Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הנחת ארנונה לחברות היי-טק – בית תוכנה

Joshua Pex
Joshua Pex

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

חברות הייטק בישראל זכאיות לקבלת הנחת ארנונה מיוחדת, הניתנת בתנאי ואכן יוכרו באופן רשמי כחברות פיתוח תוכנה. סכום ההנחה בארנונה הניתנת משתנה מעיר לעיר, אולם מוכרת היטב בכל הרשויות המקומיות בישראל. שם ההנחה ידוע יותר כ"סיווג ארנונה לבית תוכנה", ומאמר זה יציג את דרכי קבלתו ומגוון יתרונותיו.

משרדי עורכי הדין שלנו הממוקמים בתל אביב וירושלים, מתמחים בקבלת הנחת ארנונה לחברות היי-טק. במידה ואתם בעלי עסק לפיתוח תוכנה או חושבים על פתיחת בית תוכנה, רצוי מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה לענייני ארנונה. זאת על-מנת שיסדיר עבורכם את כלל הניירת, ויבהיר לכם את התהליך הכרוך בקבלת סיווג מתאים אשר לצדו הנחה בסכום הארנונה לבית תוכנה.

הנחת ארנונה לחברות היי-טק – בית תוכנה

הנחת ארנונה לחברות הייטק – בית תוכנה:

ערים רבות ברחבי ישראל מחזרות אחר חברות היי-טק, בתקווה כי חברות אלה יעבירו את משרדיהן לאזוריהן, בכדי לספק יותר מקומות עבודה לאוכלוסייה המקומית, וכן גם למשוך אוכלוסייה אמידה לעיר. אחת הגישות העיקריות בהן משתמשות המועצות השונות במטרה למשוך חברות היי-טק, היא על-ידי שינוי סיווג הארנונה, הנקרא "סיווג ארנונה לבית תוכנה". סיווג רצוי זה גורם לשינוי תעריף הארנונה של בניין משרדי החברה בכמחצית התעריף של בניין משרדים רגיל.

שם השינוי לפעולה בקרב חברות עסקיות נקרא – סיווג ארנונה לבית תוכנה כנזכר לעיל. מבחינה משפטית חשוב לזכור כי הנאמר מתכוון לשינוי ארנונה. זאת אומרת סיווג ארנונה של בניין משרדים לארנונה לבית תוכנה. הנחה מסוג זה מתייחסת לגופים עסקיים ולא לפרט.

איך פועל ונקבע תהליך שינוי סיווג הארנונה לבית תוכנה?

שינוי סיווג הארנונה לבית תוכנה דורש הגשת בקשה עבור שינוי סיווג הארנונה לרשות הרלבנטית. ניתן להגיש את הבקשה לשינוי סיווג הארנונה עוד בטרם המעבר למשרדים החדשים. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא בהתייעצות מראש עם עורך דין מומחה ובעל ניסיון. עורך הדין יוזמן להתרשם מהמקום בטרם מאיישים את החדרים. זה מפני, שעל-פי הסדר הנראה של בניין המשרדים, תוכנו וחילוקו לאגפים / חדרים וכדומה, יוחלט האם וכיצד להגיש את הבקשה לסיווג הארנונה.

התנאים לקבלת סיווג ארנונה עבור חברות היי-טק

קבלת הבקשה לסיווג כבית תוכנה מותנה בעובדה שייצור התוכנה יהיה העיקרי מבין הכנסות העסק. כמו כן, שהשטח שהוקצב עבור ייצור התוכנה מרכיב את עיקר העסק. בזמן בדיקת הבקשה לשינוי סיווג הארנונה, נבדקים גם הנתונים ומאגרי המידע השונים המתפרסמים על-ידי החברה עצמה. כמו כן, הרשות בודקת מידע לגבי החברה באמצעות אתר האינטרנט, פרסומות, דו"חות שנתיים וכיוצא בזה. כל אלה מהווים ראיות על האופן הארגוני של החברה ועל מידת פיתוח התוכנה מסך פעילותה.

עליכם לוודא כי תוכן הפרסומים והמידע שמציגה החברה אכן תואם את פעילות ייצור התוכנה בה. כך במידה ותוצג אי התאמה בין אלה ובין הגשת הבקשה לסיווג הארנונה לבית תוכנה, תידחה הבקשה ואף עלולה לשמש נגד החברה בוועדת ערר לענייני ארנונה, או בבית המשפט לעניינים מנהליים. על כן מומלץ להסתייע בשירותי משרד עורך-דין לענייני ארנונה מיד בשלב הראשוני – השלב בו אתם מגישים בקשת שינוי סיווג ארנונה.

חשוב להדגיש כי במקרים רבים הנחת הארנונה לבית-תוכנה ניתנת רק עבור תחומי הפיתוח של המתכנתים, ככה שבעבור שטחים אלו של העסק משולם תעריף נמוך, ואילו בשביל תחום המנהלה משולם תעריף סטנדרטי של המשרדים. אולם, לאור האמור עדיין מדובר בחיסכון מהותי לאורך זמן.

הנחת ארנונה לחברות היי-טק – בית תוכנה

הבדלים בין ערים בנוגע להנחת בית-תוכנה

בישראל לא קיים חוק כללי ממלכתי בקשר לפתיחת עסק ו/או תקנות לגבי עסקי היי-טק. לפיכך, כל עיר רשאית להגדיר באופן שונה מאחרת מהו בית-תוכנה, וכן מה יהיו התעריפים אותם היא תבחר להציע לסיווג הארנונה.

  • ניתן לראות בלינק זה את סיווגי הארנונה השונים לבית תוכנה על-פי רשויות מקומיות (המידע לקוח מאתר כלכליסט)

נקודות חשובות לבקשת שינוי סיווג ארנונה לחברות היי-טק – בית תוכנה:

המונח בית תוכנה למטרת קבלת סיווג ארנונה הינו ייחודי וספציפי. לכן, רצוי להיוועץ עם עורך דין לענייני ארנונה ולוודא שחברת ההיי-טק עומדת בקריטריונים הנדרשים.

דוגמא טובה לכך היא, חברת היי-טק שפיתחה תוכנה בעבר, אך כיום פועלת ועוסקת בשיווק, מכירת מינויים וכדומה פעילות שלא עומדת בהגדרה של בית תוכנה. חברה כזו לא עונה למונח בית-תוכנה ולכן גם אינה זכאית להנחה. על כן, כדי להימנע מתהליך מתיש ומייגע, היוועצות התחלתית עם עורך-דין בנושא ארנונה תחסוך לחברתכם מחיר וזמן יקרים.

הפרוצדורות לגבי שינוי הסיווג עשויות לחול ולהיבחן בכל שנה מחדש. על-כן, במקרה וקיים תיק בתהליך במטרה לשינוי סיווג הארנונה עבור בית תוכנה לשנה מסוימת, יתאפשר להגיש בקשה חוזרת ובלתי תלויה בשביל שינוי סיווג הארנונה גם בשנה הבאה.

תודתנו למר יהונתן גבריאלוב על שכתב את המאמר.

צרו קשר עם עורכי דין המומחים בתחום הארנונה:

משרדינו מייצג בתי עסק רבים מול הרשויות ועוזר להם בבקשות ועררים בכל הקשור לחיובי ארנונה. לרשותנו מערך עורכי הדין המקצועיים, יחד עם ניסיון רב שהצטבר לאורך השנים ואשר יוכל לסייע לכם לפתור את בעיותיכם, במידה ונתקלתם בקשיים ביורוקרטיים עם בית העסק שלכם. נשמח לעמוד לרשותכם בטלפונים המוצגים בתחתית העמוד, תודה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top