Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת החלקה על כתם שמן (מידע משפטי)

Esam Odeh
Esam Odeh

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

איך תובעים פיצויים בעקבות החלקה על כתם שמן? החלקה ונפילה הנגרמת בעקבות כתם שמן עלולה לגרום לנזקי גוף קשים מאוד, ובהתאם עשויה להקים עילה לתביעת פיצויים כספיים. השאלה איך תובעים במקרים אלה ואת מי תלויה מאוד בנסיבות המקרה, מיקום התאונה (כביש, מפעל, מסעדה וכיו״ב), מידת היכולת לאתר את הגורם או הגורמים האחראים לתאונה ושאלת קיומה של פוליסת ביטוח מתאימה. במאמר זה יסביר על כך עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו, המנוסה בייצוג נפגעי תאונות במקרים מעין אלה.

החלקה על כתם שמן

החלקה על כתם שמן – באילו מקרים אתם עשויים להיות זכאים לפיצוי?

זו אולי נשמעת כמו סיטואציה שקורית רק בסרטי קומדיה, אך במציאות היא מתרחשת הרבה יותר ממה שאתם חושבים – והיא עלולה לקרות לכל אחד. החלקה על כתם שמן עשויה להתרחש במהלך עבודה במפעלים בהם נעשה שימוש בשמנים, בעת נסיעה או רכיבה בכביש, בעת תדלוק בתחנת דלק, במסעדה ובשלל מקומות נוספים. הנזקים העלולים להיגרם במקרים אלה עשויים להיות קשים מאוד ולכלול, בין היתר, שברי גוף, חבלות ראש, פגיעה ארוכת טווח בתפקוד המוטורי ולעיתים אף אובדן כושר עבודה. במקרים של תאונת דרכים שנגרמה עקב החלקה על שמן, עלולים להיגרם גם נזקי רכוש.

בכל אותם מקרים שציינו לעיל, נפגעי התאונה עשויים להיות זכאים לתבוע פיצויים בגינה. ואולם, עלול לעלות קושי ממשי במקרים אלה לאתר את הגורם האחראי לנזק. משרדנו מתמחה בטיפול בנושא ומסייע לנפגעי תאונות מעין אלה בתביעות פיצויים. אנו יכולים להעיד מניסיוננו כי הסתייעות בעורך דין המתמחה בדיני נזיקין עשויה לסייע בהתגברות על קשיים אלה ולהשיג את הפיצוי שמגיע לכם. להלן נציג מקרים שונים של תאונות החלקה על כתם שמן, ונסביר מה ניתן לעשות בכל אחד מאותם מקרים.

תאונת דרכים אשר נגרמת בעקבות החלקה על כתם שמן

אחת מהסכנות החמורות ביותר בעת נסיעה בכביש היא החלקה של הרכב על כתם שמן המצוי על הכביש, ובעקבות כך איבוד שליטה על הרכב. תאונות דרכים רבות נגרמות מסיבה זו, והן מסתיימות לא פעם בתוצאה קשה הן עבור הנוסעים והן עבור הרכבים. לא פעם ניתן לתבוע את פוליסת הביטוח בגין נזקי התאונה. לדוגמה, בפסק דין שניתן בשנת 2016 (בתיק שמספרו ת"א 154702-09) חייב בית משפט השלום בהרצליה חברת ביטוח לפצות רוכב אופנוע בגין תאונה שנגרמה לו עקב החלקה על כתם שמן בכביש, וגרמה לו לחבלת ראש קשה. הפיצוי הכולל שנפסק לתובע עמד על סך של כ-1,195,000 ש״ח. יש לציין כי לעיתים עשויה להיות אפשרות, בנוסף או כאלטרנטיבה לתביעה נגד הביטוח, לאתר את הגורמים האחראים לכתם השמן על הכביש ולתבוע מהם פיצוי באופן ישיר. כך גם ניתן במקרים מסוימים להוכיח אחריות של גורמים כגון משטרת ישראל להרחקת נהגים מהמפגע, ולתבוע מהם פיצויים כאשר לא עשו כן.

באילו מקרים החלקה על כתם שמן עשויה להוות תאונת עבודה?

כתמי שמן לא מצויים רק על הכביש, ותאונות החלקה מתרחשות לא פעם במפעלים ובמקומות עבודה. פגיעה של מי מהעובדים בעקבות כך עשויה להוביל להכרה בתאונה כתאונת עבודה, ולזכות את התובע בפיצויים בגין כך. לדוגמה, בשנת 2018 קיבל בית משפט השלום בחיפה (בתיק שמספרו ת״א 29346-03-13) תביעת פיצויים של חשמלאי שביצע עבודה במפעל של חברת נייר חדרה. בעת שהעובד התקין במפעל גופי תאורה ועלה על רמפה חשמלית, הוא החליק על כתם שמן שהיה במקום, נפל על הרצפה ונגרם לו שבר קשה בידו הימנית. הפיצויים שנפסקו לתובע במקרה זה עמדו על כ-328 אלף ש״ח. בנוסף לכך, הוכרה התאונה כתאונת עבודה במוסד לביטוח לאומי. יש לציין בנוסף כי ההכרה בתאונת עבודה עשויה לעיתים להתקיים אף אם התאונה אירעה מחוץ למקום העבודה או מחוץ לשעות העבודה (למשל, בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנה). אם אינכם בטוחים האם תאונה שעברתם מהווה תאונת עבודה, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני נזיקין ועבודה, אשר יידע להכווין אתכם כיצד לפעול ולהסביר מה האפשרויות העומדות בפניכם במקרים מעין אלה.

באילו עוד מקרים ניתן לתבוע פיצויים בעקבות החלקה על כתם שמן?

לצד המקרים שציינו לעיל, החלקה על כתם שמן יכולה לקרות במקומות רבים נוספים במרחב הציבורי, כגון תחנות דלק, מסעדות וחניונים. עוברי אורח או עובדים במקומות אלה המחליקים על כתמי שמן, עשויים להיות זכאים לפיצויים בסכומים גבוהים. לדוגמה, בשנת 2015 פסק בית משפט השלום בעפולה (בתיק שמספרו ת״א 14728-01-12) פיצויים לעובד במסעדת שווארמה בפרדס חנה, בעקבות החלקה של העובד על כתם שמן שהיה במקום, אשר גרמה לעובד חבלות קשות, כולל קרע בגיד. בית המשפט העמיד את סך הפיצוי הכולל על כ-246.5 אלף ש״ח.

בדומה לכך, גם תחנות דלק מהוות מקומות ״מועדים לפורענות״ מבחינה זו, לאור התחלופה הרבה של רכבים והשימוש התדיר בדלקים ובשמנים במקום. בתי המשפט הכירו במקרים רבים באחריות של מפעילות תחנות הדלק להסרת מפגעי שמן בשטחן, והעניקו פיצויים ללקוחות שנפגעו בעקבות אי הסרת מפגעים אלה. לדוגמה, בשנת 2014 פסק בית משפט השלום בירושלים (בתיק שמספרו ת״א 58563-07-12) פיצויים בסך של 55 אלף ש״ח לנהגת אשר עצרה לתדלק בתחנת דלק בעיר, החליקה על כתם שמן ונגרמו לה שברים באף ובשיניה. בית המשפט קבע כי מפעילת תחנת הדלק התרשלה בדאגה לניקוי הכתם והסרת המפגע, וכי אין להכיר בתרומה כלשהי של הנהגת לנזק שנגרם לה.

תאונת החלקה על כתם שמן – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ודיני עבודה

במאמר זה הסברנו על מקרים שונים של תאונת החלקה על כתם שמן, והסברנו על האפשרויות השונות העומדות לנפגעי תאונות מעין אלה לקבלת פיצויים בגין הנזקים שנגרמו להם. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע או ייעוץ משפטי, צרו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם ולספק לכם מענה מקיף ומקצועי. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בייצוג נפגעי תאונות בתביעות פיצויים נזיקיות מול כל הערכאות המשפטיות, וכן בייצוג מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוח בתביעות להכרה בתאונת עבודה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top