Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת דרכון פורטוגלי – האר"י – רבי יצחק לוריא

Jordan Levy-Bograd

שאדי שעבאן

שירות יעיל מהיר וסופר מקצועי , סופר מרוצה מהשירות שקיבלתי וכמובן מהתוצאה הסופית. ברכות ! מגיע לכם .

לאחר למעלה מ-500 שנים מגירושי ספרד ופורטוגל, יכולים צאצאי המגורשים להגיש בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי אירופי. במאמר זה נספר על תורת הקבלה שנמסרה מפיו של גדול המקובלים שחי באלף השנים האחרונות, האר"י – רבי יצחק לוריא. תורה זו הושפעה עמוקות גם בגלל הגירושים העצומים מהאי האיברי שזעזעו את העולם היהודי.

משרד עו"ד דרכון פורטוגלי דקר, פקס, לוי, רוזנברג ושות', מעניק סיוע מקיף בכל הקשור לתהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית על בסיס חוק השבות לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. אנו עוזרים עם המסמכים והניירת הנדרשת עבור הטיפול בתהליך.

הוצאת דרכון פורטוגלי – האר''י – רבי יצחק לוריא

 רבי יצחק לוריא

אחד התיאורים היצירתיים, המרגשים והעוצמתיים שקיימים בעולם הספרות התורני, הוא מובאה אותה מציין רבי חיים ויטל על רבו האר"י. האחרון זכה למחזות ויכולות יוצאי דופן בחייו והפך בזכות כך לנערץ על-ידי רבני דורו. המובאה מובאת בהקדמה לספר "עץ חיים" שכתב רבי חיים.

אז מי היה רבי יצחק לוריא שזכה לכינוי האר"י ואף האלוהי?

לוריא נולד בשנת 1534 לאם ספרדייה ואב אשכנזי בירושלים. כאשר היה בן 8 נפטר אביו, ובעקבות מצב כלכלי מחפיר בו שרו הוא ואימו, נאלצו להגר למצרים. בקהיר גר אחי האם מרדכי פרנסיס, שהיה יבואן תבלינים, בעל עסקים ומוכס עשיר.

בתקופת ילדותו של יצחק לוריא הושפע העולם היהודי עמוקות מגירושי ספרד ופורטוגל. הגירושים הותירו חותם ניכר בתודעה היהודית, לאחר שקהילת ספרד העשירה והמשפיעה מזה מאות שנים נמחתה ברובה. על פי הערכות היסטוריות למעלה ממחצית יהודי ספרד המירו את דתם בעקבות הפוגרומים שנערכו, ובאופן אקספוננציאלי בעיקר בגלל הגירושים המסיביים.

האר"י שנולד כמעט יובל לאחר הטראומה שפקדה את העם, עדיין הרגיש את הזעזוע. כאשר הגיע למצרים עם אמו נשלח ללמוד בישיבה המפוארת בארץ עד אז, שהייתה תחת ניהולו של אחד מבכירי הפוסקים של התקופה – רבי דוד אבן זמרא. כמה שנים בודדות אחרי-כן, החליט הרדב"ז לוותר על משרתו והכהונה עברה ל"בעל השיטה המקובצת" – רבי בצלאל אשכנזי.

הרב אשכנזי ככל הנראה היה זה שחשף את האר"י בנעוריו לספר הזוהר. ספר זה שימש בתחילתו (מאות ה-13 ועד ה-15) את יהודי צפון ספרד, בייחוד אלו במחוז קטלוניה וצפון קסטיליה. עד גירוש ספרד נשמר הספר בין קבוצות אזוטריות מיסטיות שהוסיפו עליו ולמדו אותו כחלק מתוכנית לימודי הקודש שלהם.

ספר הזוהר

עם זאת, לאחר הגירוש חשבו יהודי ספרד והתפוצות כי המשבר הגדול שפקד אותם הוא אות מבשר לגאולה הקרבה. משום כך, מיהרו לערוך וללמוד את הזוהר בכדי לקרב את ביאת המשיח ולהחזיר לבבות יהודיים אל חיקם. ספר הזוהר הוא למעשה פירוש קבלי לחומש ומתחלק בהתאם לפרשיות התורה. במשך מאות שנים התנהל ויכוח נוקב מתי נוצר ומי כתבו. דיון זה נמשך גם היום במלוא עוזו, כאשר רוב חוקרי הקבלה מסכימים כי רובו נכתב בין חברי כיתה מצומצמת בספרד במהלך ימי הביניים.

ספר זה עמד לאר"י בראש מעייניו תוך כדי ה"קריירה הרבנית" שלו. כאשר היה כמעט בן עשרים החליט לעזוב את העיר והישיבה בה למד, ועבר לחיות באי שעל הנילוס הנקרא גַ'זִירַת אַל רַאוּדָה. האי נרכש בידי דודו האמיד מרדכי פרנסיס. שם הרבה להתבודד במשך 15 שנים וללמוד תורה, בייחוד את הזוהר. על-פי המסופר, סודות טמירים נגלו לו על-ידי השכינה, מלאכים ובמיוחד אליהו הנביא. חומר לימודי קדוש זה שנגלה לו, טרם סופר או הועלה על כתב לפני כן. זה היה עד שהחליט לעלות בגיל 36 לארץ ישראל ולשבת בעיר הצדיקים צפת.

כאשר הגיע לצפת חיפש את רבי חיים ויטל אשר אודותיו נגלה לו במשך שהותו במצרים. בצפת של אותם ימים לימדו והנהיגו את העולם היהודי גדולי רוח כרבי משה אלשיך, רבי יוסף קארו, רבי שלמה אלקבץ, רבי משה קורדובירו, רבי אליהו דֵה-וִידַאש ועוד. כאשר מצא את התלמיד הצעיר חיים ויטל, גילה לו כי מן השמים זימנו אותו לעיר הצדיקים בכדי שיגלה לו את רזי התורה אותם קיבל מאליהו.

השפעתו של האר"י על הקבלה

במשך שנתיים ולמעשה עד מותו, הנחיל האר"י את צפונות הקבלה לתלמידו שהיה צעיר ממנו בשמונה שנים. בגיל 38 נפטר במגפה שהתחוללה בצפון ישראל, והותיר אחריו מסורת אגדית על מלאך בדמות אדם שהוריד תורה חדשה לעם ישראל – תורה שעד הגעתו הייתה נסתרת מעין ומאוזן. מיד לאחר מותו החל תלמידו הקרוב להעלות את דבריו על הנייר. ספרים נכתבו ונדפסו על מונחים קבליים חדשים שעד אז לא נחשפו לקהל לומדי התורה.

"מעשה מרכבה", "מעשה בראשית", "שבירת הכלים", "תורת הצמצום" ועוד מונחים, נוצקו לתוך תורת הקבלה המוכרת כיום וקיבלו פנים חדשות ופירוש חדש בשיטת הלימוד אשר לעיתים מכונה "הקבלה הלוריאנית". תלמידי האר"י מצאו שילוב יוצא דופן עם הטבע, אשר באמצעות הבנת התורה עזרה להם להבין את ההנהגה האלוהית בעולם ודרכי פעולתה.

מצפת יצאו הספרים להידפס באיטליה, וממנה ליוון, טורקיה, צרפת, הונגריה, גרמניה, עיראק ויתר כנפות הארץ. תורת הקבלה הלוריאנית הפכה בלא מעט מקרים לאלטרנטיבה ללימוד תורה ותלמוד אפילו בין עילויים כמו המהר"ל מפראג, רבי יהונתן אייבשיץ, "הבן איש חי מבגדאד", "החיד"א" וכו'. הללו ועוד התפרסמו כמקובלים ופרשני זוהר מהוללים.

נאמר שהאר"י עמד על אותה כף בתחום הקבלה, בשווה לכף עליה נמצא רבי יוסף קארו בתחום הפסיקה. הקבלה התפתחה בד בבד עם הרנסנס האירופי ורעיונות הומניסטיים שקבעו כי האדם הוא במרכז היקום בלטו גם בה. ובפן הקבלי נחשב שני לרבי שמעון בר-יוחאי.

בדומה לרנסנס גם הקבלה הפכה את האדם לבעל משמעות עמוקה יותר בזכות השפעותיו הבלעדיות והתמידיות על היקום – שלא כמו יתר בעלי החיים. כל כוונה, תפילה או רצון טוב התגלו כאמצעים לייחוד ובניית הקלקול הקיים בעולם. מאידך, כעס, שנאה ורצון לא טהור התגלו כמזיקים להוויה הקוסמית הטהורה.

בעצם, רצון טוב, חסד, עזרה הדדית ועשיית מצוות עתידות לעצב את העולם ולהביאו לידי סדר כבראשיתו – טרם התרחש החטא הגדול של אכילת אדם הראשון מעץ הדעת (בדומה לכריסטולוגיה הנוצרית והתיאולוגיה הפועלת בה למעלה מאלף וחמש מאות שנים).

לכל אדם אשר מעוניין להתעלות מעל הסקאלה האנושית, קרי ה"בהמית" שלו, נדרש ללמוד ולהתעמק בתורת הסוד היהודית וכך לפענח את צפונות האל. תורה זאת מספרת את התגלמות הבריאה ונמסרה כתכלית לאדם הנאור, החכם ובייחוד הצדיק לחקור אותה, להתפלפל בה ולהכיר אותה. וכך להגיע על פי האר"י לתמצית ייעודו כאדם בעולם.

למאמר המקיף על הוצאת אזרחות פורטוגלית לחצו כאן

צור קשר – הוצאת דרכון פורטוגלי – האר"י – רבי יצחק לוריא

קבלת דרכון פורטוגלי במשרד עורכי הדין להגירה דקר, פקס, לוי, רוזנברג ושות'. אנו בוררים ומקבלים את הלקוחות בעלי אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר. לאורך השנים פיתחנו שיטת בדיקה ובחירה מקצועית על פיו אנחנו מסתמכים ועוזרים ללקוחות רבים להשיג את המבוקש.

הוצאת דרכון פורטוגלי – האר"י – רבי יצחק לוריא

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top