דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד של בן זוג זר של ישראלי – ההליך המדורג – סיפור מהחיים

אירנה רוזנברג

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

משרד עורכי הדין שלנו ​​עוסק בהגירה ועלייה לישראל. אחד המרכיבים החשובים ביותר בהשגת מעמד בישראל לבני זוג זרים הוא ההליך המדורג של משרד הפנים. עורכת הדין אירנה רוזנברג ממשרדנו, תספר לכם כיצד האהבה, האמונה, התקווה והעזרה של עורכי דין בעלי ניסיון הצליחו להתגבר על הביורוקרטיה של משרד הפנים, המרחק, והקשיים.

מאמר זה יתאר את הסיפור הבלתי-רגיל של זוג רגיל לחלוטין. סיפורם הוא רגיל, מאחר וכמו כל זוג בעולם, רצונם היה לחיות יחד באושר ובאהבה. מצד שני, הם היו זוג יוצא דופן – מכיוון שהם חיו ביבשות שונות, דיברו שפות שונות והיה ביניהם הבדל רציני מבחינת הגיל.

"סרז'יו" ו"אסול"

סרז'יו (השמות הם בדויים כמובן, על מנת לשמור הפרטיות של בני הזוג) היה גרוש שנים רבות. בנוסף, בת זוגתו האהובה במהלך העשור לפני פגישתו את אסול חלתה במחלה קשה והלכה לעולמה. כדי לעזור להתמודד עם המועקה, חבריו של סרזיו קראו לו לצאת איתם למסע לארצות חמות ורחוקות. חבריו לקחו לנסיעה את בנות הזוג, וכשהגיעו לאיים שטופי השמש, חש סרז'יו בודד מתמיד. הוא החליט להכיר מכרים חדשים דרך האינטרנט – ללא מטרה של מערכת יחסים רומנטית, הוא פשוט רצה למצוא אדם שאיתו יהיה מעניין לדבר.

תוך כמה ימים, אחרי התכתבות ארוכה, הוא פגש בחורה יפהפייה בשם אסול ובמהרה הבין שאיתה הוא רוצה לבלות את שארית חייו. באותו הרגע לא היה חשוב לסרז'יו שהם גרים במדינות שונות, מדברים שפות שונות ולכל אחד מהם חיים מסודרים במדינה שלו, באותו הרגע הוא פשוט חי ונהנה מכל רגע, מתקשר איתה.

הזמנת בת הזוג לישראל

אבל אז הגיע הזמן לחזור למציאות הכואבת: הוא לא יכול היה להישאר איתה, היא לא יכלה ללכת אחריו. סרזיו שב הביתה, לישראל, שם חיכו לו חיי יום-יום אפורים רגילים, ואסול נשארה עם זיכרונות יפים ממנו באותו האי, אשר עוד היה שטוף שמש אבל נראה גם לה אפור יותר ללא סרז'יו. הם התקשרו והתכתבו, תוך שימוש באמצעים וירטואליים. חוסר השפה לא השפיע על רגשותיהם, אך בכל זאת, הם באמת התגעגעו לנוכחותו הפיזית המשותפת. ואז, סרז'יו הזמין את אסול אהובתו לבוא אליו, רק לחבק אחד את השני ולהיות קרובים, ולו רק לזמן קצר.ההליך המדורג

סירוב כניסה לישראל של בת הזוג הזרה בנתב"ג

הזוג קונה את כרטיס הטיסה במשותף, שמחים מהפגישה המתקרבת, אך התוכניות שלהם לא נועדו להתגשם. אסול טסה לישראל, אולם קציני ביקורת הדרכונים בנתב"ג הזמינו אותה, מותשת לאחר הטיסה הארוכה, לראיון בחדר צדדי. אסול הסבירה שהיא הגיעה לפגוש את אהובה ולחזור לארצה, אבל הפקידים לא הצליחו להבין אותה. קציני בקרת דרכונים מדברים בשפה שלה בצורה גרועה (קוראי המאמר צריכים לזכור במידה וייתקלו במצב דומה, שעל פי הוראות משרד הפנים, יש לעבור את הראיון בשפת האם של המרואיין, אחרת מדובר בפגיעה בזכויותיו). הם צעקו על אסול ואיימו שיאסרו עליה להיכנס לישראל.

פקידי משרד הפנים בנתב"ג יצרו קשר עם סרז'יו ושאלו אותו שאלות על אסול, הוא ענה על כל השאלות וביקש את ההזדמנות להיפגש עם אהובתו, אך קציני בקרת הדרכונים סירבו לבקשה (אם תחליטו להזמין בני זוג לישראל, בין אם אתם נשואים או חיים יחדיו, יש לפנות מראש למשרד הפנים הישראלי ולקבל אישור כניסה). למרות המאמצים של סרז'יו, אסול מסורבת כניסה לישראל ונאלצת לחזור הביתה, בעצב רב.

שלבי ההליך המדורג לקבלת מעמד בישראל

סרז'יו לא אמר נואש. הוא ניחם את אסול והבטיח לה למצוא פיתרון. הוא יצר קשר עם המשרד שלנו. במהלך הפגישה, נציגי משרדנו הסבירו מה יהיה הנוהל להזמנתה של אסול לארץ על פי ההליך המדורג של משרד הפנים ואילו מסמכים יידרשו.

ההליך המדורג מורכב מהשלבים הבאים:

 • הזמנת תור בלשכת רשות האוכלוסין הקרובה למקום מגוריו של המזמין.
 • הגעה לפגישה והגשת כל המסמכים הדרושים (ראו מטה).
 • קביעת מועד הראיון (לא בכל המקרים שלב זה הוא חובה, אך אם כן, אז אזרח ישראלי מתראיין בלשכת האוכלוסין הקרובה ובת הזוג בקונסוליה הישראלית במדינת המגורים).
 • משרד הפנים מקבל החלטה על בסיס המסמכים שהוגשו ותוצאות הראיון. אם ההחלטה חיובית, הרי שבני הזוג המאושרים יכולים להתאחד בישראל. אך לעיתים משרד הפנים מתנה את כניסת בת הזוג בהפקדת ערבות בנקאית. במקרה זה, בני הזוג יוכלו להתאחד בארץ רק לאחר תשלום הפיקדון.
 • אם ההחלטה לקבלת אישור כניסה עבור בת הזוג הזרה שלילית, אז יש צורך בהגשת ערר פנימי: בשלב זה בן הזוג הישראלי רשאי לערער על החלטת משרד הפנים, תוך 21 יום מרגע קבלת ההחלטה (קבלת המכתב לידיים, לא יום שליחתו ממשרד הפנים).
 • למרבה הצער, בעיותיהם של בני הזוג לא הסתיימו בשלב זה. במקרה של קבלת סירוב של משרד הפנים לערר הפנימי, האזרח הישראלי רשאי לערער לבית הדין לעררים תוך 30 יום מקבלת ההחלטה.
 • במידה וגם הפנייה  לבית הדין לעררים אינה משיגה את התוצאה הרצויה, ישנה אפשרות לפנות לבית המשפט המחוזי, וזאת תוך 45 יום מקבלת החלטת בית הדין לעררים.
 • אם מוצו האפשריות מעלה וההיתר המבוקש טרם התקבל, בני הזוג יכולים לפנות לבג"ץ ולבקש רשות לערער על החלטת בית המשפט המחוזי. למרבה המזל, לא רבים נדרשים להגיע לשלב זה.

אילו מסמכים נדרשים כדי לפתוח תיק במשרד הפנים?

 • תעודת זהות של בן הזוג הישראלי.
 • דרכון בן הזוג הזר, תקף לתקופה של לא פחות משנתיים.
 • תצלומי דרכון של בני זוג.
 • מכתב מבני זוג המתאר את ההיסטוריה של מערכת היחסים, משך הקשר, החיים יחד והתוכניות לעתיד.

מסמכים המתארים את הפרטים האישיים של בני הזוג וזכותם לקיים מערכת יחסין:

 • תעודת נישואין של בני זוג. (אם מדובר ב"ידועים בציבור" אין צורך בתעודת נישואין).
 • תעודת לידה של בן הזוג הזר, מתורגמת נוטריונית לעברית. אם התעודה הונפקה לאחר 1991, עליה גם לקבל חותמת אפוסטיל.
 • תעודת שינוי שם ו/או שם משפחה של בן הזוג הזר, אם פעולה זו בוצעה.
 • תעודת היעדר רישום פלילי של בן זוג זר שהונפקה על ידי הרשויות המוסמכות במקום המגורים,. אם בן הזוג הזר שינה את שם משפחתו, יהיה עליכם לספק אישור זה עבור כל אחד משמות המשפחה הקודמים שלו. כמו כן, יש גם לקבל תעודת רישום פלילי של בן הזוג הישראלי, מכיוון שהדבר עלול להשפיע על החלטת משרד הפנים.
 • תעודת מצב משפחתי של בן הזוג הזר (במידה וניתן לקבל תעודה כזו במדינת המוצא)
 • אם בן הזוג הזר גרוש, יש להציג הן תעודת נישואין והן תעודת גירושין.
 • כל המסמכים החל מתעודת נישואין הללו חייבים בקבלת חותמת אפוסטיל ותרגום נוטריוני לעברית.

מסמכים המוכיחים חיים משותפים של בני הזוג:

 • הסכם שכירות / רכישת דירה וקבלות תשלום (כולל תדפיסי בנק).
 • הצהרת בן זוג זר לגבי קיום או חוסר קיום ילדים מנישואים קודמים
 • חשבונות שירותים בחצי השנה האחרונה – חשמל, גז, טלפון, מים, ארנונה, אגרת טלוויזיה או חשבון כבלים, וכו'.
 • תעודת העסקה ותלושי שכר עבודה בשנה האחרונה.
 • מסמכי בנק המוכיחים את מצבם הכלכלי של בני זוג בשנה האחרונה.
 • מסמכים לגבי בעלות על רכב, כולל רישיון נהיגה וביטוח.
 • עדות לתקשורת בין בני זוג: צילומים משותפים, מכתבים, התכתבויות אלקטרוניות, SMS וכו'.
 • אישור קופת החולים של בן הזוג הישראלי.
 • אישור מהמוסד לביטוח לאומי, אם בן הזוג הישראלי מקבל הטבות
 • מכתבים חתומים על ידי קרובי משפחתם וידידיהם הקרובים של בני הזוג, לאשר כי מערכת היחסים בין בני הזוג אינה פיקטיבית. על המכתבים להיות מלווים בעותקים של תעודות זהות של העדים ולציין את הטלפונים שלהם.
 • תשלום אגרת ויזה במשרד הפנים.

המשך ההיסטוריה הרומנטית-בירוקרטית – דחיית הבקשה על ידי משרד הפנים

נחזור מהדרישות בחוק לסיפור המעשי של הזוג שלנו. לאחר הפגישה במשרד הפנים, סרז'יו היה בספק שבקשתו תתקבל, שכן פקידי משרד הפנים היו ספקנים – הם לא אהבו את ההבדל הגדול בגילאים בין בני הזוג, חוסר השפה המשותפת וההיכרות הקצרה יחסית – ולא היה להם ביטחון בכנות הקשר בין בני הזוג. אבל סרז'יו עדיין רצה להיות עם אסול והיה מוכן להילחם על אהבתו, לכן אפילו נרשם לקורסים ללמוד את השפה.

יום הראיון הגיע, וסרז'יו היה מודאג מאוד – גישתו של נציג משרד הפנים הייתה יבשה וצינית. במהלך הראיון סרז'יו הביט בתקווה בנציג משרדנו, אשר ליווה אותו לשימוע במשרד הפנים, אך על פי הנוהל אסור לעורך הדין להתערב במהלך הראיון, הוא יכול לעשות זאת רק אם פקיד משרד הפנים ישאל שאלה שאינה לגיטימית (לדוגמא, שאלות בעלות אופי אינטימי).

כמה שבועות לאחר הראיון התקבלה תגובה שלילית, תמציתית וחסרת נשמה כתגובה לערר הפנימי.

ערר אל בית הדין לעררים על פי חוק הכניסה לישראל

לא נגיד שסרז'יו לא חש ייאוש ברגע זה, אבל אהבתו של אסול ותמיכת משרדנו לא אפשרו לו להיכנע. והנה עובדה שהיה מקום לאופטימיות – בית הדין לעררים האמין באהבתם של בני הזוג וקיבל את הטיעונים הבלתי ניתנים להכחשה של משרדנו. סרז'יו קיבל את האישור המיוחל, וכעבור שבוע ימים בלבד, חיבק את אסול שלו בכניסה לנתב"ג.

צרו קשר עם מומחי הגירה ועלייה בישראל לקבלת סיוע משפטי

לא משנה בן כמה אתה, באיזו שפה אתה מדבר ואילו קשיים החיים מעמידים לפנייך, בדמותם של פקידי משרד הפנים. אהבה, אמונה, תקווה והכי חשוב המלחמה על זכותכם לאהוב תמיד ינצחו! והמשרד שלנו ישמח לעזור לאיחוד לבבות אוהבים! צרו קשר לקביעת פגישה וקבלת עזרה במהלך ההליך המדורג להזמנת בן זוג לישראל.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה