דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

החזרת ילדים חטופים לישראל

Anat Levi
Anat Levi

מאמר זה עוסק בנושא החזרת ילדים חטופים לישראל.

החזרת ילדים חטופים לישראל

ישראל חתומה על אמנת האג העוסקת בהחזרת ילדים חטופים ומגנה על זכויות המשמורת של "ההורה הנותר", במצב בו ההורה השני לוקח את הילדים למדינה זרה ובוחר להתגורר בה ללא הסכמת ההורה הנותר. האמנה מסייעת להבטיח את השבתם המהירה של הילדים. הרציונל העומד בבסיס האמנה הוא שמזיק לילדים להיות מחוץ למקום מגוריהם ה"טבעי", המקום בו נמצא מרכז חייהם, תוך שמירה על זכויות המשמורת של ההורים.

החזרת ילדים חטופים לישראל

תפקידם של בתי המשפט

בתי המשפט בישראל יכולים לסייע בהבטחת החזרת ילדים שנחטפו. לאחר חטיפת הילדים, יש לפעול במהירות כדי להחזיר את הילדים למקום מגוריהם הרגיל (או מדינת הולדתם) במהירות האפשרית כדי למנוע נזק נפשי והפרעה נוספת לילדים. כאשר ממתינים יותר מדי זמן לפתוח בהליכים, למשל, יותר משנה לאחר לקיחת הילדים, ההורה השני יכול לטעון שעקירת הילדים תגרום להם נזק, ובכך להחליש את הטיעון של ההורה שהגיש את תיק החטיפה.

מתי חל חוק אמנת האג

הכי קל להחזיר ילדים חטופים כאשר חוק אמנת האג חל באופן ברור, כלומר כאשר הילד נלקח מישראל, שחתומה על אמנת האג, למדינה אחרת שגם היא חתומה על אמנת האג. בנוסף, הילד חייב להיות מתחת לגיל 16 בעת חטיפתו כדי שיחול עליו החוק.

למי פונים במקרה של חטיפה?

המחלקה הבינלאומית (הרשות המרכזית לעניין החזרת ילדים חטופים) אחראית על הטיפול בעניינים הנוגעים לילדים חטופים. המחלקה עוסקת בסוגים שונים של מקרים, לרבות ילדים שנלקחו מישראל ללא הסכמת שני ההורים וילדים שנלקחו על ידי אחד ההורים לחופשה ששני ההורים הסכימו לה, אך לא הוחזרו לישראל. המחלקה הבינלאומית גם עובדת עם המשטרה כדי להחליט אם יש להעמיד לדין את ההורה שלקח את הילד.

לאחר פנייתכם למחלקה, מומלץ לעבוד עם עורך דין פרטי שיעזור לחקור את פרטי התיק ולבנות את הטיעון החזק ביותר להחזרת ילדיכם. עורך הדין יפעל במקביל בבתי המשפט לענייני משפחה בישראל.

סדרת מאמרים זו

מאמר זה הוא אחד בסדרה בנושא חטיפת ילדים. באתר מופיע מידע נוסף על ההליך המשפטי של חטיפת ילדים בישראל, דיני חטיפת ילדים בישראל, משך ההליך וכיצד לבחור עורכי דין העוסקים בדיני חטיפת ילדים.

צרו קשר

עו"ד ענת לוי ממשרדנו מתמחה בדיני חטיפת ילדים ודיני משפחה. אם נדרש לכם סיוע בהחזרת ילדים חטופים לישראל, אנא פנו אלינו.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה