Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת אזרחות פורטוגלית – קבלת דרכון פורטוגלי

Jordan Levy-Bograd

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

כתוצאה מהחלת חוק האזרחות המהפכני בפורטוגל אשר מעניק אזרחות פורטוגלית לצאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל, באפשרות מאות אלפי זכאים בישראל ובחו"ל להגיש בקשה ולקבל דרכון אירופאי חזק ביותר. מטרת המאמר היא להנגיש מידע איכותי אודות הזכאים וכן אודות הפרמטרים השונים הנוגעים לתהליך ההתאזרחות.

משרד עורכי הדין שלנו פועל באופן יומיומי אל מול הקהילה היהודית בפורטוגל שאחראית על הנפקת מכתב ההמלצה למועמדים. לאורך השנים פיתחנו שיטות אשר על פיהן אנו יודעים לסווג מועמדים כבר בשלב הראשוני באופן מוכח.

הוצאת אזרחות פורטוגלית – קבלת דרכון פורטוגלי למזרחים

מי הם הזכאים להוצאת אזרחות פורטוגלית?

ראשית יש לפתוח ולומר כי החוק נוגע לצאצאים ישירים של יהודי ספרד ופורטוגל שגורשו ממולדותיהם בסוף המאה ה-15, ולכן הגיעו במספרים גבוהים לצפון אפריקה. פה הכוונה בעיקר למדינות מרוקו (בראש ובראשונה), אלג'יריה, תוניסיה, לוב ומצרים. מרבית יהודי צפון אפריקה הם למעשה צאצאים ישירים של אותה תפוצה ספרדית רחבה, ולפיכך עונים לפרמטרים של הזכאות בצורה המובהקת ביותר.

חוץ מהקשר הגנטי הקרוב אפשר להיווכח בקשר הספרדי גם לפי שמות משפחה שמצויים ביניהם ומקורם בספרד. במקרים לא מעטים שמות המשפחה השתנו בגלל הגייה שונה של הערבית הצפון אפריקאית והשפעותיה הבֶּרְבֶּרִיוֹת, אך באופן כללי נשארו דומים לצורתם העתיקה. רשימת השמות ארוכה וכוללת מאות שמות משפחה מוכרים כדוגמת פינטו, מורנו, דהן, זוארץ, ביטון, אסייג, מרציאנו אבולעפיה, מנדס, פרטוש, זיתוני וכו'.

אולם, מגורשי ספרד נפוצו והגיעו באלפיהם גם לאימפריה העות'מאנית שפתחה את שעריה ביד רחבה עבורם. בשטחי האימפריה במקרים רבים ייסדו קהילות ספרדיות לגמרי בעצמם כפי שהיה בבולגריה, יוון, סרביה וכד'. בנוסף, יהודי ספרד התפזרו לרוחבה של המעצמה והגיעו גם לטורקיה, עיראק, לבנון וסוריה. משום כך, רוב יוצאי מדינות אלה כיום זכאים להגיש בקשה עבור הדרכון.

יש להעיר כי הוכחת הזכאות מתבססת קודם כל על ארץ מוצא ושם משפחה. נדבך שיכול להוסיף נפח חשוב לזכאותכם הוא שפה בה דיברו אבותיכם. ידוע כי באזור הבלקן דיברו יהודים רבים בשפת הלדינו. זה יחד עם האמורים בשורה הראשונה מהווים הוכחה מעולה לקשר ספרדי. יוצאי צפון מרוקו ידועים במקרים רבים כמי שדיברו ניב מרוקאי ייחודי של לדינו הידוע בתור חַכִּיתִיָה. אך, שני אלמנטים אלה לא מתחייבים בבקשה.

האם הוכחת הזכאות אמורה להגיע אחורה בזמן עד למגורשי ספרד?

לא. על אף שמספר הזכאים הוא גבוה להפליא, המונים מוותרים על קבלת דרכון אירופי שבעצם מובטח להם, מאחר וחושבים שעליהם להראות קשר ישיר ומדויק לאבותיהם יצאו מספרד או פורטוגל בשנות הגירוש. למעשה אין צורך להראות את הקשר המשפחתי עד המאה ה-15. מדוע? הוועדות הממשלתיות הממונות על אישורי המבקשים בפורטוגל יודעות למיין את הבקשות על סמך המדינות שמוכרות אצלן כזכאיות.

המיון מתבצע באופן זריז ומסתמך על מדינות מוצא של המועמדים. היה ואבותיכם מגיעים מהמדינות הנזכרות לעיל פירושו כי אתם זכאים לקבלת הדרכון האירופאי הנחשק. לשם כך, עליכם להוכיח שאבותיכם אכן עלו ארצה מהמדינות הנזכרות. מהי ההוכחה? מסמך פשוט אותו משיגים ממשרד האוכלוסין הנקרא "תמצית רישום" יהווה הוכחה לזכאותכם. זאת יחד עם מספר מסמכים רשמיים פשוטים כמו תעודת זהות, דרכון וכו'.

מה הם המסמכים הדרושים להגשת הבקשה?

  • תעודת יושר
  • תעודת לידה
  • מסמך תמצית רישום ממשרד הפנים המוכיח רשמית שמשפחת המבקש עלתה מאחת המדינות המדוברות
  • ייפוי כוח
  • מכתב המלצה מהקהילה היהודית בפורטו המעיד כי המבקש הוא צאצא ליהודי ספרד (משרדינו יוכלו לסייע פה)

לתשומת לבכם: בהתאם לחוק הפורטוגלי על המבקש להיות בן 18 לפחות היה ומעוניין להתחיל את תהליך ההתאזרחות לבדו.

מהו משך זמן ההמתנה לקבלת אזרחות פורטוגלית?

בגלל התפרצות הקורונה והשפעותיה הגלובליות טווח ההמתנה גדל. מאידך, לא מדובר על טווח חריג אלא בסך הכל על פרק זמן של בין 24-29 חודשים. כמובן הכוונה מהרגע שהוגשו המסמכים ותהליך ההתאזרחות החל רשמית.

הוצאת אזרחות פורטוגלית – קבלת דרכון פורטוגלי למזרחים

מה הן ההטבות והזכויות של האזרחות הפורטוגלית?

המדינה הפורטוגלית רשומה כחברה באיחוד האירופי באופן מלא, לכן, אזרחיה נהנים מיתרונות רבים וכדאיים. יתרונות כמו מחייה ותעסוקה בלי הגבלת זמן במדינות מערב אירופה המתקדמות, שהנן חברות מלאות באיחוד האירופי בדיוק כמוה. מדובר על מדינות נחשקות שמיליונים חולמים לחיות בהן, למשל איטליה, בלגיה, גרמניה, אירלנד, צ'כיה וכו', – מדינות בעלות איכות חיים תרומית. כל אלה יחד עם אופציית לימודים באקדמיות נחשקות באירופה תחת מחיר של תושב מקומי.

ניתן לבקר במדינות כמו אוסטרליה, קנדה ואף ארה"ב ללא ויזה. הטבות רבות נותן לבעליו הדרכון הפורטוגלי הנכסף שממוקם במקום החמישי והגבוה ברשימת הדרכונים האיכותיים בעולם. אפשר ליהנות משירותים רפואיים מתקדמים במחיר של תושב אירופי. אחד המפתחות הניכרים במיוחד לצעירים הוא כרטיס המעבר החופשי שמקנה היתר מעבר חופשי בין מדינות אירופיות. באפשרות צעירים לעבוד עד כ-12 חודשים במדינות אקזוטיות כמו דרום קוריאה, יפן, ואוסטרליה.

כמה עולה דרכון פורטוגלי?

מחיר המסמכים המתחייבים בהגשה אינו נחשב יקר, אולם יש אגרות ספציפיות עליהם תידרשו לשלם בראשית ובגמר התהליך. זאת הסיבה שבקשה מאוחדת של כמה בני משפחה עשויה לצמצם בצורה ניכרת את המחיר המלא.

הנפקת דרכון פורטוגלי לילדים

במקרה והצאצא נולד אחרי שההורה סיים את תהליך התאזרחותו הרשמי, אפשר להנפיק את האזרחות בתהליך זריז שטווח זמנו הינו 2-4 חודשים. באשר לקטין שנולד קודם להתאזרחות ההורה – זמן התהליך יארך בסביבות 18 חודשים. בתהליך זה יידרש ההורה להמציא מסמכים בסיסיים של ילדו ביחד עם תעודת ההתאזרחות החדשה בשגרירות (אפשר שמשרדנו ייצג אותם ישירות בתיווך משרד הפנים שבפורטוגל).

צאצאים בגירים נדרשים לעבור תהליך זהה לזה של ההורה. אבל, שלב ההוכחה יהיה קל יותר  תודות להורה שכבר מאוזרח. המשפט האחרון בעצם מעיד באופן ברור כי הילד זכאי לקבלת הדרכון ולכן התהליך לא יכיל את אותה סחבת ביורוקרטית מתמשכת כמו אצל ההורה.

כמה מילים על השלבים הסופיים של תהליך ההתאזרחות

בסוף התהליך מקבלים תעודת לידה פורטוגלית שמעידה כי אתם רשומים במרשם האוכלוסין שבפורטוגל ולכן הינכם אזרחים מן השורה. השלב הבא הוא הנפקת תעודת זהות פורטוגלית ולאחריה דרכון. לשם כך עליכם לפנות לשגרירות פורטוגל שבתל אביב ולקבוע תור. בהגעתכם לשגרירות יש להצטייד בתעודת הלידה הפורטוגלית.

עם זאת, טווח ההמתנה לתורים בשגרירות נחשב ארוך ולעיתים נדרש לחכות חודשים לא מעטים מפאת עומס של עשרות אלפי מתאזרחים ישראלים חדשים מדי שנה. כאן יש חלופה והיא קביעת תור במשרד המשפטים הפורטוגלי. משרדנו יוכל ללוות אתכם בתהליך זה בעזרת עובדינו שמתנהלים אל מול הרשויות בשפה הפורטוגזית בפורטוגל. הליך זה נמשך כשלושה ימים בדרך כלל בסך הכל.

תהליך האזרחות בהתאם לחוק הפורטוגלי

פרוצדורת הסדרת אזרחות זרה מחייבת עבודה מקצועית, ניסיון ותשומת לב בשלבים המשפטיים הרבים של החוק הפורטוגלי. הדבר דורש מילוי בקשות והגשתן באופן יעיל ומסודר. לכן, באמצעות עורך דין מנוסה הבקיא בחוק הפורטוגלי על בוריו אפשר לעלות באופן ניכר את הסיכויים לצלוח את הבקשה.

מומלץ להגיש בקשה לכל בני המשפחה יחדיו, הסיבה היא קשיים עתידיים שיכול להיות שיופיעו בחוק הלאום הפורטוגלי בקרוב ויערימו קשיים לקבל אזרחות בצורה נוחה. כיום תנאי הקבלה אינם מקשים אך עשוי להיות כי בקרוב הגבלות תעלנה בחוק הלאום הפורטוגלי ותקשנה על מבקשים. כאן המדובר הוא על קשיים כמו צליחת מבחן בשפה הפורטוגזית, דרישת מגורים בפורטוגל וכד'.

צרו קשר – קבלת דרכון פורטוגלי

הוצאת דרכון פורטוגלי ליהודי המזרח במשרדינו שבתל אביב וירושלים. המשרדים מסייעים לישראלים רבים לקבל אזרחויות אירופאיות על בסיס שורשים. לכל שאלה או אי הבנה ניתן להשאיר פרטיכם ומומחינו יחזרו אליכם בהקדם.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top