Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הכשרה מקצועית לעובדים – מידע משפטי

Joshua Pex

איציק פ

ממליץ בחום!!
מרגע הפנייה סשה דאג שהכל יטופל הכי מהר שאפשר...
היה זמין כל הזמן בוואטסאפ (למרות שיצא שדי שיגעתי אותו).....
תודה רבה!!

הכשרה מקצועית לעובדים עשויה להוות פתרון מצוין עבור מעסיקים בימים אלה. אף שאנו מצויים בתקופה קשה בשוק העבודה הישראלי, קיימות דווקא כעת הזדמנויות רבות עבור מעסיקים לאתר עובדים מוכשרים ולאפשר להם לרכוש מקצוע חלופי או משלים. חשוב כי מעסיקים יכירו לעומק את היתרונות הקיימים במתן הכשרה מקצועית לעובדים, אך גם את ההשלכות המשפטיות האפשריות.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה. עורכי הדין מהמשרד מסייעים משפטית באופן שוטף למעסיקים, עובדים ומקומות עבודה בנושאים כגון יחסי עובד-מעסיק, תנאי עובדים וכיו״ב. במאמר זה יסביר עו״ד יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה, על הכשרות מקצועיות.

המשבר בשוק העבודה כולל גם הזדמנויות

שוק העבודה בישראל עובר בימים אלה תהפוכות רבות. לצד השינויים הרבים שאירעו במשק בשנים האחרונות, משבר הקורונה טרף מחדש את הקלפים ויצר מצב חדש. אחוז האבטלה הגיע לשיא שלא הכרנו מאז קום המדינה. אנו עדים למקרים רבים בהם בעלי תואר אקדמי מתקשים למצוא עבודה במקצוע אותו למדו. הן עובדים והן מעסיקים עומדים כעת בפני אתגרים שטרם הכרנו.

חרף התמונה המורכבת שתיארנו לעיל, חשוב לשים לב גם להזדמנויות החדשות שנוצרו. דווקא הנסיבות בהן אנו מצויים עשויות להיטיב הן עם עם מעסיקים שיאתרו את הדרכים הנכונות עבורם לשימור עובדים בעסק שלהם. במאמרים נוספים שפרסמנו באתר המשרד הסברנו על דרכים נוספות, ובכלל זה מתן הטבות לעובדים (כגון: אופציות, ביטוח מנהלים וקרן השתלמות) וכן יצירת קוד אתי במקום העבודה. להלן נתמקד בהכשרות מקצועיות ובסוגיות המשפטיות שהן מעלות.

יתרונות של הכשרה מקצועית

קיימים יתרונות רבים להכשרה מקצועית עבור מעסיקים, אשר נהנים מעובדים בעלי התמחות מעמיקה יותר בתחום עיסוקם, ואף ממוטיבציה גבוהה ללמוד ולהתפתח במקום העבודה. בחברות רבות אף נהוג לחלק הכשרות מקצועיות לשלבים/דרגות, ולהתנות קידום בעבודה והעלאת שכר במעבר הכשרות מתאימות. עבור העובדים מדובר בדרך להגדלת ארגז הכלים המקצועי ובפוטנציאל קידום משמעותי. 

הכשרה מקצועית לעובדים - מידע משפטי

סוגי הכשרות מקצועיות והכרה בחובת תשלום שכר במהלכן

ישנן מגוון דרכים למתן הכשרה מקצועית לעובדים. הדבר יכול להיעשות, בין היתר, במסגרת השתלמויות וסדנאות, במסגרת קורס חיצוני למקום העבודה או דרך התנסות מעשית. הכל תלוי במקום העבודה ובסוג המשרה. מטבע הדברים, הכשרה של עובדת בנגרות אינה דומה להכשרה מעשית של מתכנת. כך גם הכשרה בחברה פרטית עשויה להיות שונה מאוד מהכשרה במשרד ממשלתי.

קיימים אף סוגים שונים של הכשרות מקצועיות. לדוגמה, התמחות במקצוע הנלמד המחויבת לצורך קבלת רישיון (כגון ראיית חשבון או עריכת דין) שונה מהתנסות מעשית במקצועות בהן הדבר אינו נדרש (כגון עיצוב שיער או נגרות). על אף זאת, המשותף לכל הנ״ל הוא שהחוק קובע בצורה ברורה חובת תשלום של שכר מינימום לפחות עבור תקופת הכשרה/התנסות, הנחשבת כעבודה לכל דבר. בתי הדין לעבודה עמדו על כך בשורת פסקי דין (ראו, לדוגמה, פסק דין של בית הדין לעבודה בבאר שבע בנושא).

החזרת ההשקעה

מטבע הדברים, מעסיקים המעניקים הכשרה מקצועית לעובדיהם מצפים כי השקעתם בהון האנושי בעסק שלהם תתרום לצמיחת העסק ועלייה בהכנסות. חשוב לדעת כי ככלל, החוק עומד לצד המעסיקים ומאפשר להם במקרים המתאימים לקבל בחזרה את השקעתם. למשל, כאשר העובדים התפטרו בסמוך לאחר רכישת ההכשרה המקצועית. 

עם זאת, הדבר תלוי בפרמטרים שונים, כגון קביעת תקופת התחייבות מראש בחוזה העבודה, הסכמה חופשית של העובדים לכך, וקביעת תנאים בחוזה שהינם סבירים בנסיבות המקרה. הדבר אף עלול להצדיק הכללת סעיף אי תחרות בחוזה העבודה. חשוב להסתייע בייעוץ משפטי עם עורך דין בעל התמחות בדיני עבודה על מנת לוודא כי תנאי ההכשרה המקצועית בחוזה העבודה אכן עומדים בדרישות החוק.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, הכשרה מקצועית לעובדים היא כלי יעיל לשימור עובדים ולפיתוחם המקצועי באופן שיוכל לתרום רבות לעסק, במיוחד בימים אלה. אם הנכם זקוקים לייעוץ בעניינים משפטיים הנוגעים להכשרת עובדים או תנאי העסקה, נשמח לעמוד לשירותכם. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים בדיני עבודה, ומעניקים ייעוץ וליווי למעסיקים ולעובדים במגוון רחב של סוגיות משפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top