Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל של בני זוג זרים כאשר קיים חשש מפני ביגמיה או פוליגמיה

Michael Decker

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

הגירה לישראל מערבת לא פעם סוגיות של התנגשות בין תרבויות ונורמות ממקומות אחרים בעולם. דוגמה מובהקת לכך היא הסדרת מעמד בישראל במקרים בהם קיים חשש מפני ביגמיה או פוליגמיה בקרב בני הזוג הזרים. במאמר זה יסביר עורך דין מיכאל דקר ממשרדנו, המתמחה בדיני הגירה, כיצד החוק הישראלי מתמודד עם מקרים אלה.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל. למשרדנו ניסיון מקצועי רב בליווי זוגות לאורך שלבי הסדרת מעמדם החוקי של בני זוג, ובייצוגם בפני משרד הפנים והערכאות המינהליות והמשפטיות, זאת בכל האמור להסדרת מעמד חוקי עבור בני זוג זרים וענייני הגירה מול משרד הפנים.

ביגמיה ופוליגמיה בישראל ובעולם

ביגמיה או פוליגמיה מוגדרים כמצבים של ריבוי נישואים או בני זוג. חוק העונשין הישראלי קובע עונש של עד 5 שנות מאסר לגבר או אישה נשואים, בגין נישואים לבני זוג נוספים. יודגש כי חרף האיסור הפלילי, הדבר אינו מונע זכויות סוציאליות (דוגמת קצבת הבטחת הכנסה) ממשפחות פוליגמיות. בנוסף, החוק אינו תמיד נאכף. למשל, בקרב משפחות בדואיות בעיקר באזור דרום הארץ, קיימת העלמת עין של הרשויות ולמעשה מתאפשר בפועל ריבוי נישואים.

בדומה לישראל, במרבית מדינות העולם המערבי (כולל מדינות אירופה, אוסטרליה וארצות הברית) קיים איסור פלילי על ריבוי נישואים. לעומת זאת, קיימות מדינות (דוגמת הודו, מרוקו, מצרים והפיליפינים) אשר אינן אוסרות על כך באופן גורף, ומאפשרות ריבוי נישואים בתנאים מסוימים, למשל מטעמים דתיים. מכאן שאין מדיניות אחידה בעולם בנוגע לביגמיה ופוליגמיה, והדבר מזמן התנגשויות תרבותיות ומשפטיות רבות במקרים של הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים.

הסדרת מעמד בישראל במקרים של חשש מפני ביגמיה או פוליגמיה

כיצד מתייחס משרד הפנים למקרים של חשש מביגמיה או פוליגמיה בהליכי הסדרת מעמד?

הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים בישראל, בין אם מדובר בזוג נשוי ובין אם מדובר בזוג ידועים בציבור, כוללת בחינה של מספר תנאים בסיסיים. בכלל זה, נבדקים היעדר מניעה פלילית או ביטחונית, מרכז חיים משותף בישראל וקשר זוגי כנה. חשש מפני ביגמיה או פוליגמיה עלול להוביל הן לקביעה על מניעה פלילית להסדרת המעמד והן לקביעה על היעדר כנות הקשר.

משרד הפנים פועל למנוע מקרים של הסדרת מעמד בקרב זוגות החיים תחת ריבוי נישואים או ריבוי זוגיות. דוגמה לכך ניתן למצוא בנוהל משרד הפנים העוסק בהסדרת מעמד זוגות ידועים בציבור. בנוהל זה יש סעיף המזהיר את נציגי משרד הפנים מפני מקרים בהם ידוע כי לא מקובל לקיים קשר שאינו של נישואים. מודגש בסעיף כי הדבר נועד למנוע ביגמיה. 

על מנת להפיג חשש מפני קשר ביגמי של בני הזוג הזרים, נהלי משרד הפנים דורשים אישור רווקות ממדינת מוצאם. בלא מעט מקרים קיים קושי בהשגת מסמכים הנדרשים לצורך הגשת הבקשה, ובכלל זה תעודת רווקות. הדבר נפוץ, למשל, בקרב מבקשי מקלט, אשר אין באפשרותם לחזור למדינת מוצאם ולהשיג את המסמכים הנדרשים. 

מה ניתן לעשות במקרים של דחיית בקשה להסדרת מעמד בישראל עקב חשש מפני ביגמיה או פוליגמיה?

החלטות דחייה או סירוב, בדומה להחלטות אחרות של משרד הפנים בהליכי הסדרת מעמד, ניתנות להשגה ולערעור. עם זאת, חשוב לדעת כי לא תמיד בתי המשפט יתערבו בהחלטות דחיה במקרים של חשש לביגמיה או פוליגמיה. לכן, ככל שהדבר אפשרי, מוטב למנוע מצב של דחיית בקשות להסדרת מעמד מלכתחילה. חשוב מאוד לטפל בגירושין או ביטול נישואים קודמים של בני הזוג הזרים, או להוכיח כי נעשה כל הניתן לשם כך.

בפסק דין שניתן בבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, התקבל ערעור של זוג על החלטת דחייה, בין היתר על רקע ביגמיה והתרשמות מקשר שאינו כנה. בן הזוג הזר הגיע מאתיופיה, ומשרד הפנים טען כי היה נשוי בעת שנישא לבת זוגו הישראלית (אף שהתגרש מאז). בית המשפט קבע כי יש להימנע מדחייה על הסף של בקשות במקרים בהם בני זוג זרים נשואים או היו נשואים לאחרים, מבלי לבחון לעומק את כנות הקשר.

צרו קשר עם עורך דין מומחה להגירה

אם יש לכם שאלות משפטיות או צורך בסיוע בכל הנוגע להליכי הסדרת מעמד בישראל במקרים של חשש מפני ביגמיה או פוליגמיה, תוכלו ליצור עמנו קשר ועו״ד מומחה ממשרדנו ישמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני הגירה ומנוסה בייצוג זוגות בהליכי הסדרת מעמד.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top