Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוכחת אבהות ללא בדיקת רקמות

Anat Levi

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס וטל אופיר, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

ככלל, בדיקת רקמות לצורך הוכחת אבהות נדרשת במקרים בהם קיים ספק באשר לזהות האב. ואולם, קיימים מקרים בהם בית המשפט יאשר הוכחת אבהות ללא בדיקת רקמות. במאמר זה תסביר עורכת דין מומחית לדיני משפחה מה עשויים להיות אותם מקרים.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני משפחה. לעורכי ועורכות הדין ממשרדנו ניסיון רב ומוכח במתן ייעוץ וייצוג בנושאים כגון תביעת אבהות, תביעת מזונות קטינים, הסדרי משמורת ועוד.

הוכחת אבהות ללא בדיקת רקמותמתי נדרשת הוכחת אבהות?

להוכחת אבהות עשויות להיות השלכות משפטיות רבות, הנוגעות הן למעמד החוקי של האב וילדיו, והן לחובות והזכויות של האב. ההוכחה יכולה להיעשות על-ידי הכרה של משרד הפנים בזהות האב, או באמצעות פסק דין הצהרתי הניתן על-ידי בית המשפט לענייני משפחה. פסק דין שכזה עשוי להתבקש, בין היתר, על-ידי אבות המעוניינים להיות מעורבים בחיי ילדיהם, במקרים בהם מתעורר ספק בשאלת אבהותם. הוא עשוי להתבקש גם כאשר אימהות דורשות מזונות קטין, בעוד שזהות האב טרם הוכחה. 

ככלל, במסגרת תביעות להוכחת אבהות, עומד בית המשפט על קיום בדיקת אבהות. קיימים סוגים שונים של בדיקות אבהות, והטכנולוגיה המודרנית אף מאפשרת לבצע את הבדיקה במהלך ההריון. הבדיקה המקובלת והנפוצה בישראל הינה בדיקת רקמות. קיימת שיטה המתבססת על בדיקת דם, המתבצעת בחו״ל. ואולם, בתי המשפט טרם הכירו בתוצאות הבדיקה מסוג זה הללו כראיות קבילות. למידע מורחב בנושא, ראו מאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא תביעת אבהות במהלך הריון. 

האם ניתן לרשום אב בישראל גם ללא עריכת בדיקת דנ"א? 

קיים נוהל של רשות האוכלוסין העוסק בהוספת פרטי אב עבור קטין הרשום בישראל. התנאים כוללים התייצבות של האם והאב הנטען, הצגת מסמכים מזהים, לרבות אשרת כניסה לישראל (במקרה שהאב אינו אזרח ישראלי) והגשה של הבקשה בתוך פחות משנה ממועד הלידה. במקרים בהם התנאים אינם מתקיימים, או שמשרד הפנים דורש הצגת ראיות לזהות האב, תידרש פנייה לבית המשפט על מנת לקבל פסק דין הצהרתי בנוגע לזהות האב.

לעתים בתי המשפט לענייני משפחה עשויים לקבוע כי הוכחת אבהות אפשרית ללא ביצוע הבדיקה. פסק דין שניתן בשנת 2012, עסק במקרה של זוג הורים ישראלים אשר השתהו עם רישום בנם הקטין במשרד הפנים. מאז נולד להם בן נוסף, אשר נרשם כדין. 

ההורים הציגו ראיות רבות, כגון הוכחה של נוכחות האב בלידת הקטין, ותיעוד מצולם ממסיבה שנערכה לרגל הולדתו. חרף זאת, משרד הפנים התעקש על עריכת בדיקת רקמות לקטין. בית המשפט קבע כי במקרה זה, שבו שני ההורים יהודים ישראלים ולא עולה חשש לממזרות הקטין, סירוב משרד הפנים לרישום האב אינו יכול לעמוד. בהתאם, נתן בית המשפט צו המורה למשרד הפנים לרשום את הקטין כבנו של האב.

מה ניתן לעשות כאשר ההורים או הקטינים מתגוררים בחו״ל?

פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב-יפו, עסק במקרה של אזרח ישראלי המתגורר בשוויץ. האזרח תבע קביעת אבהות על קטינה המתגוררת אף היא בשוויץ עם אמה, אשר סירבה לשתף פעולה במסגרת התביעה. הוא הציג מסמכים מאומתים רבים משוויץ המעידים על רישומו כאב בשוויץ ועל זכויותיו וחובותיו כלפי הקטינה. חרף זאת, היועץ המשפטי לממשלה עמד על ביצוע בדיקת רקמות לצורך הוכחת אבהותו. בית המשפט קבע כי יש לתת משקל רב לעובדה שהתובע משמש כאבי הקטינה בפועל, וכי הדבר מצטרף לרישומו המשפטי הרשמי בשוויץ, המהווה ראיה חותכת לאבהותו. לאור כך התביעה התקבלה ונקבע כי התובע הינו אבי הקטינה.

צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני משפחה

כפי שפירטנו לעיל, קיימים מקרים בהם הוכחת אבהות תתאפשר גם בלי בדיקת דנ"א, הנדרשת במקרים בהם קיים ספק באשר לזהות האב. הדבר אפשרי הן כאשר שני ההורים הינם אזרחי ישראל, והן במקרים בהם ההורים או הקטינים שוהים מעבר לים. לאור מורכבות הנושא והבחינה הפרטנית של כל מקרה לפי נסיבותיו, חשוב להסתייע בייעוץ וליווי משפטי מקצועי. בכל שאלה בנושא, תוכלו ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לסייע. משרדנו מתמחה בדיני משפחה ובייצוג בתביעות אבהות בפני בית המשפט לענייני משפחה.

:03-3724722

       055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top