Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

החלפת עורך דין – מתי לקוחות יכולים לעזוב עורך דין? (מידע משפטי)

Joshua Pex

אורי הלברשטדט

יהושוע סייע לי בזריזות ובאדיבות. ממליץ בחוםֱ

שאלות בנוגע לאפשרות החלפת עורך דין עולות בלא מעט מקרים, ובשל נסיבות מגוונות. לעיתים לקוחות מעדיפים כי עורך דין אחר ייצג אותם, או מעוניינים להחליף את עורך הדין המטפל בעניינם מסיבה אחרת כלשהי. נושא זה מעלה סוגיות משפטיות מורכבות, ואף דילמות אישיות מצד לקוחות. עשויות להיות לו השלכות על גורל העניין בו עורך הדין מטפל, וכן השלכות כלכליות על הלקוח. 

עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים במשפט אזרחי. משרדנו מעניק ללקוחותיו מענה משפטי מקיף, הכולל ייעוץ וייצוג, במגוון ענפי המשפט כגון: דיני משפחה וירושה, דיני נזיקין, משפט מסחרי, קניין רוחני, דיני עבודה, פשיטת רגל וחדלות פירעון ועוד. במאמר זה יסביר עו״ד יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה למשפט אזרחי, אודות הסוגיות המשפטיות בנוגע להחלפת עורך דין.

החלפת עורך דין על-ידי לקוח

החלפת עו״ד במהלך ייצוג או טיפול בעניין משפטי – מדוע היא אינה תמיד מומלצת?

מה עושים לקוחות המרגישים כי הם מעדיפים שעורך דין אחר יטפל בתיק שבו הם כבר מיוצגים? התשובה הקצרה והאינטואיטיבית לשאלה זו היא כי לא תמיד מומלץ להחליף ייצוג לאחר שכבר החל. התשובה הארוכה יותר היא כי הדבר צריך לכל הפחות להישקל היטב, תוך הבנת מכלול ההשלכות שעלולות להיות לכך בעניינכם.

כמות עורכי הדין בישראל עלתה מאוד בשנים האחרונות, ובמקביל לכך עלו גם המקרים בהם לקוחות מעוניינים בהחלפת עורך דין במהלך ההליכים או העניינים בהם הם מיוצגים. חשוב לדעת כי ההחלטה על החלפת עורך דין במהלך טיפול עשויה להיות בעלת השלכות שונות, ולכן היא כאמור צריכה להישקל בכובד ראש. השלכות אלה כוללות חיוב בתשלום שכר טרחה חרף החלפת הייצוג, ואף היווצרות בעיות הנוגעות לטיפול בתיק. להלן נרחיב על הסיבות האפשריות לרצון להחליף עורך דין, וכן על ההשלכות שעשויות להיות לכך.  

סיבות אפשריות לרצון להחלפת עו״ד

יכולות להיות סיבות רבות לרצון להחליף עורך דין. סיבות אפשריות נפוצות הן מחלוקות בין עורך הדין לבין הלקוח באשר לאופן ניהול התיק, תחושה של ניהול לא מקצועי של התיק מצד הלקוח או תחושה כי עורך הדין אינו מקדיש מספיק מאמצים לקידום התיק והטיפול בעניינו. תחושות ומחלוקות אלה הינן טבעיות, אך חשוב לזכור כי הן אינן תמיד משקפות את המצב בפועל. לרוב אין ללקוח את הידע המשפטי הדרוש כדי להבין האם תחושותיו מבוססות. 

יש לקוחות המגדילים לעשות ופונים לעורכי דין אחרים לצורך קבלת חוות דעת נוספת על הטיפול בתיקם. גם כאן, חשוב לזכור כי עורכי הדין החיצוניים אינם מעורים בפרטי התיק במלואם, ולכן חוות דעת מעין אלה יש לקחת בערבון מוגבל. יתכנו כמובן סיבות רבות נוספות לרצון של לקוחות להחליף את עורכי הדין המייצגים אותם. אך המשותף להן הוא כי להחלטה זו תמיד עשויות להיות השלכות הרות גורל.

מה ההשלכות שעשויות להיות להחלפת עורך דין?

בראש ובראשונה, החלפת עורך דין במהלך הטיפול בתיק או בעניין משפטי עלולה להשליך על אופן ניהול התיק. הליכים משפטיים או סוגיות בהן מטפלים עורכי דין עשויות להימשך זמן רב. ההחלטה על הכנסת עורך דין אחר לתמונה, מבלי שהיה מעורב בנושא מתחילתו, עשויה להשפיע על אופן ניהול התיק וקבלת ההחלטות בנושא, ולעיתים באופן שלילי. הדברים אף מקבלים משנה תוקף כאשר התיק נמצא בשלב מתקדם, ועורך הדין צבר ניסיון והיכרות עם הדקויות של המקרה הספציפי.

כמו כן, עלולות להיות השלכות על שכר הטרחה שישלם הלקוח. לעיתים, על אף שעורך הדין לא השלים את מלאכתו, ייתכן שלקוחות אשר בחרו להחליפו יאלצו להשלים את שכר הטרחה שישולם לעורך הדין. כך נקבע למשל בפסק דין חשוב בנושא (פס״ד חיים קורפו). בפסק דין זה, קבע בית המשפט העליון כי מאחר שנוצרת ציפיה אצל עורך הדין לקבלת שכר מסוים בעקבות ההסכם מול הלקוח, השתחררות לקוחות מהסכם זה עשויה להיות כרוכה בחיוב בתשלום פיצוי כספי.

סיכום

כפי שהסברנו בהרחבה לעיל, החלטות להחליף עורך דין עשויות לנבוע ממגוון סיבות, אך משותפות להן ההשלכות האפשריות שלה על המשך ניהול התיק ועל שכר הטרחה אותו הלקוח עשוי לשלם. לא מומלץ להחליט באופן פזיז על החלפת עורך דין מבלי להביא את השלכות אלה בחשבון. בכל מקרה של ספק מומלץ לקבל ייעוץ משפטי בנושא.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי 

לכל שאלה נוספת בנושא החלפת עורך דין על-ידי לקוח, נשמח לעמוד לשירותכם ולספק כל מידע שיוכל לסייע בידכם. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים במגוון סוגיות במשפט אזרחי, לרבות בדיני חוזים, דיני נזיקין, פשיטת רגל, דיני משפחה, משפט מסחרי וכיו״ב. בכדי ליצור עמנו קשר, ניתן לפנות באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top