דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הגבלת פעילות לשעת חירום עקב הקורונה – מידע משפטי למעסיקים

Joshua Pex

התקנות לשעת חירום שנקבעו עקב משבר הקורונה, יוצרות בלבול רב בקרב מעסיקים. עולות אצלם שאלות הנוגעות ליכולתם להפעיל את העסק, מספר העובדים שהם רשאים להעסיק פיזית במקום העבודה וההנחיות שעליהם למלא אחריהן. במאמר זה, שנכתב ביום 31/3/2020, יסביר עורך דין מומחה לדיני עבודה ממשרדנו את המצב המשפטי העדכני.

אם אתם זקוקים לייעוץ משפטי בנושא ההנחיות הממשלתיות על הגבלת פעילות לשעת חירום עקב משבר הקורונה, אנו ממליצים לפנות למומחה בתחום דיני העבודה, אשר יסייע לכם תוך בחינת נסיבות המקרה הפרטני. משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה. המשרד מייצג עובדים, מעסיקים ועצמאים וממשיך לספק גם בימים אלה מענה וליווי משפטיים מקיפים בנושאים כגון זכויות עובדים, פנסיה, הסכמי עבודה ועוד.

הגבלת פעילות לשעת חירום עקב הקורונהעל התקנות לשעת חירום והמגבלות שהן קובעות

עקב התפשטות מגפת הקורונה בארץ ובעולם, קבעה הממשלה תקנות מחמירות שנועדו להגביל את הפעילות והתנועה במרחב הציבורי, ובכך להגן על בריאות הציבור. התקנות מעודכנות כמעט מדי יום והן הביאו בהדרגה לצמצום נרחב של הפעילות במשק. לצד הפסקה מוחלטת של פעילות בקרב עסקים מסוימים, ישנם עסקים המורשים עדיין לפעול. עם זאת, התקנות יוצרות חוסר ודאות ניכר בנושא הפעלת העסקים. להלן נפרט אודות ההנחיות, על מנת לעשות עבורכם סדר בדברים. 

אילו עסקים רשאים לפעול כעת?

בשלב זה, מלבד רשימת עסקים שפעילותם נאסרה בתקנות (כגון מקומות בילוי ופנאי, שווקים, קניונים וכדומה), אין הגבלה גורפת האוסרת על עסקים מלפעול. משמעות הדבר היא שככלל, רשאים להמשיך בעבודתם עסקים הפועלים מתוך משרדים; נותני שירותים כגון טכנאות, הובלה או אינסטלציה הניתנים בבית הלקוח (ובהתקיים נחיצות עבורם); קליניקות לשירותים רפואיים (לרבות פיזיותרפיה); וכיוצא באלה עסקים שפעילותם לא נאסרה במפורש בתקנות. יודגש כי לעת עתה, עסקים אינם נדרשים להוציא אישורי הפעלה או תעודות מעבר, ואין בסיס לפרסומים בנושא.

מה מספר העובדים שיכולים להגיע למקום העבודה?

התקנות במתכונתן העדכנית קובעות מגבלת נוכחות של עד 15% מהעובדים בעסק. זאת למעט במקרים חריגים, כגון מפעלים המוגדרים כחיונייים או כאלה המשמשים לאספקת שירותים קיומיים. דוגמה לכך היא סופרמרקטים, אשר בהם ניתן ככלל לשמור על מצבת העובדים הרגילה. הדבר נכון גם לגבי רשתות מעורבות. כך, לדוגמה, כאשר נמכרים בסופרמרקט גם מוצרי ריהוט לבית במחלקה פנימית נפרדת, ניתן לשמור על מצבת העובדים גם ביחס למחלקה זו.

בנוסף לכך, צו בריאות העם, העוסק בבידוד בית ובהוראות שונות נוספות, קובע איסור על התקהלויות של מעל 2 אנשים. גם כאן, קיימת החרגה למפעלים המוגדרים כחיוניים. כאשר מדובר במקום עם לקוחות, יש לשמור על מרחק של שני מטרים בין הנוכחים במקום. בנוסף, על העסק מוטלת חובה לדאוג לוויסות כמות הלקוחות, ועל כך שלא ימתינו מעל 4 אנשים בתור לכל קופה רושמת. 

אילו הנחיות נוספות נקבעו בתקנות הגבלת הפעילות?

הממשלה קבעה הנחיות נוספות שנועדו לשמור על בריאות העובדים והלקוחות בעסקים אשר ממשיכים לפעול. בכלל זה נקבעה חובת מילוי הצהרת בריאות יומית של העובדים, לצד חובת מדידת חום לנכנסים למקום העבודה (תוך שימוש באמצעי בדיקה שאינו פולשני). חל איסור על כניסת מי שחום גופם עולה על 38 מעלות. בנוסף, קובעות התקנות כי יש לדאוג לשמירת מרחק של 2 מטרים (במידת האפשר) בין עובדים השוהים באותו חלל. להסבר משלים בנוגע לדיני העבודה ביחס לעובדים בעת משבר הקורונה, ראו מאמר בנושא שפורסם באתר משרדנו.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לענייני עבודה

ההנחיות שעליהן פירטנו לעיל, לצד הנחיות נוספות שנקבעו, נועדו להגן על בריאות הציבור בימים קשים אלה, אך גם למנוע השבתה מוחלטת של המשק. לאור הסנקציות הקשות הקבועות בתקנות לשעת חירום – קנסות בסך אלפי שקלים ואף עונשי מאסר – חשוב כי עסקים יהיו מודעים להנחיות (ולעדכוניהן השוטפים) ויקפידו עליהן במלוא תשומת הלב.

אם אתם מעסיקים ומתעוררות אצלכם שאלות או סוגיות משפטיות בנושאי הגבלת פעילות לשעת חירום עקב הקורונה, משרד עורכי הדין שלנו ישמח לעמוד לשירותכם בכל עת. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה