Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת אזרחות פורטוגלית וקבלת דרכון פורטוגלי

Jordan Levy-Bograd

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

הסבר בנושא הוצאת דרכון פורטוגלי ממשרד עו"ד אזרחות אירופית בעל סניפים בתל אביב וירושלים. המשרד פועל כבר שנים בכל הנוגע לקבלת אזרחות פורטוגלית וספרדית לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. מאמר זה מיועד לבעלי קשר יהודי אשר הם בעלי זיקה מזרחית ברובם. כפי שיוכח במאמר, יוצאי מדינות הים התיכון הם ברובם המכריע זכאים לדרכון פורטוגלי אירופאי תודות לשורשים ספרדיים.

הוצאת אזרחות פורטוגלית וקבלת דרכון פורטוגלי

קבלת דרכון אירופאי מבטיח נראית באופק הקרוב עבור מאות אלפי אזרחים ישראלים. לא, זו אינה פרסומת מסחרית סתמית, אלא עובדה! מאות אלפים ויותר מבינינו זכאים להגיש בקשה לקבלת אזרחות אירופאית מבלי צורך לחפור בהיסטוריה המשפחתית שלהם ולהוכיח כי אבותיהם יצאו מספרד או פורטוגל ומבלי צורך להציג את שמותיהם, תאריכי לידתם וכו'.

 למעשה, כל שצריך להוכיח הוא שייכות. שייכות לאן? שייכות למדינות אשר מוכרות על ידי הממשלה הפורטוגלית כבעלות קשר יהודי ספרדי. כאן אנחנו מעוניינים למנות את המדינות אשר זכאותן היא הברורה ביותר:

חשוב לציין כי במידה ואתם, הוריכם, סבכם או הסבים הרחוקים שלכם יוצאי אחת ממדינות אלה, כל הסיכויים הם כי אתם זכאים לדרכון פורטוגלי. מדוע? הישוב היהודי בכל המדינות הנזכרות היה דל לפני כחמש מאות שנים – עד מועד גירושי ספרד ופורטוגל שלקחו חלק בשנות ה-90 של המאה ה-15. עצם הסיבה שכיום מרבית יוצאי יהדויות אלה שומרים או שמרו בעבר על פרקטיקות הלכתיות ספרדיות היא משום שהם צאצאים ישירים של מגורשי ספרד.הוצאת אזרחות פורטוגלית וקבלת דרכון פורטוגלי

אזרחות פורטוגלית זכאות

לאמיתו של דבר, אין זה מקרה שיהדות המזרח הפכה פניה לאחר גירוש ספרד. ההגירה העצומה של בערך 180 אלף פליטים מספרד ופורטוגל הגדילה משמעותית את כמות היהודים בארצות המזרח ובייחוד בארצות הסובבות את הים התיכון – ארצות אליהן הגיעו רוב הפליטים. נאמר שעד גירושי ספרד ופורטוגל כ-50% מיהודי העולם היו תושבי חצי האי הספרדי (הקהילה היהודית כולה מנתה כ-300 אלף איש, אך 40% ממנה החליטו להתנצר בשל פוגרומים, איומים ובמיוחד בגלל שפחדו לאבד את מיקומיהם החברתיים הנכבדים בין האצולה המקומית בזמן הגירוש).

נאמר מפיהם של רבי אברהם סבע ורבי יצחק אברבנאל הפרשן והדיפלומט הנודע, בני דור הגירוש, כי בעת הגירוש היו אלה פשוטי העם שהחליטו להחזיק במוסרות הדת ולא איבדו תקווה. לעומתם, האליטה היהודית ברובה החליטה לנטוש את דת אבותיה והשתמדה.

אולם, במטרה לפצות על פשעי ההיסטוריה הנוראים החליטה ממשלת פורטוגל להחזיר לצאצאיהם כיום את הזכאות להשיב את שאבד לפני כחמש מאות שנים.

כיצד מוכיחים זכאות לאזרחות ספרד או פורטוגל?

כיום, על צאצאיהם של המגורשים לא חלה שום חובת הצגה של מי מאבותיהם שנמלטו מספרד. למעשה, דעה נפוצה זו היא אחד המכשולים שמונעים מרבים אפילו להרים טלפון ולברר בנוגע לזכאותם.

כאמור מעלה, בראש ובראשונה מה שנדרש הוא להראות כי אבותיכם יצאו מהמדינות הנזכרות לפני שעלו ארצה. פרוצדורה זו נחשבת קלה מפני שמשרד הפנים יודע ומחזיק במידע זה לגבי כל אזרח ישראלי. ניתן להוציא את המסמך הרשמי אשר מאשר את מוצא אבותיכם ובזאת מסיימים את השלב הראשון והחשוב ביותר בתהליך – הוכחת זכאות למגורשי ספרד/פורטוגל. הסיבה לכך כאמור היא שיוצאי מדינות אלה במשך 500 שנים התערבבו בין מגורשי ספרד ופורטוגל והקשר הינו בלתי נמנע.

לאחר שלב זה התהליך הופך להיות ביורוקרטי לחלוטין אשר בו נדרשים כמה מסמכים בסיסיים כמו תעודת לידה, דרכון, בדיקת רקע פלילי וכד', אך עם הסחבת הזאת אנו עורכי הדין יודעים כיצד להתמודד כבר שנים, ולמעשה זוהי המומחיות שלנו.

השגת אזרחות פורטוגלית

המשרד שלנו הוא בעל ותק וניסיון רב בכל הנוגע לקבלת אזרחויות אירופאיות על בסיס שורשים. אזרחויות כדוגמת גרמנית, אוסטרית, רומנית, הונגרית ועוד. מומחינו ישמחו לענות לכם על שאלותיכם בנוגע לתהליך או לזכאות שלכם.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top