה (מבקש מקלט מסודן החי בישראל) על דחיית בקשתם, קבע כי כנות הקשר הזוגי צריכה להוות המבחן העיקרי בהליכי הסדרת מעמד בני זוג זרים. במקרי קיצון, היא אף עשויה לגבור על דרישת המסמכים.

בג״ץ עמותת אבות גאים

הסדרת מעמד בני זוג מאותו מין, גם אם הם נשואים, נעשית מכוח אותו נוהל החל על בני זוג ידועים בציבור. בעתירה שהגישה עמותת אבות גאים, נטען לאפליה פסולה בעקבות כך שפרק הזמן להסדרת מעמד לפי נוהל זה ארוך יותר ביחס לנוהל זוגות נשואים. הפתרון שהושג הוא כי במקרים של זוגות נשואים מאותו המין, יושווה פרק הזמן לזה אשר חל לגבי זוגות נשואים. 

בג״ץ ניהאד קייסי – מניעה פלילית להסדרת מעמד בישראל

בפסק דין זה נקבעו שיקולים שיש לבחון בנוגע לזוגות אשר עולה מניעה פלילית להסדרת חייהם המשותפים, בשל עבר פלילי של בני הזוג הזרים. השיקולים הינם חומרת העבירה, מספר העבירות בהן הורשעו בני הזוג, הזמן שחלף מאז ביצוע העבירה, הנסיבות בהן בוצעה העבירה והשיקום אותו עברו בני הזוג הזרים. כך למשל, ככל שמדובר בעבירה שאינה מן החמורות, ומאז ביצוען השתקמו בני הזוג הזרים, הדבר עשוי להטות את הכף לטובת החלטה על היעדר מניעה פלילית בהווה.

סתירות בראיון כנות הקשר 

משרד הפנים עורך ראיונות לבני הזוג, ומנסה לאתר במסגרתם סתירות אשר יעידו כי הקשר ביניהם אינו כנה. בפסק דין אולגה טריקוליץ הדגיש בית המשפט את החשיבות בכך שמשרד הפנים יבחן היטב את בקשת בני הזוג, ולא ימהר לפסוק כי הקשר אינו כנה על סמך סתירות בראיון. במקרה אחר, ערער זוג על דחיית בקשה להסדרת מעמד על רקע פער גילאים והערכת אי כנות של הקשר על סמך הראיון. בית המשפט קבע כי התשובות בראיון נתונות לפרשנויות שונות, וכי החלטת הדחיה הייתה לא סבירה ולא מידתית. 

צרו קשר עם המומחים שלנו להגירה לישראל

בני זוג ישראלים הנשואים או חיים בקשר זוגי עם אזרחים זרים צריכים לדעת כי החלטות משרד הפנים בבקשות הסדרת מעמד בישראל כפופות לביקורת שיפוטית של הערכאות הרלבנטיות. לכן, חשוב להיעזר בסיוע וליווי משפטי בתהליך, על מנת לשמור באופן מיטבי על זכויות בני הזוג. עורכי הדין ממשרדנו הינם בעלי ניסיון רב בתחום ההגירה לישראל, ובפרט בנושא הסדרת מעמד בני זוג זרים. אם יש לכם שאלות או שהנכם זקוקים לסיוע, תוכלו ליצור עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top