Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

היתר עבודה להעסקת מומחה זר בישראל

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

הגירה היא ככל הנראה אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור ישראל בעשור הקרוב. ככל שמעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית הופך יותר ויותר מרכזי, גוברת האטרקטיביות שלה עבור מהגרי עבודה. ממשלת ישראל החליטה להסדיר מדיניות ברורה במטרה לשלוט בכניסה ובשהייה של מהגרי עבודה בשטחה. חברות ישראליות המעוניינות להעסיק עובדים זרים בשטח ישראל, נדרשות להגיש בקשה להיתר העבודה B-1, הוא היתר עבודה למומחים זרים. במקרה הספציפי של מומחה זר, התנאים שיש לעמוד בהם רבים יחסית.

משרד עורכי הדין שלנו צבר ניסיון ומיומנות בתחום הבקשות להיתרי העבודה. לאחרונה, המשרד הגיש בקשה להיתר עבודה עבור חברת טלמרקטינג ישראלית, המשווקת שירותים ללקוחות בצרפת באמצעות שיחות טלפון. החברה הגישה בקשה לגייס מומחי מכירות ופיתוח עסקי מצרפת. מקרה זה הוא דוגמה מובהקת לצורך בסיוע משפטי במסגרת בקשת היתר עבודה למומחים זרים בישראל.

היתר עבודה להעסקת מומחה זר בישראל

מיהו מומחה זר?

החוק הישראלי מבחין בין שמונה סוגים לפחות של מומחים זרים, הזכאים להיתר עבודה בישראל. התנאי המרכזי הוא שהשירות המסופק בידי המומחה, הוא כזה שאינו זמין בישראל, ומכאן הצורך בגיוס המומחה הזר. סוגי המומחים הזרים:

  • מומחה זר בעל "שכר מומחה" המשתכר לפחות כפליים מהשכר הממוצע לישראלי. החוק מגדיר את המומחה כ"אזרח זר בעל מומחיות יוצאת דופן או מיומנות חיונית וייחודית".
  • מנהל, נציג בכיר או עובד מהימן של חברה זרה או בינלאומית
  • בכיר בצוות של חברת תעופה או ספנות זרה
  • מרצה או חוקר במוסד להשכלה גבוהה
  • מתמחה או מומחה ברפואה העובד בבית חולים
  • אמן זר
  • אזרח זר המבצע משימה זמנית במשך תקופה קצרה
  • מומחה זר ממדינה שאזרחיה פטורים מוויזת תייר

כיצד מגישים בקשה להיתר עבודה עבור מומחה זר בישראל?

הגשת הבקשה לוויזת עבודה, צריכה להתבצע על ידי המעסיק. יש לצרף את כל סוגי המסמכים שעשויים לתמוך בנימוקי הבקשה, כמו תעודות ממוסדות להשכלה גבוהה, עדויות על יכולות מיוחדות, הסכם העבודה ומכתבי המלצה.

באחת הבקשות של עובד צרפתי בהן טיפלנו, הוכחת היכולות המיוחדות של העובד ותרומתו הרבה לחברה, גובשה כולה על ידי משרד עורכי הדין שלנו. הבקשה עברה בהצלחה את כל השלבים המנהלתיים ולבסוף אכן התקבלה על ידי הרשויות.

העסקת עובד זר ללא השכלה אקדמית

אם הבקשה הינה למומחה זר בתפקיד שאינו מחייב השכלה גבוהה, היתר העבודה יהיה תלוי במספר דרישות אחרות. דרישות נוספות אלה, כוללות קריטריונים כספיים, כמו הפקדת ערבות לצורך הבטחת שכרו של העובד, או הוכחת יכולתו הכלכלית של המבקש לשלם את השכר.

למשך כמה זמן תקפה ויזת העבודה של העובד הזר?

בעוד שאישור הבקשה נתון לשיקול דעתה הבלעדי של הוועדה הבוחנת, אורכו של היתר העבודה הוא קבוע בחוק. בדרך כלל, תוקף ההיתר הוא עד חמש שנים, אך יש לאשר את הוויזה מחדש בכל שנה.

במקרים מסוימים, ישנה הגבלה על מכסת הוויזות שניתן להנפיק. למשל, הנפקת היתרים למתמחים או למומחים ברפואה, מוגבלת עד 50 היתרים בשנה. לעומת זאת, מומחים זרים המבצעים משימות זמניות לתקופה קצרה, מוגבלים עד 300 ויזות תקפות בכל רגע נתון.

צרו קשר – היתר עבודה למומחים זרים בישראל

מתכננים לעבוד בישראל וזכאים להיתר עבודה כמומחים זרים? מבקשים להעסיק מומחה זר בעסק שלכם? משרד עורכי הדין שלנו, העוסק בהגירה לישראל, ישמח לסייע לכם בייעוץ משפטי ומידע אודות הגשת בקשה לרשות האוכלוסין וההגירה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top