Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת אזרחות רומנית – ההיסטוריה היהודית ברומניה

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

Hagit Orr Giltal

נעזרתי בעו"ד עודד גרמנוב בעניין דיני עבודה. לאורך כל התהליך עו"ד גרמנוב היה קשוב, זמין, אדיב, מקצועי וענייני, הוגן ואף הגון.
דיברתי עם שלל עורכי דין לפני שבחרתי ייצוג במקרה שלי, ובחרתי בעו"ד גרמנוב מהסיבות שציינתי. הוא עזר לי מאוד ואני ממליצה בחום.

אזרחות רומנית מעניקה למחזיקים בה שלל הטבות אשר ביניהן האפשרות ללמוד, לעבוד ולחיות במדינות האיחוד האירופי. במאמר זה נבהיר באופן היסטורי איך הגיעו היהודים לרומניה וכיצד חיו בה במשך השנים. כמו כן, בסוף המאמר ישנו מידע עדכני לגבי ההליכים השונים המתבקשים בתהליך ההתאזרחות הרומנית.

משרד דקר, פקס, לוי, רוזנברג ושות' עו"ד הגירה לרומניה בתל אביב וירושלים. המשרד עומד מזה שנים עם הרשויות הרומניות ומסייע להמוני ישראלים לקבל/להשיב אזרחות רומנית. במידה ואבותיכם יצאו מרומניה בעבר, סביר להניח שגם אתם זכאים לדרכון אירופי היום.

הוצאת אזרחות רומנית – ההיסטוריה היהודית ברומניה

הוצאת אזרחות רומנית – ההיסטוריה היהודית ברומניה

הכתוב נוגע לקורותיה של יהדות רומניה מראשית התיישבותה בשטחי המדינה ועד לאחריתה בסוף מלחמת העולם השנייה. ההתיישבות היהודית הייתה כבדת משקל ומנתה קצת פחות משמונה מאות אלף איש. עקב התוצאות הטרגיות שהותירה השואה, שרדו מעט יותר מ-350 אלף נפש. בערך כ-100 אלף בחרו לעלות לישראל. כיום צאצאיהם מונים מאות אלפי אנשים ורובם המכריע זכאים להוציא דרכון רומני על מגוון יתרונותיו.

תחילת ההתקבצות היהודית ברומניה

כפי הנראה במחקר הארכיאולוגי, ראשית ההתיישבות היהודית בטריטוריית רומניה החלה בשלהי המאה ה-2 לספירה הנוצרית. את העובדה הזאת ניתן לאשש על סמך גילויים ארכיאולוגיים שנחפרו במקומות מספר ברומניה. יחד עם זאת, על שברי אבן שונים ועתיקים ניתן לזהות שמות עבריים כדוגמת יעקובוס, אבא, בר סימסוס מקיסריה ועוד. נוסף לאלו התגלו מטבעות מימי מרד בר כוכבא ויתר סמלים מסורתיים שונים.

לפי מקורות רומניים עתיקים, התייחסות ראשונה בקשר ליהודים על אדמת רומניה התרחשה בערך בשנת אלף לספירה. בתקופה זאת לפי הכתוב בדברי הימים הרומניים – שבטים כוזריים שהתייהדו הגיעו במטרה להתיישב במדינה. השבטים התיישבו במערב המדינה על נהר הטיסָה והיו מעורבים בעיקר בחקלאות ומסחר.

ישנו תיעוד עתיק בן 800 שנים, המתייחס ליהודים קראים שהשתקעו בצדה המזרחי של הארץ. אלו עסקו במסחר בסביבות הים השחור, כאשר נעו בחריצות מצדו האירופי לצדו האסייתי. קבוצה זאת הייתה בעלי מנהג מסורתי מעט שונה מזה הרבני.

אזכורים בולטים על הקהילה

ציונים ברורים שמבהירים אודות הישוב ואורח חייו הועלו במאה ה-14. זאת בעקבות כמות הגירה מרובה של פליטים מהונגריה שנרדפו בשל דתם ומצאו מקלט ברומניה. הם תרמו באופן ניכר להתפתחות התרבות היהודית הרומנית בחלוף השנים, בזכות תרבות גבוהה, שפת היידיש ומסורות אשכנזיות שהשתרשו במשך הדורות והפכו למרכיב בולט בין יהדות רומניה. בנוסף, מאותה עת מסופר על חבורה גדולה של נוצרים פולנים שהתגיירו ומחשש מהכנסייה ברחו לרומניה.

בערך משלב זה החלה להירקם האוכלוסייה היהודית רומנית ולקבל צורה אותנטית. ישיבות נוסדו ותורה הורבצה בקרב ילדי הקהילות. אולם, בשלב זה טרם כיהנו בה עילויי תורה ו/או מנהיגים דגולים.

המאה ה-16 – הקהילה מוכרת רשמית על-ידי הרשויות הרומניות

ריבוי בולט במספר הקהילה חל במאה ה-16. הסיבה הייתה קהל גדול שהגיע מפולין יחד עם מגורשי ספרד שהגיעו לרומניה כתחנה שנייה או שלישית, לאחר ששהו באימפריה העות'מאנית. שתי קבוצות אלה היו בעלות מעמד חברתי גבוה לאין שיעור מהמקומיים, בייחוד הספרדים. בזמן הגעתם החלה "הביוגרפיה" של יהודי רומניה להיכתב באופן ממלכתי וגם דתי (על ידי הקהילה).

מתקופה זאת ניתן לראות ברומניה ספרי שו"ת, כתבי מצבות, אזכורים רשמיים בין הרשויות הרומניות על מספר היהודים, עסקאותיהם, הלך חייהם וכד'. במקביל התפתח הגטו היהודי שהתפרס למרחבים עצומים ונקרא – שטעטל – "העיירה".

השתלבות חברתית בכלכלה הרומנית – הוצאת אזרחות רומנית – ההיסטוריה היהודית ברומניה

בשלהי המאה ה-16 הייתה רומניה מקום הומה של עסקים בינלאומיים. הסיבה היא עקב מיקומה בין שתי אימפריות ענקיות שחתמו ביניהן על הסכם מסחר הדדי. האימפריות היו העות'מאנית והאיחוד הפולני-ליטאי. שתי אימפריות אלה בזמנו הובילו ככוח עולמי ועמדו כגשר בין אירופה לאסיה, שהייתה עשירה במחצבי טבע.

רומניה הייתה תחום התפר בינן, ולכן יהודייה ניצלו את ההזדמנות הזאת לעסוק במה שהצטיינו בלא מעט מקרים – מסחר. בין היתר שימשו גם כדיפלומטים, מלווים, רוקחים ובעלי מלאכות שונות כדוגמת זגגות, נפחות, צבעות וכד'.

כמותם החלה להרקיע שוב בקצב מהיר מאוד בגלל פוגרומים רצחניים שהתרחשו בצפון המדינה. הפוגרומים מוכרים כ"פרעות חמלניצקי" וקרו באזור החיץ שבין רומניה לאוקראינה. הסיבה לטבח ההמוני הייתה נקמה פוליטית בין הממלכות השונות. מה שגרם להם לבצע רצח המוני זו לזו. אלפי, אולי עשרות אלפים נסו על חייהם לתוככי הארץ הרומנית.

דפוס החיים היהודי ברומניה לאורך ההיסטוריה

אורח החיים היהודי היה ברובו מתבודד ומסתגר. יהיה זה סביר לומר שאחוז ניכר של יהודים מעולם לא ראו גוי בחייהם, כיוון וחיו בתוך השטעטל ולא הרבו לצאת ממנו עקב חשש לאנטישמיות ופרעות ונדליסטיות שהיו מצויות באירופה. זאת בגלל הסתה מכוונת של הממסד הנוצרי.

מצב ביש זה גרם להם לחיות לאורך מאות שנים בקומונה סגורה ודלת אמצעים. העוני ברומניה בימי הביניים היה ניכר והיהודים העדיפו לחיות במעין מרחב סגור משלהם, בו הם יישמו את דתם ושמרו על היבדלות מהעולם החיצון, מה שעוד יותר הקשה על חייהם. העוני נחשב בעיניהם לסמל של מסירות תורנית ודבקות באל, לכן לעיתים נדירות היו מתלוננים עליו.

הקבלה מגיעה לשטעטל

אחד ההסברים שאיחדו אפילו בימי אסון את העם היה הקבלה. מבנה הספירות והבנת הנסתר היו תשובה נצחית לתלאות שליוו את היהודים בגלות. משום כך, לימוד הקבלה אומץ ברומניה ונהגה עמוקות על ידי חסידיה. בייחוד לאחר עלייתה של תנועת החסידות שקמה אחרי מאורעות חמלניצקי על ידי הבעל שם טוב.

הרבנים היו משננים את דפי הזוהר וספרי רבי חיים ויטל היו נקראים רבות בבתי המדרש ברומניה. המון ספרים נכתבו על החירות שתגיע לעם ישראל בעתיד מפני אימת הגויים שמקשים את חייהם. הזוהר לפיהם הייתה הדרך הנהירה והמרכזית להבין את מהלכי האל בעולם ודרכי הנהגתו.

יהודי רומניה בעידן המודרני

מספר היהודים שחיו ברומניה בסוף המאה ה-18 נע בין 40-45 אלף. מתקופה זאת חל ריבוי אקספוננציאלי באוכלוסייה היהודית שתגדל בתוך כמאתיים וחמישים שנים פי עשרים. הגידול חל בגלל התפתחות הרפואה במזרח אירופה, אך גם בשל הגירה המונית מרוסיה, הונגריה ואוקראינה.

על אף שהאנטישמיות במזרח אירופה הייתה חוקית לאורך המאות ה-18, ה-19 ואף ה-20, עובדה זאת לא מנעה מהיהודים להיפתח לשוק העבודה והעסקים המקומי. לאמיתו של דבר ההשתלבות שלהם בכלכלה וחיי החברה הייתה יוצאת דופן. את זה אפשר לראות על ידי נתונים:

בראשית המאה ה-20, 20% מהסוחרים הרומניים היו יהודים. כמעט 40% מהם היו רופאים. סניפי בנקים רבים נוהלו תחת משפחות יהודיות נכבדות כדוגמת משפחת אשר, באלי, חלפון אליאס וכו'. יהודים היו נוכחים רבות גם בתחום המשחק, משפטים, יזמות ועוד.

אולם, בגלל הקנאה והאיבה החברתית שהובילה לא אחת לאנטישמיות אלימה, העדיפו רבבות לעזוב את המדינה ולהגר למערב היבשת או לעולם החדש. שם נהנו מתמיכת הרשויות ושוויון זכויות אזרחיות.

הוצאת אזרחות רומנית – ההיסטוריה היהודית ברומניה

יתרונות דרכון רומני

דרכון רומני מעניק לבעליו הטבות ייחודיות עקב היותה של רומניה חברה מלאה באיחוד האירופי. מרגע שאתם אזרחי האיחוד תוכלו לעבוד, ללמוד ולחיות בכל מדינות האיחוד, מדינות אטרקטיביות ומפותחות כמו גרמניה, אוסטריה, איטליה, הולנד, צרפת ועוד.

בקרוב, ככל הנראה בשנת 2023/2024, תצטרף רומניה לרשימת המדינות הפטורות מהוצאת ויזה לארצות הברית. תודות לכך יוכלו אזרחיה לבקר בארה"ב באופן חופשי. אם חשבתם לבקר באירופה היפה, הדרכון האירופי יעניק לכם את אפשרות המעבר החופשי בין המדינות השונות החתומות על אמנת שנגן. עליו חתומות כל מדינות מערב ומרכז היבשת. כמו כן, תוכלו ליהנות משירותים רפואיים מתקדמים במחיר של תושב מקומי במדינות מערב אירופה המתקדמות.

מסמכים נדרשים להגשת הבקשה – הוצאת אזרחות רומנית – ההיסטוריה היהודית ברומניה

  • תעודת מזהה, עם צילום
  • צילום תעודת נישואין (במקרה ומגיש הבקשה נשוי)
  • תעודת יושר
  • מסמך רשמי של האזרח/ית הרומני/ה לשעבר, המוכיח את הקשר לרומניה. (תעודת לידה/אזרחות/נישואין/גירושין וכד')
  • מסמכים נוספים על פי נסיבות המקרה

על המסמכים להיות מתורגמים לרומנית ומאומתים על ידי נוטריון.

כמה זמן לוקח לקבל אזרחות רומנית?

הזמן בממוצע אורך בין שנתיים לארבע שנים. הדבר תלוי בהוכחות המוצגות בידי הלקוח. עם זאת, לא אחת קורה שמסמכים ישנים של האזרח הרומני לשעבר אבדו או שלא שרדו בחלוף השנים. במקרה כזה נדרש לחפש את המסמכים המקוריים בגנזכים הרומניים. מה שדורש עוד כמה חודשי המתנה בודדים, ומן הסתם כרוך בעלות נוספת.

כמה עולה להוציא אזרחות רומנית?

עלות התהליך אינה נחשבת גבוהה להשקעה עתידית כה בטוחה כמו קבלת דרכון אירופי איכותי. עם זאת, הדבר תלוי לא פעם בטיב המסמכים ובתהליך הנלווה לכל מועמד. במקרים מסוימים נדרשת בדיקה מקיפה אצל הרשויות הרומניות לגבי ודאות האזרחות אצל ההורה או הסב/תא וכו'. יש לציין כי התאגדות של מספר בני משפחה תוזיל באופן ניכר את העלויות.

צור קשר – עו"ד הגירה לרומניה – הוצאת דרכון רומני

זכאות לאזרחות רומנית במשרד עורכי דין להגירה דקר, פקס, לוי, רוזנברג ושות'. במשרדינו שבתל אביב וירושלים צוות מיומן, אשר עובד מסביב לשעון אל מול הרשויות הממונות ברומניה על אישורי התהליך. עקב הצטרפותה של רומניה לאיחוד האירופי הפכה להיות יעד מבוקש עבור ישראלים רבים. אם גם אתם בעלי קשר רחוק למדינה, אתם ככל הנראה זכאים לפי החוק לקבלת האזרחות.

למאמר המקיף על הוצאת אזרחות רומנית לחצו כאן.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top