Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הנפקת דרכון לעולה חדש  – צפוי להשתנות? (עדכני נכון לפברואר 2023)

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס וטל אופיר, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

כיצד החוק בישראל מגביל הנפקת דרכון לעולה חדש? עולים חדשים זכאים לקבלת אזרחות ישראלית מכוח חוק השבות, וכפועל יוצא הם זכאים גם לדרכון ישראלי. נכון לרגע זה, תוקף הדרכון הישראלי הראשון הוא לשנה בלבד, אבל כל עולה מקבל דרכון גם אם אינו מתכוון לעבור לעבור לישראל לאחר העליה. עם זאת, כעת מקודמת יוזמת חקיקה אשר תאפשר לסרב לבקשות של עולים חדשים לקבלת דרכון, בטרם יוכיחו העולים כי השתקעו בישראל. להלן נציג סקירה של המצב המשפטי העדכני בנושא, וכן נסביר על יוזמת החקיקה החדשה ומשמעויותיה.

דרכון לעולה חדש

עולים חדשים נהנים משלל זכויות וסל הטבות שנועדו להקל על קליטתם בישראל. בכלל זה, זכאים עולים חדשים המגיעים לישראל לראשונה לקבלת דמי מחיה למשך 6 החודשים הראשונים לשהותם (סל קליטה) וכן ללימודי שפה, הקלות מס, סיוע במגורים והטבות נוספות. לא מעט מאותן הטבות ניתנות באופן אוטומטי, כדי לסייע במעבר לישראל אשר עשוי להיות מורכב מאוד עבור אזרחים זרים. ואולם, בכל הנוגע לזכאות לדרכון, המצב המשפטי עשוי להיות מורכב יותר.

בעבר, מדינת ישראל הנהיגה מדיניות נוקשה לגבי הנפקת דרכון לעולה חדש במשך השנה הראשונה לאחר עלייתו. בשנת 2017 דרישות החוק רוככו באופן משמעותי. לאחרונה החל משרד הפנים להניע מהלכים להחזרת המצב המשפטי לקדמותו, באופן שעלול לפגוע בעולים חדשים רבים. על רקע דיווחים בתקשורת על המהלך, אל משרדנו הגיעו פניות בנושא מצד עולים חדשים וזכאי עלייה. להלן נסביר על המצב המשפטי הקיים, ועל ההשלכות של שינויו.

מה קובע החוק כיום לגבי הזכאות להנפקת דרכון לעולה חדש?

ככלל, חוק השבות קובע כי יהודי העולם ובני משפחתם זכאים לעלות ארצה ולקבל אזרחות ישראלית, למעט במקרים חריגים ביותר. חלק מהזכאות לאזרחות ישראלית כוללת גם את הזכות לקבלת דרכון ישראלי. חוק הדרכונים, אשר מסדיר את זכאות זו, קובע כי לשר הפנים יש סמכות רחבה לסרב להעניק דרכון. עם זאת, החוק במתכונתו הנוכחית קובע כי שר הפנים אינו מוסמך לסרב להעניק דרכונים לעולים חדשים רק בשל העובדה כי טרם השתקעו בישראל והפכו אותה ל"מרכז החיים". מצב משפטי זה מכיר בכך שמעבר לישראל ממדינה זרה עשוי להיות דינמי, ממושך ומורכב, וכי עשויים להתקיים מקרים בהם עולים חדשים ימשיכו להגיע לביקורים תכופים במדינת מוצאם (למטרות כגון עסקים, ביקורים משפחתיים וכיו״ב) וישתקעו בישראל רק כעבור תקופה ממושכת מהמועד שבו הגיעו לישראל לראשונה וקיבלו אזרחות ישראלית.

חשוב לציין כי למרות הסייג שציינו אשר אינו מאפשר לשר הפנים לסרב להעניק דרכון לעולה חדש מן הטעם של אי השתקעות – החוק עדיין מכיר בסמכות שר הפנים לסרב להענקת דרכון לכל אדם (לרבות עולה חדש) מטעמים אחרים, כגון חשש מניצול לרעה של הדרכון. לאור כך, ייתכן כי גם במצב המשפטי הנוכחי יסורבו בקשות של עולים חדשים לקבלת דרכון. במקרים בהם עולים חדשים מסורבים וחשים כי הדבר אינו מוצדק, ייתכן כי ניתן יהיה להשיג על ההחלטה מול משרד הפנים, ואף להגיש עתירה מינהלית בבית המשפט לעניינים מינהליים. מומלץ להיוועץ במקרים אלה עם עורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל כדי להבין מהן דרכי הפעולה האפשריות במקרים פרטניים.

מה המהלכים שנעשים כעת לשינוי המצב המשפטי לגבי הנפקת דרכון לעולה חדש?

לאורך שנים רבות, החוק לא מנע משר הפנים לסרב לבקשות להנפקת דרכון מן הטעם של אי השתקעות בישראל. עולים חדשים היו מקבלים אזרחות ישראלית כחוק, אך בשנה הראשונה לשהותם של עולים חדשים בישראל הם קיבלו תעודת מעבר (Lese Passéׂׂ) בלבד, שהיא מסמך נסיעה מוגבל בהרבה לעומת דרכון.

בשנת 2017 החוק עודכן כך שכל עולה חדש קיבל דרכון ישראלי עם הגעתו לארץ. אך לאחר מספר תחקירים בתקשורות ודיונים בכנסת בכל הנוגע לעולים אשר מקבלים את הדרכון ומיד טסים חזרה לחו"ל ללא כוונה לחזור לארץ בזמן הקרוב, התקבלה הצעת פשרה. כיום, עולים חדשים מקבלים דרכון בעל תוקף קצר במיוחד (שנה אחת בלבד) ורק לאחר שהייה בישראל במשך שנה מקבלים דרכון שתוקפו 5 שנים ואז 10 שנים.

לאחרונה דווח בתקשורת כי שר הפנים הורה לקדם תיקון חקיקה להחזרת המצב המשפטי לתנאים שלפני 2017. מהלך זה נועד, על פי הנטען, לפעול נגד ניצול לרעה של עולים חדשים את המצב המשפטי, כך שהם יקבלו דרכון על אף שאין בכוונתם להשתקע בישראל.

נכון למועד כתיבת שורות אלה, החוק נותר במתכונתו הנוכחית, ועולים חדשים זכאים לקבל דרכון גם אם טרם השתקעו בישראל. עם זאת, אין לדעת מה יוליד יום. אנו עוקבים בדריכות אחר המהלך, ונמשיך לעדכן על התפתחויות בנושא, ככל שתהיינה, באתר משרדנו.

הנפקת דרכון לעולה חדש  – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לעיל הסברנו על המצב המשפטי הקיים לגבי הנפקת דרכון לעולים חדשים לפי חוק הדרכונים, וכן על היוזמה לשינוי החקיקה אשר מקודמת בימים אלה. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא עלייה לישראל וזכויות עולים חדשים, או צורך בייעוץ או סיוע בנושא, נשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג עולים חדשים בפני כל הרשויות והערכאות המשפטיות בישראל. ליצירת קשר עם עורך דין הגירה לישראל ממשרדנו לחצו כאן.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top