Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הגשת עתירה לבג״ץ – סדרי הדין בבג״ץ וכל מה שעליכם לדעת

Michael Decker
Michael Decker

מני מירום

ברצוני להמליץ של משרד עורכי דין דקר, פקס ושות'. השירות מעולה, מהיר ואיכותי הייתי צריך תרגום נוטריוני ואפוסטיל, אחד מעורכי הדין יצר איתי קשר במהירות והתכתב איתי בווטסאפ גם בימי שישי בכדי לוודא שהמסמכים יטופלו תוך יומיים.

כאשר מעוניינים לעתור נגד החלטות של רשויות השלטון או חוקי הכנסת, הכתובת היא בדרך כלל בית המשפט העליון בשבתו כבג״ץ. עם זאת, חשוב לדעת כי הגשת עתירה לבג״ץ שונה מהגשת תביעה בבית המשפט. קיימים סדרי הדין ייחודיים בבג״ץ, אשר יש להכירם לעומק לצורך הגשת עתירה. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך דין מומחה למשפט חוקתי ומינהלי ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט חוקתי ומשפט מנהלי. למשרד ניסיון מקצועי רב בהגשת עתירות לבג״ץ ועתירות מינהליות במגוון רחב של נושאים. בין הנושאים בהם עוסק משרדנו: הגירה לישראל, הסדרת מעמד בישראל, עובדים זרים, מבקשי מקלט והגנה על זכויות אדם וזכויות יסוד.

הגשת עתירה לבג״ץ

מתי מגישים עתירה לבג״ץ?

בית המשפט העליון בישראל פועל במספר מישורים. מלבד היותו ערכאת ערעור על החלטות ופסיקות בתי המשפט המחוזיים ובתי משפט השלום, פועל בית המשפט העליון גם כבית משפט גבוה לצדק (בג״ץ). כפי שהסברנו במאמר נוסף שהתפרסם באתרנו, החוק מעניק לבג״ץ סמכויות נרחבות למדי. 

בג״ץ מוסמך להוציא צווים לרשויות המדינה (גופי הממשלה, הכנסת, בתי המשפט ובתי הדין) ולהורות על שינוי ואף ביטול החלטות וחוקים. מי שנפגעים באופן אישי מחוקים והחלטות של הרשויות, או מהווים גופים המייצגים נפגעים רבים, רשאים על פי תנאי החוק להגיש עתירה לבג״ץ, בנושאים המצויים בסמכותו.

מה נדרש לעשות לפני הגשת עתירה?

סדרי הדין בבג״ץ נקבעו בתקנות ייחודיות, המסדירות את אופן ההגשה של עתירות ובקשות לבג״ץ, ואת אופן בחינתן. בנוסף לכך, קיימים תנאי סף לקבלת סעד (מענה משפטי) מבג״ץ. במסגרת זאת, נדרש ככלל לבצע פניה מוקדמת לרשות הרלוונטית. זאת על מנת לנסות למצות הליכים מולה, לפני הגשת עתירה לבג״ץ. הדבר דומה מעט למכתב התראה במשפט הפרטי. כמוהו, גם הפניה המוקדמת נועדה לאפשר לרשות להגיב בנושא, ובשאיפה לתקן את הפגיעה הנטענת באופן שיוכל לייתר את הצורך בהגשת עתירה.

קיימים תנאי סף נוספים שיש לעמוד בהם. יש להוכיח כי קיימת זכות לעתור לבג״ץ. זכות זו מכונה זכות עמידה, ומשמעותה היא כי העתירה נובעת מפגיעה אישית של העותרים או פגיעה באינטרסים כלליים, כאשר מדובר בעותר ציבורי. בנוסף, חשוב להגיש את העתירה ללא שיהוי. השאלה האם התקיים שיהוי או לא תלויה בנסיבות המקרה הספציפיות. 

כמו כן, על העתירה להיות בנושא קונקרטי שמצריך סעד קונקרטי, ולא תאורטית בלבד. כאשר מוגשת עתירה, חשוב לפרט במסגרתה את כל העובדות הרלוונטיות, כחלק מהחובה לשמור על ניקיון כפיים בעת הגשת עתירה. משמעות נוספת של החובה לשמור על ניקיון כפיים היא כי יש להימנע מפעולות המנוגדות לחוק או עשיית דין עצמי. פעולות מעין אלה עשויות להוביל לדחיית העתירה על הסף. 

איך העתירה נבחנת?

כאשר מוגשת עתירה לבג״ץ, היא עוברת בדרך כלל בחינה ראשונית. אם נמצא כי יש מקום לדון בעתירה, יינתן למשיבים בעתירה צו על תנאי. אחרת, העתירה תידחה על הדף. מתן צו על תנאי יחייב את המשיבים להגיב לעתירה ולנמק מדוע לא יינתן צו מוחלט, שיחייב אותם לפעול לשינוי בנושא או בהחלטה שבגינם הוגשה העתירה. 

לעיתים יתקיים דיון בעתירה לפני מתן הצו על תנאי. לדיון יוזמנו העותרים, ולעיתים גם המשיבים. אם הצו ניתן, ולאחר קבלת תגובת הרשות, יתקיים בדרך כלל דיון בבג״ץ בפני הרכב. הדיון יתקיים, ככלל, במעמד שני הצדדים. לפני הדיון, רשאים הצדדים למסור דרישת פרטים נוספים. הכוונה למסמכים או מידע רלוונטי לעתירה שמוחזק בידי הצד השני. ניתן אף לבקש מבג״ץ לחייב את הצדדים לתת את הפרטים הללו, אם הם נמנעים מלעשות זאת.

צו ביניים בעתירה

לבג״ץ יש סמכות להוציא צו ביניים. צו זה חשוב במיוחד בעתירות המכוונות נגד פעולות ביצועיות של הרשויות. במקרים אלה יבקשו העותרים לרוב לשמר את המצב הקיים. זאת לאור כך ששינויו עלול להפוך את הדיון בעתירה ללא רלוונטי. לדוגמה, כאשר נסלל כביש העלול לפגוע בעסקים או בתושבים סביבו, ניתן לבקש מבג״ץ צו ביניים. הצו יקפיא את סלילת הכביש, עד לסיום הדיון בעתירה. 

הגשת עתירה לבג״ץ – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט חוקתי ומינהלי 

כפי שניתן להיווכח, עתירה לבג״ץ מצריכה ידע ומומחיות ספציפיים, לאור סדרי הדין הייחודיים בבג״ץ. לכל שאלה נוספת וסיוע בנושא, תוכלו לפנות לעורך דין מומחה למשפט חוקתי ומינהלי ממשרד עורכי הדין שלנו. משרדנו מנוסה מאוד בהגשת עתירות לבג״ץ ולבית המשפט לעניינים מינהליים במגוון נושאים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top