Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אילו מסמכים נדרשים לצורך הגשת בקשת אזרחות אוסטרית עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם?

Michael Decker
Michael Decker

יבגני

עורכי דין מצוינים ואכפתים! עזרו לי להסדיר חוב גדול ולקבל חזרה את רישיון הנהיגה. ממליץ בחום. נחמה, מיכאל ואודליה, תודה רבה!

לצורך הגשת בקשת אזרחות אוסטרית עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם, על המבקשים להוכיח כי הם נמצאים ברשימת הזכאים לאזרחות. לשם כך, יש להגיש, בין השאר, תיעודים המוכיחים מרכז חיים באוסטריה של הנרדפים, וכן מסמכים אישיים של המבקשים ובני משפחתם.

בשנת 2019 התקבל בפרלמנט של אוסטריה תיקון לחוק האזרחות האוסטרי (StbG). תיקון זה היווה בשורה עבור מאות אלפי ישראלים שהם צאצאים לנרדפי הנאצים באוסטריה, ואשר נוספו בעקבות החוק לרשימת הזכאים לאזרחות אוסטרית.

תיקון החוק אף הקל מאוד על התהליך הנדרש לצורך קבלת אזרחות אוסטרית עבור צאצאי נרדפי הנאצים (ילדים, נכדים ולעיתים אף נינים), בכך שהוא צמצם דרישות מגבילות שהיו נהוגות בעבר, כגון חובת שליטה בשפה הגרמנית.

ואולם, על אף ההקלות המשמעותיות שנקבעו בחוק החדש, התהליך לצורך קבלת אזרחות אוסטרית עדיין כרוך בהתמודדות עם לא מעט ביורוקרטיה, והגשה של מסמכים רבים. חשוב לפעול להשגת כלל המסמכים הנדרשים מבעוד מועד, ולהגישם בהתאם להנחיות של הרשויות באוסטריה, על מנת למנוע עיכוב של הטיפול בבקשות האזרחות.

אילו מסמכים נדרשים לצורך הגשת בקשת אזרחות אוסטרית עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם?

מה המסמכים הנדרשים להוכחת זכאות עקרונית לאזרחות אוסטרית?

מי שמעוניינים לקבל אזרחות אוסטרית במסלול הייעודי עבור צאצאי נרדפי הנאצים יידרשו, בשלב הראשון, להוכיח את זכאותם לאזרחות. כלומר, נדרש להוכיח כי נרדפי הנאצים שעל בסיס הקשר המשפחתי עמם מוגשת הבקשה, היו אזרחי אוסטריה, אזרחי האימפריה האוסטרו-הונגרית לשעבר או חסרי אזרחות שמרכז חייהם היה בשטחי אוסטריה וכי הם יצאו משטחי אוסטריה, או לחלופין נרצחו בשטחי אוסטריה, בתקופה שבין 30.1.1933 ועד ליום 15.5.1955.

מסמכים העשויים להוכיח זאת כוללים, בין היתר, תמציות רישום מאוסטריה, תעודות מגורים, תעודות השכלה ממוסדות לימודים באוסטריה (כגון תעודת סיום לימודים תיכוניים או דיפלומה אקדמית), תעודות נישואין או גירושין באוסטריה וכיו״ב. מסמך חשוב נוסף, אשר עשוי להיות רלוונטי עבור חלק מהזכאים, הוא תעודת קורבן (Opferausweis). מסמך זה הונפק עבור ניצולי שואה שהוכרו ככאלה על-ידי אוסטריה.

ממשלת אוסטריה לא קבעה רשימה סגורה של מסמכים העשויים לשמש כהוכחות רלוונטיות לזכאות לאזרחות, בכדי לאפשר לכמה שיותר נרדפים וצאצאיהם להצליח במשימה המורכבת של הוכחת זכאותם לאזרחות אוסטרית.

מהם המסמכים הנדרשים לצורך הגשת בקשת אזרחות אוסטרית?

מי שיעברו בהצלחה את השלב הראשון של הוכחת זכאות עקרונית, יידרשו להגיש לרשויות ההגירה באוסטריה בקשה מפורטת להתאזרחות. במסגרת הבקשה, יהיה צורך לספק פרטים שונים אודות הנרדפים, וכן לפרט את הקשר שלהם אל המבקשים עצמם. בהתאם למאפייני המבקשים, תיקבע על-ידי הרשויות באוסטריה רשימה של מסמכים אשר יהיה צורך לצרף לבקשה.

המסמכים הנדרשים עשויים לכלול, בין היתר, תעודת לידה של המבקשים, דרכון בתוקף של המדינה שהמבקשים הם אזרחיה במועד הגשת הבקשה, תעודות נישואין ו/או גירושין של המבקשים ואבותיהם, אישור על היעדר עבר פלילי ותעודת שחרור משירות צבאי. מסמכים אשר אינם כתובים בגרמנית או באנגלית יצטרכו לעבור תרגום נוטריוני לגרמנית.

במידה ואין בנמצא את המסמכים הנדרשים, חשוב לפעול להשגתם מבעוד מועד. הרשויות באוסטריה בוחנות את בקשות האזרחות בקפידה יתרה, ואינן מעגלות פינות בנושא. לצורך השגת מסמכים שמקורם באוסטריה ואינם ברשותכם, ניתן לערוך בדיקה ארכיונית באוסטריה לשם איתורם.

מה נדרש לצורך קבלת דרכון אוסטרי?

לאחר הגשת בקשת האזרחות במלואה, היא תיבחן על-ידי הרשויות באוסטריה. זמן בחינת הבקשה לאחר מועד הגשתה הוא בין 12-18 חודשים בממוצע. מי שבקשתם תאושר יוזמנו לשגרירות אוסטריה לשם קבלת תעודת התאזרחות. במעמד זה הם יהפכו באופן רשמי לאזרחי אוסטריה, ויוכלו להגיש בקשה להנפקת דרכון אוסטרי. הדרכון יונפק בדרך כלל בתוך חודשים ספורים.

קיבלתי אזרחות אוסטרית – האם ילדיי יצטרכו לעבור את אותו תהליך ממושך?

לא. אם ילדיכם נולדו לאחר מועד קבלת האזרחות, הם יהיו זכאים לקבלת אזרחות באופן אוטומטי. כל שיידרש מכם לצורך כך יהיה לרשום את ילדיכם בשגרירות אוסטריה, בהליך מהיר ולא מורכב. מי שכבר יש להם ילדים במועד קבלת האזרחות, ילדיהם יצטרכו להגיש בקשת התאזרחות. עם זאת, התהליך יהיה מקל יותר, לאור כך שהוכחת זכאותם לאזרחות תתבסס על זכאות הוריהם, שכבר הוכחה מבעוד מועד.

מדוע לא מומלץ להמתין עם כניסה לתהליך?

אזרחות אוסטרית מקנה הטבות רבות, ובכלל זה זכאות לשהייה בלתי מוגבלת בזמן בכל 27 מדינות האיחוד האירופי, כניסה לארה״ב ללא צורך בהוצאת ויזה מראש ומגוון הזדמנויות עסקיות השמורות לאזרחי האיחוד האירופי. כך גם יוכלו בעלי אזרחות אוסטרית ליהנות מתוכניות רילוקיישן יוקרתיות של מדינות עמן האיחוד האירופי משתף פעולה, ובהן אנגליה, אוסטרליה וקנדה.

חשוב לקחת בחשבון כי חוק האזרחות האוסטרי בנוסחו כיום עשוי להשתנות. תהליך דומה קרה לגבי חוק האזרחות בפורטוגל. רפורמה שנכנסה לחוק בשנת 2022 צמצמה מאוד את האפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית בקרב הזכאים לכך. בהתאם לכך, מומלץ כי מי שמעוניינים באזרחות אוסטרית יפעלו לבירור זכאותם להיכנס לתהליך בהקדם האפשרי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top