הגבלות ההגירה של טראמפ מסבכות את הכניסה לארה"ב – גם לישראלים

סקירה קצרה של הגבלות ההגירה של טראמפ לארה"ב: תחילה בא איסור הכניסה לערבים ממספר מדינות. לאחר מכן, מספר הזכאים למעמד פליט חוקי ירד ל50%. ואז החלה ממשלת ארה"ב לאסוף ולגרש אזרחים זרים אשר נכנסו לארה"ב באופן בלתי חוקי או שהו בארצות הברית לאחר תום האשרה. בעקבות פעולות אלה נתן ממשל טראמפ את תמיכתו לחקיקה המבטלת קטגוריות מסוימות של מהגרים חוקיים, כגון אחים וילדים בוגרים של אזרחי ארה"ב, כמו גם ביטול או הגבלה של מספר תכניות ויזה. לאחרונה, הממשל הכריז על מדיניות אשר צפויה להגביל אשרות עבודה זמניות לארה"ב בהתבסס על ההשפעה שלהן על כוח העבודה האמריקאי. בסך הכל, המדיניות הופכת את הכניסה לארה"ב קשה יותר עבור כל הגורמים. מאמר זה של עו"ד ג'יימי כהן, ממשרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס וברוש בפתח תקווה וירושלים, יסביר מעט על בעיות ההגירה ועבודה בארה"ב תחת הגבלות ההגירה של טראמפ.

הגבלות ההגירה של טראמפכיצד ישפיעו הגבלות ההגירה של טראמפ על הישראלים?

השינוי כבר ניכר בשגרירויות, שם פקידי הגירה לארה"ב יוצרים מכשולים בפני המהגרים לארצות הברית. כל מהגר פוטנציאלי חייב לעבור הליכי בדיקה ביטחונית רציניים. זוהי מדיניות ארה"ב במשך שנים רבות, אך משך ועומק הבדיקה גדל במהלך החודשים האחרונים. כל מהגר פוטנציאלי נבדק באמצעות בסיסי מידע מודיעיניים שונים כדי לנתב כל מי שנחשב לסיכון ביטחוני. בעבר תהליך זה היה מוגבל לאלה עם קשרים לעולם הטרור. עכשיו, נראה כי כל דבר הנובע מעברו של אדם יכול לשמש כדי לכפות על אדם את מה שנקרא "עיבוד אדמיניסטרטיבי", אשר זכה לכינוי הלא מחמיא "חור שחור" על ידי סוכני הגירה לארצות הברית. כלומר, השגרירות מצאה משהו חריג בעברו של אדם. זה יכול להיות כל דבר – החל משהות קודמת בארה"ב לאחר פג תוקף הוויזה לארה"ב, עבירה פלילית קלה או כל דבר יוצא דופן בפניית ההגירה. בנוסף, כל מי שעובד בהיי-טק יכול למצוא עצמו מופנה לבדיקות ממושכות בגלל הסיכון הפוטנציאלי של שימוש ביכולותיו לערער את ביטחון ארה"ב. כתוצאה מכך, תהליך ההגירה הואט באופן דרמטי, כולל עבור ישראלים.

מה בנוגע לאשרות עבודה לארה"ב?

לאור האמור לעיל, השינויים הגדולים ביותר מופיעים בתחום אשרות עבודה זמניות. זה כולל אשרות כגון H-1B (עובדים מומחים), L-1 (העברות בתוך חברה), O-1 (ויזה על בסיס יכולת יוצאת דופן), P-1 (ויזה לארה"ב עבור ספורטאים) ו- E (משקיעים וסוחרים). הנשיא טראמפ פרסם מדיניות חדשה המחייבת קצינים קונסולריים בשגרירויות  להבטיח כי הנפקת אשרות כאלה לא תפגע בהעסקתם של עובדים אמריקאים. למעט אשרות E, בקשות לאשרות עבודה זמניות מוגשות בארצות הברית בשירות האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS). לאחר בדיקה ואישור הבקשה מועברת לשגרירות ארה"ב המקומית לעיבוד הוויזה. עד היום עיבוד הוויזה היה תהליך פורמאלי בעיקרו. בהנחה שמבקש הוויזה לא שהה בארה"ב באופן לא חוקי לפני כן, ואין לו רקע פלילי רציני, רוב המועמדים קיבלו במהירות את הוויזות שלהם. עכשיו, נראה שגרירויות מקבלים שיקול דעת נוסף לבחון את האישורים של המבקש לעומת הפוטנציאל של המבקש להשפיע לרעה על כוח העבודה האמריקאי. הדבר נכון במיוחד עבור מועמדים לוויזות E, שתיקיהם נקבעים על ידי השגרירות בלבד. יש כבר מקרים ברחבי העולם של סירוב בוויזה לאלו שאושרו על ידי הUSCIS או לוויזות E אשר לכאורה היו טעונות אישור.

השינוי המטריד האחר הוא הטיפול בעתירות לאשרות עבודה זמניות במרכזי השירות של USCIS. כאמור, מרבית העתירות לאשרות עבודה זמניות מוגשות ל- USCIS בארבעה או חמישה מרכזי שירות אזוריים. רבות מוגשות תחת הליך מזורז, המכונה "עיבוד פרמיום" (Premium Processing) עם תוספת תשלום משמעותיות. במקרים של עיבוד פרמיום יש להחליט על דחייה או אישור תוך שבועיים מיום קבלת העתירה. לאחרונה יש ראיות כי רבים ממקרים אלו נכפפים ל"בקשה לראיות נוספות" (RFE). במקום לקבל החלטה לאשר או לדחות, USCIS מנפיקה מספר גדל והולך של בקשות RFE, כשכל אחת כוללת מספר עמודים של שאלות. לעתים קרובות, השאלות מתעלמות מן הראיות שצורפו לעתירה. דבר זה גורם לעיכובים משמעותיים בעתירות, שכן מעסיקים ועורכי דין לענייני הגירה לארה"ב חייבים להתייחס לשאלות רבות על ראיות שכבר הוגשו. בעוד USCIS השתמש תמיד RFEs כדי לטפל בבעיות לגיטימיות, כעת נראה כי רבות, אם לא רוב, העתירות כפופות לבקשת ראיות נוספות.

לישראלים רבים יש בני משפחה אמריקאים, והם מעוניינים באפשרות להגר לארה"ב. מאות עסקים ישראלים מבקשים לשלוח את עובדיהם לארה"ב כדי לעבור השתלמות או לעבוד שם זמנית. למרבה הצער, האפשרויות לקבלת אשרת כניסה זמנית או אשרת הגירה לארה"ב הן נמוכות מאי פעם. בתקופה קשה זו,  הישראלים הרוצים להיכנס לארה"ב זקוקים לייצוג משפטי מקצועי ויעיל.

 

הגבלות ההגירה של טראמפ

ייעוץ משפטי http://lawoffice.org.il/

053-7471900

03-6979486

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, http://lawoffice.org.il/office@lawoffice.org.il