דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תנאים לקבלת היתר העסקת עובדי סיעוד זרים

Michael Decker

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

מספרם של עובדי הסיעוד הזרים בישראל נמוך מהביקוש עבורם. בהתאם לכך, נקבעו כללים שבהתקיימם בלבד ניתן יהיה להעסיק עובדי סיעוד זרים. החוק קובע חובה לקבלת היתר העסקת עובדים זרים ממשרד הפנים, תוך פירוט אודות הזכאים לבקשו והמבחנים לקביעת זכאותם. במאמר זה נפרט על סוגיית הזכאות לקבלת היתר העסקת עובדי סיעוד, המבחנים לבדיקת הזכאות ועל המשך התהליך לאחר קבלת היתר ההעסקה.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום עובדי סיעוד ודיני העבודה החלים בו. אנו מספקים ללקוחותינו מענה וליווי, בין היתר, בהסדרת יחסי העבודה בין המטפלים למטופלים, קבלת היתרי העסקה ושהייה בישראל למטפלות והארכתם, מעבר עובדים בין מטופלים ומתן ייעוץ וליווי משפטי לעובדים ולמעסיקים בענף.

היתר העסקה והזכאים לו

החוק קובע חובה לקבלת היתר העסקת עובדי סיעוד מטעם רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים. העסקת מטפלים זרים ללא היתר מהווה עבירה פלילית ועשויה לגרור עונשי קנס ואף מאסר. רשות האוכלוסין קבעה רשימת תנאי סף, ורק מי שהתנאים מתקיימים לגביהם זכאים לבקש היתר העסקה. להלן נפרט על תנאי הסף העיקריים:

קשישים ומי שהגיעו לגיל פרישה: הזכאות במקרים הללו נבדקת על פי מבחן שמכונה "מבחן התלות", ואשר מדרג באמצעות ניקוד את חומרת מצבו של הנבדק. ככלל, המבחן נערך במוסד לביטוח לאומי, כאשר מוגשת תביעה לגמלת סיעוד. מי שבשל גובה הכנסותיהם אינם זכאים לבקש גמלת סיעוד, יוכלו לעבור את מבחן התלות ברשות האוכלוסין וההגירה. הניקוד המינימאלי הדרוש לשם עמידה בתנאי הזכאות להיתר העסקה הוא 4.5 נקודות עבור מי שהגיעו לגיל פרישה, ו-4 נקודות עבור קשישים מעל גיל 90.

היתר העסקת עובדי סיעוד זריםילדים בעלי נכויות: ניתן לבקש היתר העסקה בשם ילדים הזכאים לגמלת ילד נכה, ואשר מתקיימים לגביהם תנאים מסוימים. התנאים כוללים, בין היתר, נסיבות רפואיות ייחודיות המצריכות טיפול יומיומי, או צורך בליווי והשגחה צמודים לאור אי יכולתם של הילדים להשתתף במסגרות חינוכיות בשל נכותם. קיימת ועדה מקצועית מייעצת מטעם ענף הסיעוד, הקובעת אם מתקיים לגביהם אחד מהתנאים שבגינם יינתן היתר העסקה. 

בוגרים הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי: לגביהם לא נדרשת עמידה במבחן התלות והם רשאים לבקש היתר העסקה ללא קשר לגילם.

-במקרים מסוימים רשאים לבקש היתר העסקה גם מטופלים עם צרכים מיוחדים, נכי עבודה, נכי צה"ל ונכי פעולות איבה.

דיון מהיר בבקשה להיתר העסקה

נוהלי רשות האוכלוסין מאפשרים לתת קדימות למקרים דחופים בהם מטופל עומד להשתחרר מבית חולים או ממוסד סיעודי וזקוק לטיפול סיעודי באופן בהול. במקרים אלה אין באפשרות המטופל להמתין עד שיושגו כלל האישורים הדרושים ויימצא עבורו עובד סיעודי מחו"ל. לכן, ניתן להגיש בקשה להיתר העסקה בהליך מהיר. לרוב יוחלט בבקשה בתוך חודש ימים, לכל היותר. היתר העסקה לפי מסלול זה יינתן למשך שלושה חודשים בלבד. לא ניתן יהיה לזמן עובד סיעודי מחו"ל במקרים אלה, ויתאפשר להעסיק באמצעותו רק עובדי סיעוד שכבר נמצאים בישראל. 

מה קורה לאחר הסדרת היתר ההעסקה?

השגת היתר ההעסקה היא רק תחילת הדרך. לאחר קבלת ההיתר, יש לפנות לאחת מהלשכות הפרטיות הפועלות על פי רישיון מרשות האוכלוסין וההגירה, ואשר אחראיות על תיווך והבאת עובדי סיעוד לישראל. לאחר איתור עובד מתאים ורישומו, יש לקבל אשרת עבודה (ויזה) מתאימה עבור עובדי הסיעוד. רק לאחר השלמת כל אלה ניתן יהיה להעסיק עובדי סיעוד זרים.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לתחום היתר העסקת עובדים זרים

אם ברצונכם להבין האם אתם או בני משפחתכם זכאים להעסיק עובדי סיעוד או לקבל ייעוץ וליווי משפטיים בכל הנוגע לנושא היתר העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד והסדרת מעמדם החוקי, נשמח לעזור. צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, לקבלת ייעוץ וליווי משפטיים. אנו מתמחים בתחום עובדי סיעוד, הסדרת מעמדם וייצוג עובדים ומעסיקיהם בפני הערכאות השונות.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה