Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת דרכון פורטוגלי – רבי שם טוב אבן פלקירה

Jordan Levy-Bograd

KitePride International

ממליצים בחום ! שירות וחם ומקצועי אמין ומהיר. תודה שאתם עומדים לצידינו 🙏

תקופת תור הזהב בספרד סימנה את ראשיתה של תקופת שגשוג ארוכה שנמשכה כ-700 שנים. בטווח הזמן הנ"ל, הובילו היהודים בתחומים רבים שביניהם ספרות, מתמטיקה, ביולוגיה, פילוסופיה ועוד. על אף אלף שנים ויותר בהן נמנעו עדות היהדות מללמוד את המדעים השונים באופן קולקטיבי עקב הקשר היווני העמוק שהיה מצוי אצלם, התרבות היהודית ספרדית ידעה לאחד את הלימוד המסורתי יחד עם המדעים השונים, ללא חשש שיוביל לקיצוניות חילונית מתנשאת מצד אחד או חרם רבני כולל מצד שני.

ספרד שנקראה עד אז אַל-אַנְדָלוּס, סימנה את פסגתה של התרבות המוסלמית המתקדמת, שהייתה מעורבת בענייני מדע רבים ועזרה לפתח את מקצועות האלגברה, הגאומטריה, האסטרונומיה, הכימיה וכו'. בעולם ההשכלה המקומי היטיבו היהודים להשתלב בצורה יוצאת דופן. אחד מהם ששיקע את עצמו בחומר הפילוסופי האריסטוטלי והתפרסם תודות לכך, היה רבי שם טוב אבן פַלָקֵירָה.

הוצאת דרכון פורטוגלי – רבי שם טוב אבן פלקירה

 רבי שם טוב אבן פלקירה

רבי שם טוב אבן פלקירה נולד בספרד, ככל הנראה בעיר טולדו בשנות ה-20 של המאה ה-13. קורות חייו לוטים בערפל כיוון ואין מסופר אודותיו בכתביו או ממקור חיצוני אחר. אז מי בכל זאת היה ומה עשה? על אף ושמו לא התפרסם מאוד בקרב הציבור הרבני או בין הדיוטות לאורך השנים שלאחר גירוש ספרד, החל מהמאה ה-19 נודע שמו אצל אישי "חכמת ישראל" (מעין השתקפות של תנועת ההשכלה האירופית) שהגדילה את שמו והדפיסה את כתביו.

תחילה היה זה מייסד התנועה יום-טוב ליפמן צוּנץ שכתב עליו דוקטורט ונחשף לרעיונות המעניינים של הפילוסוף הספרדי. שלב אחר שלב נגלה ספר ועוד ספר של פלקירא בין ספריות החכמה היהודית, עד כי הבינו חברי חכמת ישראל שמדובר באיש אשכולות ופילוסוף בעל תפיסת עולם ייחודית בנוגע ליהדות ועקרונותיה.

אבן פלקירה והפילוסופיה היוונית

רבי שם טוב התחנך בתרבות האנדלוסית המשכילה שהתקיימה בספרד של ימי הביניים. בצעירותו נחשף לספרי הפילוסופיה האריסטוטֵליים שנקראו בחוגי ההשכלה המוסלמים והנוצרים, וחדרו גם לחדרי הישיבות ברחבי ספרד. בקריאתו שקע בתוך עולם האידיאות, המידות והרציונליזם המרתקים של היוונים והעריץ אותם.

הלה מצא בכתבים אמת טהורה שאותה התאמץ להראות גם לרבני דורו. למעשה, השקיע את מרצו להוכיח כי הפילוסופיה והתורה הן בעלות שתי מגמות זהות, ולכן ניתן לגשרן ולהגיע אל האמת הנשגבת באמצעות לימוד שתיהן. מהי המטרה על פיו? ידיעת האל.

עם זאת, באותו זמן דעות כשלו היו זרות בעולם היהודי ומוקצות מחמת מיאוס. זאת בשל הבעייתיות ונטישת הדת שגרמה הפילוסופיה לאלפי יהודים במשך השנים. אבן פלקירה הציג כי גדול היהודים שקמו מאז מותו של רבי יהודה הנשיא היה תומך נלהב של אריסטו בפרט והפילוסופיה בכלל. המדובר הוא על הרמב"ם, שנודע כמי שלמד פילוסופיה וראה אותה כתחום המוביל לאמת בדומה לתורה.

"האמת הכפולה" כך נהגו משכילי ימי הביניים לקרוא לדרך הנבחרת אשר מובילה את בעל הידע המדעי/פילוסופי לידיעת האל, בדיוק כמו זה הבקיא בתורה. על ידי ידיעה עצמית בסגנון "דע את עצמך" (כפי שנחרט במקדש בעיר דלפי ובנוסף הורה סוקרטס), יוכל האדם להכיר את בוראו. זאת בידי לימוד החכמות האוניברסליות.

הגשר בין הפילוסופיה לתורה

אבן פלקירה יצא כנגד התופעה האבסורדית כי בגלל כמה פילוסופים שטעו יהיה זה מגוחך לשלול את לימוד הפילוסופיה כולה, ודימה את הרעיון כדימוי מניעת מים לאדם שעל סף גוויעת צמא, רק בגלל שכמה אנשים מתו מטביעה.

"יהודי צריך ללמוד את האמת מכל מקור בדומה לאדם הלוקח דבש מדבורה, שכן כל העמים חולקים את המדעים השונים, והאחרונים לא מיוחסים או שייכים לעם ספציפי. לכן, קבע "עלינו לקבל את האמת ממי שאמרה, הסתכל בתוכן ולא על האומר". זה המשפט המפורסם ביותר שלו. המשפט בחציו לקוח מרבו הנערץ הרמב"ם, אולם את חציו השני המשיך בשלו.

פלקירה לא היה הוגה מקורי וגם לא התיימר להיות כזה, אך ההיקף והעומק של הידע המדעי שלו הפך אותו להיות דמות חשובה בהיסטוריה של הפילוסופיה היהודית. העבודה החלוצית והמאמצים המוקדמים להחיל את הפילוסופיה בציבור היהודי, זכו להשפעה מתמשכת בזכות מאמצו של פלקירה, שתרומתו העלתה את קרנה של הפילוסופיה ונראתה באור חיובי יותר לאחריו (אולם לכמה עשרות שנים ואז נשכח שמו). פילוסופיה קרא הפילוסוף, נדרשת להבנת כתבי הקודש. למרות שהפירוש הנכון לא תמיד מוקפד ונבחר, פילוסופיה יכולה לעזור לנו לפענח את מכמני התורה.

כיום ספרו החשוב ביותר "מורה המורה" נקרא ונלמד באוניברסיטאות בארץ כחלק מלימודי מדעי היהדות. הספר מתיימר לבאר את ספר העיון החשוב ביותר שנכתב באלף השנים האחרונות – "מורה נבוכים" של הרמב"ם. ברובו עוסק בפירוש ענייני המצוות, השגחה, בריאת העולם, ייסוד המדינה ועוד.

ספר נוסף חשוב שכתב הוא "ספר המבקש". בספר זה שוטח את מצעו הפילוסופי על ידי סיפור בו צעיר להוט מבקש לדעת מהי הדרך הנכונה להבין את האל. בכדי להשיג תובנות הוא מסתובב ושואל בעלי מקצועות שונים, כיצד על פי תפיסת עולמם הם רואים את האמת ומשיגים אותה (כל מקצוע מיצג חכמה אחרת ביניהם – מתמטיקאי, רופא, פיזיקאי, בלשן, משורר ועוד). כל אחד מציג את הפילוסופיה שדרכה הוא רואה את האל, אבל פלקירה מבין כי האל מתגלם באופנים שונים אצל כל בעל מקצוע, ולכן, על פיו הם אינם באמת מבינים את האמת. בסוף המסע מתגלה לו הפילוסוף שעוסק באזוטריקה ומטפיזיקה. האחרון מייעץ לו כיצד ללמוד את האמת ומה סודה. ספר זה נחשב לפסגת כתביו בזכות הרעיונות המיוחדים אותם השרה על קוראיו.

אחד הדרכונים החזקים

האזרחות הפורטוגלית מיועדת לרוב אלה אשר מזהים עצמם עדתית כספרדים. הכוונה היא ליוצאי מרוקו, עיראק, סוריה, תוניסיה וכד'. לאחר קבלת האזרחות ניתן לבקש ולהוציא דרכון פורטוגלי, אשר הוא דרכון של האיחוד האירופי, ולמעשה אחד הדרכונים החזקים ביותר שקיימים.

החזקת הדרכון מאפשרת חופש תנועה במדינות אירופה, זכות מחייה, עבודה ולימודים במדינות רבות כמו גרמניה, אוסטריה, הולנד ועוד. בנוסף, תחת החוק הפורטוגלי ניתן להחזיק בדרכונים אחרים מבלי דרישה לוותר עליהם, אופציית כניסה לארצות הברית ומדינות נוספות בלי צורך באשרת תייר, ליהנות ממיסוי בעסקות נדל"ן וכו'.

צרו קשר לעזרה בקבלת אזרחות פורטוגלית

המשרד בעל ניסיון רב במיון הזכאים להוצאת אזרחות פורטוגלית. עזרנו לרבים לקבל את הדרכון הנכסף בזכות עבודה יסודית וקשרים מעולים עם הקהילה היהודית בפורטו שאחראית על אישור המועמדים והעברתם לרשויות הממונות.

הוצאת דרכון פורטוגלי – קבלת אזרחות פורטוגלית בתל אביב וירושלים.

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top