Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד של בני זוג זרים כאשר קיימים הפרשי גיל

Michael Decker

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

הפרשי גיל בין בני זוג עלולים לסבך ולעכב הליכי הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל. הדבר נובע בעיקר מתוך תפיסה של נציגי משרד הפנים, לפיה הפרש של שנים רבות בין בני זוג, עשוי להעיד על קשר שאינו כנה, אלא עלול להיות קשר זוגי פיקטיבי. מה ניתן לעשות במצבים כאלה? על כך יסביר לכם להלן עורך דין מיכאל דקר, מומחה להגירה לישראל.

משרד עורכי הדין שלנו, מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל. למשרדנו ניסיון מקצועי רב בליווי זוגות לאורך שלבי הסדרת מעמדם החוקי של בני זוג, ובייצוגם בפני משרד הפנים והערכאות המינהליות והמשפטיות.

הסדרת מעמד בני זוג הפרשי גיל

מדוע הפרשי גיל בין בני זוג עלול לסבך או למנוע הליכי הסדרת מעמד?

הסדרת מעמד של בני זוג זרים בישראל, בין אם מדובר בזוג נשוי ובין אם מדובר בזוג ידועים בציבור, כוללת בחינה של מספר תנאים בסיסיים. בכלל זה, נבדקים היעדר מניעה פלילית או ביטחונית, מרכז חיים משותף בישראל וקשר זוגי אמיתי. האחרון מבין התנאים הוא המרכזי שבהם. משרד הפנים עשוי לערוך סדרה ארוכה של ראיונות, על מנת לוודא כי לא מדובר ביחסים שמטרתם להקנות לבני הזוג הזרים מעמד בישראל.

כל סוגיה העלולה להדליק ״נורה אדומה״ אצל נציגי משרד הפנים, ולגרום להתרשמותם מקשר שאינו כנה, עשוי להטות את הכף לטובת סירוב להסדרת מעמד בני הזוג בישראל. דוגמה בולטת לכך הינה הפרשי גיל. אף שניתן למצוא כיום זוגות רבים עם הפרשי גיל של עשר שנים ויותר המנהלים קשר כנה, ניסיוננו מראה כי הדבר מעורר חשד אצל נציגי משרד הפנים באופן כמעט אוטומטי. 

כיצד ניתן להתגבר על החשד של פקידי משרד הפנים לגבי קשר פיקטיבי?

ראשית, חשוב להבין מעט יותר כיצד מתבצע הראיון לבחינת כנות הקשר מול פקידי משרד הפנים. הראיון נערך לבני הזוג בנפרד, וכולל לעיתים סדרת מפגשים. לאחר שאחד מבני הזוג מתראיין, נשאלים בן או בת הזוג האחר/ת שאלות זהות ותשובותיהם מוצלבות. השאלות עשויות להיות מאוד חודרניות לפרטיות הזוג. נציגי משרד הפנים ינסו לאתר סתירות בתשובות. יש להיערך בכך בהתאם, ומומלץ לעיין במאמר מורחב שפרסמנו על ראיון כנות הקשר.

בנוסף, מומלץ להביא הוכחות לכך שהקשר כנה ואותנטי. הוכחות כאמור עשויות להיות מסמכים על מגורים משותפים, תמונות ותיעודים המוכיחים את משך הקשר ורצינותו. עם זאת, יש להביא בחשבון את האפשרות שעל אף כל הנ״ל, הבקשות להסדרת מעמד עדיין עשויות להידחות, בעקבות הפרשי גיל והתרשמות מקשר לא כנה. לעניין זה, חשוב לדעת כי החלטת הדחייה אינה סוף פסוק, אלא תמיד אפשר להגיש ערר כנגד החלטת משרד הפנים, זאת כפי שהוסבר במאמר נוסף שפרסמנו, לגבי ההחלטות של משרד הפנם הניתנות לערעור.

עמדת בתי המשפט בעניין הפרשי גיל בין בני זוג בהליך הסדרת מעמד בישראל

במספר פסקי דין של בית המשפט לעניינים מינהליים, אשר דנו בדחיית בקשות להסדרת מעמד, הודגש כי פערי גיל אינם יכולים להוות אינדיקציה יחידה לקשר זוגי שאינו כנה. לדוגמה, בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים דן בעניין זוג המורכב מבן זוג ישראלי, יליד 1936, ובת זוג מנפאל, ילידת 1970. בת הזוג עבדה כעובדת סיעודית בישראל, ובמהלך שהותה בארץ הכירה את בן הזוג, שהינו גרוש עם שתי בנות. בהמשך הם עברו להתגורר יחד. 

כשניסו בני הזוג להסדיר את מעמד בת הזוג, נתקלו בסירוב על רקע התרשמות מקשר שאינו כנה, בין היתר על רקע פער הגילאים ביניהם. בית המשפט ביטל את החלטת הסירוב, וקבע כי פער גילאים יכול להוות לכל היותר אינדיקציית עזר לקשר לא כנה. ואולם, לא די באמירה כללית בעניין, ונדרשת הצגת ראיות המעידות על כך. 

בפסק דין נוסף, התקבל ערעור של זוג עם הפרשי גיל של כ-40 שנה. בני הזוג הכירו כאשר בן הזוג הישראלי, העוסק בתחום היהלומים, שהה בבלגיה. השניים הגיעו לישראל, וכשביקשו להסדיר מעמד מכוח נוהל ידועים בציבור, נתקלו בסירוב. בית המשפט ביטל את החלטת הסירוב, והדגיש כי גם אם הרשות סבורה כי הקשר בין בני הזוג חורג מהמוסכמות המקובלות, יש לגלות רגישות וזהירות על מנת למנוע פגיעה ונזק בזוג, על לא עוול בכפם. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה להגירה לישראל

אם יש לכם שאלות משפטיות או צורך בסיוע בכל הנוגע להליכי הסדרת מעמד, נשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה ומנוסה בייצוג בני זוג זרים בהליכי הסדרת מעמד, לרבות במקרים של הפרשי גיל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top