Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד לבני זוג זרים כאשר אזרחות בני זוגם הישראלים מוטלת בספק

Joshua Pex

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

במאמר זה נציג תרחיש אימים שבמסגרתו טוענים פקידי משרד הפנים כי אזרחות בני זוג ישראלים, המבקשים להסדיר מעמד חוקי עבור בני זוגם הזרים, מוטלת בספק. חשוב לדעת כי סיטואציה זו עשויה להתרחש בלא מעט מקרים, וכי הדבר עשוי לעכב את הליכי הסדרת המעמד. להלן יסביר עורך דין יהושע פקס, עו"ד מומחה לדיני הגירה ממשרדנו, מה עושים במקרים אלה מבחינה משפטית

בכל שאלה בנושאי הסדרת מעמד לבני זוג זרים בישראל, תוכלו לפנות למשרדנו בירושלים ובתל אביב. עורכי הדין ממשרדנו הינם בעלי ניסיון מקצועי רב בתחום ההגירה לישראל, ובפרט בהסדרת מעמד עבור בני זוג זרים.

הסדרת מעמד כאשר אזרחות בני הזוג הישראלים מוטלת בספק

באילו מקרים עלול להתעורר ספק בנוגע לאזרחות בני הזוג הישראלים?

חוק האזרחות כולל מנגנון משפטי המאפשר לשר הפנים לבטל אזרחות במקרים מסוימים. הסיטואציה העיקרית בה עשוי משרד הפנים להטיל ספק באזרחות בני הזוג הישראלים, עולה כאשר נטען מצד משרד הפנים כי האזרחות הושגה במרמה. הדבר נפוץ במקרים של אזרחים ישראלים אשר עשוי להתעורר ספק מצד רשויות המדינה בנוגע לאמיתות המסמכים (תעודות מזויפות) אותם הציגו בעת הגשת בקשה לעלות לארץ, או ספקות לגבי יהדותם, כגון אזרחים שעלו ממדינות ברית המועצות לשעבר. כך גם לגבי אזרחים המשתייכים לזרם היהודי-משיחי

מקרה נוסף, אשר עשוי להיות רלוונטי גם לגבי אזרחים שאינם יהודים, עוסק במקרים של אזרחים אשר הגיעו ממדינות סיכון. לגביהם, קיימת עילה נפרדת בחוק, של הפרת אמונים למדינת ישראל. על נושא העילות לביטול אזרחות פירטנו בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

מתי החוק מאפשר שלילת אזרחות?

באופן עקרוני, שר הפנים רשאי לבטל אזרחות רק לפי כללים מסוימים, ובהתאם לחוק האזרחות. ככלל, הדבר יכול להיעשות רק כ-3 שנים ממועד רכישת האזרחות. עם זאת, לאחר 3 שנים, עוברת הסמכות לביטול האזרחות לבית המשפט לעניינים מינהליים, אליו רשאי שר הפנים לפנות. כפי שציינו לעיל, בפועל קיימים מקרים בהם מטיל משרד הפנים ספק באזרחות גם לאחר שנים רבות ממועד קבלתה. הדבר מוביל לעיכוב בהליכי הזמנה לישראל או הסדרת מעמד. 

מה ניתן לעשות במקרים של עיכוב הבקשה במשרד הפנים?

החלטות משרד הפנים ניתנות להשגה בפני ערכאות שיפוטיות. ואכן, ניתן לראות כי בתי המשפט, כמו גם בתי הדין לעררים של משרד הפנים (העוסקים בעררים במסגרת הליכי הסדרת מעמד), עשויים להתערב לטובת הזוג במקרים של עיכובים לא סבירים בהליכי הסדרת מעמד בני הזוג הזרים.

במקרה אשר יוצג על ידי עו״ד מיכאל דקר ממשרדנו, דן בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים בערעור של אזרח ישראלי, אשר עלה מאוקראינה בילדותו יחד עם הוריו (וקיבל אזרחות מכוח חוק השבות), ובת זוגו מבלארוס, שאינה יהודיה. משרד הפנים סירב להסדיר את מעמדם, בעקבות הטלת ספק באזרחות בן הזוג הישראלי. הדבר יצר עיכוב של לא פחות מ-4 שנים. בית המשפט קיבל את ערעור הזוג וקבע כי פרק הזמן הרב שחלף ללא קבלת החלטה אינו סביר. זאת במיוחד שעה שמדובר בזוג צעיר בראשית חייו, המבקש לתכנן עתיד משותף. נקבע כי יש להעביר את הזוג להליך המדורג ללא דיחוי. 

במקרה אחר, נדון ערר של אזרחית רוסיה אשר נישאה לישראלי שעלה ארצה מרוסיה כזכאי שבות. לזוג נולדו בישראל שני ילדים. תוך כדי הליכי הסדרת מעמד בת הזוג, נטען לפתע מצד משרד הפנים כי הבעל הוא בן דת אחרת שהשתייך לקהילה משיחית בטרם עלה ארצה. בית הדין לעררים קבע כי הסיכויים לשלילת אזרחות בן הזוג שואפים לאפס. בהתאם, הורה בית הדין להמשיך בהליכי הסדרת מעמד האישה ולקדם את התאזרחותה. כל זאת, ללא ייחוס כל חשיבות לאמונה הדתית של הזוג ולעניינו של בן הזוג הישראלי.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לסיכום, קיימת סמכות למשרד הפנים לעכב בקשות הסדרת מעמד בני זוג זרים, במקרים בהם האזרחות של בני הזוג הישראלים מוטלת בספק. ואולם, סמכות זו מוגבלת, וכפופה לביקורת שיפוטית. מקרים מעין אלה מדגישים את הצורך בבירור מלא של זכויות בני הזוג. הסתייעות בעורך דין מומחה להגירה לישראל תוכל למנוע עיכובים ולאפשר התמודדות עם מכשולים בצורה מיטבית. משרד עורכי הדין שלנו סייע לבני זוג רבים בנושאים מעין אלה, ועורכי הדין ממשרדנו זמינים לכל שאלה וסוגיה משפטית המתעוררות בעניין. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top