Skip to content

הזמנת מאהב או מאהבת כתיירים לישראל – בעיות משפטיות ודרכי פתרון

Avatar

Michael Decker

קשרים רומנטיים הקיימים בין אזרחים ישראלים ובין אזרחים זרים נמצאים בשלבים שונים של רצינות. ישנם זוגות נשואים או במערכת יחסים מחייבת, לעומת זוגות בתחילת הקשר הזוגי או שנמצאים במערכת יחסים לא מחייבת. משרד הפנים, הרשות האחראית על הגירה לישראל, לעיתים מערימה קשיים על ישראלים המעוניינים להזמין אזרחים זרים עמם הם מקיימים קשר רומנטי לצורך ביקור בארץ. הזמנת בן או בת זוג זרים לשם השתקעות ומגורים בארץ דורשת אישור מראש, לעומת ביקור תיירותי של בני זוג זרים, אשר אם מדובר בבני זוג ממדינות הפטורות מהדרישה לאשרת כניסה לישראל כתיירים מראש – אין בעיה חוקית לכניסתם ללא אישור מראש, מפני שיקבלו ויזת כניסה כתיירים בנתב"ג.

יחד עם זאת, פקידי רשות ההגירה בנתב"ג, עלולים לסרב כניסה לישראל של בן או בת זוג זרים, גם כאשר מדובר בביקור תיירותי בלבד, זאת כאשר עולה חשש להשתקעות או עבודה לא חוקית בארץ. משרדנו, המתמחה בתחום ההגירה לישראל, טיפל בלא מעט מקרים מעין אלה. עורך דין מיכאל דקר, בעל ניסיון של שנים רבות בתחום הגירה לישראל, ישתף להלן מניסיונו ויסביר מה קובע החוק בעניין הזמנת מאהב או מאהבת כתיירים לישראל.

משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בהגירה לישראל. משרדנו מעניק סיוע מקיף ללקוחותינו בכל הנוגע להגירה לישראל לצורך ביקור תיירותי, עבודה, ויזות, אשרות, השתקעות וחיים בישראל עבור אזרחים זרים מכל מדינות העולם.

הזמנת מאהב או מאהבת זרים כתיירים לישראלקשרים רומנטיים בין ישראלים ואזרחים זרים

העידן המודרני יצר אפשרויות חדשות רבות להיכרויות בין אזרחי מדינות שונות. התחום של אתרי היכרויות אונליין נפוץ במיוחד. ישראלים רבים מכירים בנות זוג זרות באמצעות אפליקציות או אתרים וירטואליים. כמו כן, ישראלים יוצאים כיום מגבולות המדינה לעתים תכופות בהרבה מבעבר. לא פעם בביקוריהם במדינות זרות הם מכירים אזרחים זרים ומקיימים עמם קשרים רומנטיים או אינטימיים. בנוסף כאמור, הרשתות החברתיות (דוגמת פייסבוק ואינסטגרם) ואפליקציות ההיכרויות מאפשרות להכיר אנשים ממדינות אחרות אף ללא צורך לצאת מגבולות המדינה.

לא פעם מדובר באזרחים ממדינות אשר אינן פטורות מאשרת (ויזת) כניסה לישראל (כלומר, אינן נכללות ברשימת המדינות הפטורות לפי צו הכניסה לישראל), ועליהם להסדיר את ביקוריהם מראש. במקרים אלה נדרשת הגשת בקשה לרשות האוכלוסין וההגירה לצורך אישור הביקור. בקשות כאמור עשויות להיות רלוונטיות אף כאשר מדובר באזרחי מדינות הפטורים מהסדרת ויזת ביקור בישראל מראש. כך, למשל, כאשר מדובר באזרחים מסורבי כניסה, או במי שמעוניינים לערוך ביקור ממושך בישראל.

מתי משרד הפנים מוסמך לסרב לבקשה לוויזה עבור האזרחים הזרים?

החוק ונהלי משרד הפנים קובעים כי ככלל, אם אין חשש להשתקעות האזרחים הזרים בישראל, יש לאפשר להם להיכנס ארצה. עם זאת, עסקנו לא פעם במקרים בהם אזרחים ישראלים ביקשו להזמין אזרחים זרים עמם הם מקיימים קשר רומנטי, ובקשתם נדחתה. דחיית הבקשה עשויות להיות על רקע חשש לניאוף (כאשר מדובר באזרחים ישראלים שהינם נשואים או חיים עם בני זוג כידועים בציבור) או על רקע חשש להשתקעות של האזרחים הזרים. 

על פי רוב מדובר במקרים בהם בני הזוג הישראלים פרודים, אך רשומים כנשואים. לדוגמה, ניתן לחשוב על בני זוג אשר רשומים במרשם האוכלוסין בסטאטוס "נשוי", אבל חי בפועל בנפרד. מתוך כבוד הדדי, מסיבות דתיות, או מתוך דאגה לילדים לעיתים שומרים בני הזוג על קשר הנישואים באופן פורמלי. בן הזוג הישראלי מבקש מרשות האוכלוסין להזמין למטרת ביקור אזרחית זרה עמה הוא מנהל קשר רומנטי. משרד הפנים מסרב לבקשה, אף שלא עולה כל חשש להשתקעות של האזרחית הזרה בארץ. חשוב לציין כי גם במקרים בהם עולה חשש כזה, ניתן להפיגו לרוב בדרך של הפקדת ערבות כספית להבטחת עזיבת האזרחים הזרים את הארץ בתום הביקור. 

מה ניתן לעשות במקרים של סירוב לבקשה?

במשרד הפנים קיים נוהל מסודר בנושא דרכי ערעור על החלטות רשות האוכלוסין וההגירה. הנוהל מאפשר להגיש ערר פנימי על החלטות דחייה של בקשה להזמנת תייר כמאהב/ת. מלבד הערר הפנימי, ניתן לפנות גם אל בית הדין לעררים בענייני כניסה לישראל. על פסיקת בית הדין לעררים קיימת זכות ערעור בפני בית המשפט לעניינים מינהליים. הערכאות השיפוטיות יבחנו האם נפלו פגמים בהחלטת משרד הפנים, ובהתאם הן מוסמכות להתערב בהם ולשנות את ההחלטה. מלבד אפשרויות הערעור, משרדנו ייצג לא פעם מקרים מעין אלה מול משרד הפנים, וסייע במציאת פתרונות יצירתיים עבור ישראלים אשר היו מעוניינים להזמין תיירים ממדינות זרות, עמם ניהלו קשרים רומנטיים. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לסיכום, הזמנת מאהב או מאהבת כתיירים לישראל אפשרית לפי החוק, אולם משרד הפנים עלול לסרב את הבקשה. במקרים בהם משרד הפנים מערים קשיים בנושא, קיימות מספר דרכים לערער על כך. בכל שאלה או סוגיה משפטית בה הנכם נתקלים בנושא, תוכלו ליצור קשר ועורך דין ממשרדנו ישמח לסייע בידכם. משרד כהן, דקר, פקס, ברוש, בירושלים ובתל אביב מתמחה בדיני הגירה לישראל ובסיוע להזמנת תיירים לישראל.

חשיבות של גנאלוג עבור קבלת אזרחות

:03-3724722

       :055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top