Skip to content

היסטוריה של מוסד הנוטריון

יהונתן גבריאלוב

יהונתן גבריאלוב

מאמר זה מבהיר מהו תפקידו של נוטריון באספקט היסטורי תמציתי. חתימת הנוטריון היא שלב הכרחי בתהליכים אזרחיים, אשר בעזרתה מכירות רשויות החוק במסמך פשוט כבעל מהימנות רשמית. אישור הנוטריון הוא תנאי מתחייב ברוב המכריע של מדינות המערב ולכן חשוב להכיר את תוכנו ומשמעותו.

במשרדינו בתל אביב וירושלים אפשר לקבל שירותי אימות וחתימות נוטריוניות למסמכים כדוגמת חוזים, ייפויי כוח, צוואות ועוד. נוסף על כך, במשרדנו ישנה פרקטיקה מפותחת של תרגום נוטריוני לשפות ומשפות רבות כדוגמת עברית, צרפתית, ספרדית, רוסית, ערבית, גרמנית וכו'.

היסטוריה של מוסד הנוטריון

מיהו נוטריון?

נוטריון הוא עורך דין בעל מוניטין וניסיון אשר ניתנה לו הסמכות לאמת ולאשר מסמכים משפטיים. באמצעות ההרשאה אותה העניקה המדינה, באמצעות וועדה מיוחדת במשרד המשפטים, לעורך הדין, בכוחו לערוך ולאמת מסמכים, וכך לתת להם תוקף רשמי. תוקף זה ישמש כהוכחה בבית המשפט או בפני רשות אחרת – בין מקומית ובין זרה.

במסגרת ההרשאות שניתנו לו, מבצע הנוטריון את הסמכויות הבאות: אימות חתימות על גבי מסמכים רשמיים, עריכת חוזים ומסמכים נדרשים עבור תהליכים אזרחיים, אשרור נכונות תרגומים, וידוא אמיתות של העתקים, הצהרות, שבועות, הסכמי ממון ועוד.

היסטוריה של מוסד הנוטריון

העדות המתועדת הקדומה ביותר של מוסד הנוטריון חוזרת אחורה עד מצרים הקדומה, בשנת 2,750 לפני הספירה. בעת זו היו ממונים סופרי חצר המלוכה לחתום אישית ולאשר חוזי עסקאות, העברה של נכסים, חילוף בעלויות בענייני קניין ואישור של דינים אזרחיים נוספים.

סופרים אלו ידועים כ"מאשררים" הראשונים בהיסטוריה, ששמם יחד עם החותמת שלהם התקבלו כהיתר רשמי מהימן על ביצוע עסקאות מקומיות. כיום, הנוטריונים המצריים נחשבים כגוף הביורוקרטי המאורגן הראשון בעולם. באמצעות הכרתם הרשמית נשלחו הצהרות פורמליות, רשמי מיסים, מכתבים אישיים וכיוצא בזה ליעדם. תפקיד זה היה למעשה אחד המקצועות בעלי ההשפעה המשמעותית ביותר במצרים העתיקה. כה חשוב היה, עד כי הפרעונים עצמם ביקשו להיקבר יחד עם ציוד הכתיבה הנוטריוני לצד גופם החנוט שבפירמידה.

מוסד הנוטריון ברומא העתיקה דומה יותר למה שאנחנו מכירים. בתקופה הרומית נעזר הנוטריון בטיפות שעווה על גבי החוזה. הטיפות טופטפו על יריעת הנייר לאחר שקופלה באופן רשמי בכדי לשמר את הכתוב. לאחר הקיפול ועל מנת להשאיר את הנייר סגור ובטוח, היה מטביע את החותמת על רסיסי השעווה וכך מדביק אותה באמצעות חתימתו. בשיטה זו היה שומר את הטקסט בטוח מפני פגעים. כך עד שהגיע המכתב לידי הנמען, שהיה המורשה היחיד לפתוח את המכתב.

המקצוע השתכלל בימי הביניים במיוחד בצפון איטליה, וקיבל את צורתו הנוכחית במאה ה-12. זאת אומרת, יעודו המשפטי של המוסד, ניהולו המקצועי, אופן ביצוע הכנת המסמכים יחד עם הכשרת הנוטריונים תחת הוראות מסוימות הכפופות לחוק הסמכויות העליונות, נקבעו במאה המצוינת. במאה זו גם הפך לענף רשמי בתחום המשפט בקרב הכמורה האירופית, והשיג את תוקפו מבישופים מקומיים ובמיוחד מהאפיפיור. האחרון קבע את מבנה החקיקה וערך את האמנה המוסכמת בהתאם לחוקי המשפט המוכר דאז. עם זאת, תנועת הרפורמציה שקמה בגרמניה במאה ה-16, החדירה מספר שינויים בחוק הקתולי הקודם. אולם, בגדול העיסוק הנוטריוני נשאר כשהיה.

בחלוף הדורות, הדרישה לחברי כמורה נעשתה פחות רלוונטית, כאשר ערים ומרכזי מסחר הציבו שירותים נוטריוניים תחת ביקוש גבוה. שינוי זה חל לאחר שמוסד הנוטריון הפך שכיח והכרחי על ידי רוב הרשויות המוסמכות ברחבי אירופה.

יתר על כן, לאורך השנים קיבל החוק תפניות והשפעות מקומיות במדינות שונות תחת דתות זרות. במדינת ישראל חוק הנוטריון מושפע עד היום מהשיטה העות'מאנית, שהייתה נהוגה בארץ עד תחילת המאה הקודמת. כמו כן, החוק מושפע באופן ניכר גם מהחוק הבריטי שהתקיים עד קום המדינה.

בתקופת המנדט הפרידו הבריטים את משרת הנוטריון לשניים – נוטריון פנימי ציבורי ששימש עבור אישור מסמכים רשמיים בגבולות המדינה, וזה המשמש בענייני חוץ. עם זאת, בשנת 1976 בוטל חוק זה ומדיניות הכפילות שהייתה נהוגה עד אז הוסרה. כיום שתי הפונקציות בידי אדם אחד, ובאפשרותו של עורך דין בעל הסמכה מתאימה לאשר את המסמכים על פי החוק.

היסטוריה של מוסד הנוטריון

מהו אפוסטיל?

מוסד האפוסטיל מאפשר לאמת מסמכים ציבוריים לצרכי שימוש בינלאומי בכל מדינה החתומה על אמנת האג בשנת 1961 – האמנה להכרה במסמכים רשמיים באמצעות אפוסטיל.  גם ישראל, בדומה ליתר מדינות המערב, חתומה על האמנה.

אפוסטיל הוא תעודה המונפקת על ידי מוסד ממלכתי אשר מכיר באופן רשמי במסמך הנוטריון לצורך זיהוי תוקפו במדינה הזרה, על בסיס בדיקת חותמת הנוטריון על המסמך ומציאת הנוטריון במאגר משרד המשפטים.

האופוסטיל הוא גם תואר של הממונה המבצע את הנפקת החותם במקרים מסוימים, אז במידה והתבקשתם לקבוע פגישה עם האפוסטיל במדינה זרה, אין לחשוש שתידרשו לדבר עם חותמת.

צרו קשר – שירותי נוטריון – היסטוריה של מוסד הנוטריון

משרד עו"ד כהן, דקר, פקס וברוש מעניק שירות נוטריון בארץ ובחו"ל. משרדנו מספק אימות חתימה נוטריוני עבור מסמכים משפטיים, חוזים, צוואות, ייפוי כוח, אימות מסמכים זרים ועוד. נשמח לעזור לכם באמצעות שירות יעיל, מהיר ואמין.

היסטוריה של מוסד הנוטריון

: 03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top