Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הונאת פורקס – מה ניתן לעשות?

Michael Decker

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

ככל ששוק המט"ח ברשת הולך ומתפתח, עולה גם כמוה המשקיעים אשר נופלים קורבן למקרים של הונאת פורקס. שוק הפורקס טומן בחובו הזדמנויות רבות אך לצידן גם לא מעט מקרים של הונאה וניצול של התחומים האפורים והפרצות החוקיות הקיימות בו. ניסיון משרדנו בעיסוק בנושא לימד אותנו מספר דברים חשובים, בהם נרצה לשתף אתכם במאמר זה. המידע יעזור לכם להבין ממה חשוב להימנע ומה ניתן לעשות במקרה ואכן הייתם בעצמכם קורבנות של הונאת חברת פורקס. 

משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב ובירושלים, מתמחה בדיני תאגידים ומשפט מסחרי. המשרד מספק מענה משפטי מקיף ליחידים וחברות בתחום ההשקעות הדיגיטליות, במגוון רחב של נושאים. בין היתר, משרדנו מייעץ למשקיעי פורקס, מסייע בייצוג ונקיטת הליכים משפטיים במקרים של הונאת פורקס וכיו״ב.

התפתחות תעשיית הפורקס בישראל ובעולם

תעשיית הפורקס נחשבת לשוק חובק עולם ב-2021. תחום הסחר והספקולציה במטבע חוץ התפתח מאוד במדינות רבות, כולל את בישראל. העיסוק במט״ח והשקעות המבוססות על חיזוי שינויי השערים בעתיד, הפכו בשנים האחרונות לתעשייה שרבים מעוניינים לקחת בה חלק. זאת הן מצד המשקיעים הפרטיים והן מצד חברות המציעות השקעות. במקביל התפתחו גם כלי פיקוח רגולטוריים של הרשויות בישראל ובעולם על התחום. הדבר מגביל לא מעט חברות המעוניינות לעסוק במסחר בפורקס. הסברנו על כך בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

מה חשוב לדעת בנוגע למסחר בפורקס?

כיום, חברות המפעילות פלטפורמות מסחר פורקס בישראל נדרשות לפעול תחת רישיון המכונה ״רישיון זירת סוחר״. זאת בהתאם לעדכון תקנות הרשות לניירות ערך בנושא. חברות שאינן מחזיקות ברישיון זה אינן יכולות להפעיל פלטפורמות מעין אלה. 

לצורך קבלת רישיון, על החברות לפרסם תקנון שמאושר על-ידי הרשות לניירות ערך. על התקנון להיות זמין עבור לקוחות החברה. השקעות בפורקס עשויות להניב סכומים גבוהים, אך גם הפסדים במידה ולא מכירים את תנאי ההשקעה לעומק. לכן, מומלץ תמיד לבדוק האם קיים תקנון כאמור לעיל, במסגרתו פועלת החברה. כך גם חשוב לוודא מה תנאי העסקאות המוצעים במסגרת ההשקעה אותה מעוניינים לבצע לפני ביצוע סחר מול חברה מסוימת.

הונאת פורקס - מה ניתן לעשות?

מה עושים במידה ונפלתם קורבן להונאת פורקס?

אחת הבעיות המורכבות ביותר במסחר במטבע חוץ היא קיומו של תחום אפור רחב. כלומר, לא תמיד קל לקבוע עד כמה הלקוחות אחראים להפסדים שצבר באופן בלעדי, או שמא האחריות מוטלת גם (או רק) על כתפי החברה מולה פעלו. כך גם היכולת להוכיח מבחינה משפטית כי אכן התקיימה הונאה או פעולה פסולה מבחינה חוקית היא לא עניין של מה בכך. בתי המשפט נוטים בלא מעט מקרים לבחון האם למשקיעים עצמם לא היה כל שיקול דעת לעניין ההשקעה. לא בכל מקרה המסקנה תהיה כי לא הייתה למשקיעים כל דרך לדעת על הסיכונים הטמונים בהשקעותיהם.

פסק דין תקדימי שניתן לאחרונה שינה את פני הדברים וקבע כי כאשר שיקול הדעת בדבר החלטות השקעה נותר בידי החברה, יש מקום להשבת כספים למשקיעים. קביעה חשובה זו מקדמת את הוודאות בתחום ועשויה לסייע בעתיד למשקיעים שנפלו קורבן למקרים של הונאת חברת פורקס, בייחוד כאשר החברה פועלת ללא הרישיון או עמידה בדרישות הרגולטוריות הקבועות בחוק.

 צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט מסחרי 

כפי שהסברנו לעיל, הונאת פורקס עלולה להתרחש במגוון רחב של מקרים. לסיוע וייעוץ משפטי פרטני בנושא, תוכלו ליצור קשר עם עורך דין למשפט מסחרי המתמצא בתחום הפורקס ממשרד עורכי הדין שלנו. משרדנו מתמחה במשפט מסחרי, ומעניק ייעוץ משפטי בנושא השקעות פורקס, על מנת להתמודד כראוי נגד מקרים של הונאת פורקס. 

פתיחת חשבון בנק לחברה

:03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

 

צרו קשר

Scroll To Top