דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הבעיה בחוק השבות: מי זכאי לעלות לארץ?

Joshua Pex

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

לאחרונה (אוגוסט 2020) שוב עלה לכותרות חוק השבות, אשר מלווה את מדינת ישראל כמעט מיסודה, עקב קריאה לשנותו. כמעט ואין אדם בישראל שלא שמע על חוק השבות, החוק אשר מגדיר מי זכאי לעלות לארץ הקודש. מהי הבעיה בחוק השבות? למה למעשה ישנן קריאות לשנות את החוק לראשונה מזה עשורים רבים?

אחת מסוגיות הליבה המשמעותיות במדינת ישראל היא שאלת "מיהו יהודי", שכן זהו המפתח לקבלת אזרחות ישראלית. מחלוקת בשאלה מיהו יהודי ומי זכאי להפוך לישראלי קיימת  גם בקרב תושבי המדינה וכמובן גם בכנסת ישראל.

 מדוע דווקא עכשיו חוק השבות עלה לכותרות?

הנושא של חוק השבות וסוגיית היהדות עלו שוב לדיון, הפעם בעקבות הצעה של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. חוק השבות, כחוק מהותי שיקבע את אופייה של מדינת ישראל מכיל בתוכו עניין טעון במיוחד, בעל משמעויות פוליטיות רבות בעבור הכנסת והממשלה המכהנת.

חבר הכנסת סמוטריץ' ביקש להסיר את "סעיף הנכד" המעורר המחלוקת, ובכך להפסיק לתת לנכדיהם של יהודים לעלות ארצה ולמנוע את התופעה של עלייה של בני משפחה של יהודים שאינם יהודים בעצמם. חבר הכנסת סמוטריץ' מצא שישנם מאות אלפי עולים מברית המועצות שהינם חסרי דת – זכאי עלייה על פי חוק השבות כבני משפחה, אך לא יהודים ולרוב אף חסרי זיקה ליהדות. מסיבות שונות, הגיור של אותם חסרי דת לא הפך לתופעה גורפת, והם נותרו חסרי דת וכך גם ילדיהם. לטענתו, עם השנים המספר שלהם רק ילך ויעלה, ובכך יש סכנה לעם היהודי שייאבד מזהותו.

להחלטה כזו ישנה משמעות רבה מבחינה פוליטית, לא רק בימים אלה, אלא גם לימים הבאים שיכריעו את עתידה של מדינת ישראל והעולים אליה. במידה ואכן ייקבע כי נכדים לא יהודים שנולדו ליהודים לא יוכלו עוד לעלות לארץ, לאחר 50 שנה בהן הדבר אכן התאפשר, תהיה לכך משמעות מרחיקת לכת. הקשר של ישראל עם יהדות התפוצות עשוי להיפגע, שכן רבים מבניה אינם יהודים לפי ההלכה, אך יש להם זיקה ליהדות ולמדינת ישראל.הבעיה בחוק השבות

מהו חוק השבות?

החוק התקבל בכנסת בשנת 1950, אולם השורשים שלו הונחו כבר בכתב המנדט ב-1922. הסיבה לכך, מן הסתם, היא אופייה המיוחד של ישראל. להבדיל ממדינות אחרות, מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, והייחוד שלה שזהו הבית הלאומי לעם היהודי ומוקד עלייה ליהודי כל העולם.

על פי החוק, כל יהודי (פרט לכמה סייגים) מקבל את הזכות לעלות לישראל ולהפוך לאזרח ישראל. לפיכך עולה השאלה המתבקשת – מיהו יהודי? בשנת 1970 התקבל תיקון לחוק לאחר שהסוגייה החמקמקה עלתה לדיון, ונקבע כי גם מי שסבו היה יהודי, כלומר, הוא רבע יהודי לכל הפחות, יכול לעלות ארצה ולהפוך לאזרח ישראל. זאת אומרת, גם כאלו שהמשפחה שלהם התבוללה עם השנים, עדיין יכולים להפוך לישראלים.

החוק מאפשר עלייה לישראל גם לבני זוג של יהודים, גם אם הם אינם יהודים. בני זוג אלו יכולים להפוך לתושבי או לאזרחי ישראל, בהתאם להעדפתם. בנוסף, גרים שהתגיירו על פי ההלכה ובקהילה מוכרת זכאים להגדרה "יהודים" מכוח חוק השבות, כמו גם בני משפחתם במקרים מסוימים.

מהי הבעיה בחוק השבות?

עם זאת, הבעייתיות בחוק השבות והפוליטיקה הישראלית היא באי התאמה בין תנאי עלייה לפי חוק השבות ותנאי ההלכה היהודית, הקובעת יהדות על פי האימא. דהיינו, אם האימא יהודייה, כך גם כל ילד שלה. ישנם אנשים רבים הזכאים לעלות ארצה מכוח חוק השבות, כלומר כאלו שיש להם לכל הפחות סב יהודי אחד, אשר אינם יהודים עצמם, בין עם לפי ההלכה או אף מבחינת הגדרה עצמית.

ניתן לראות את חוסר ההלימה בהקשר של עליית ברית המועצות לשעבר, שרבים מהם הגיעו ארצה מתחילת שנות התשעים ועד היום, בעקבות קריסת מסך הברזל. דורות של יהודים גדלו תחת הקומוניזם, הדוגל בחוסר זהות דתית ובחוסר גבולות בין לאומים. עקב כך, רבים מאד מבני הקהילה היהודית הקימו משפחות עם לא יהודים. כעת הסוגייה עולה כאשר אותם צאצאים מבקשים לעלות ארצה. לפי נתונים אחרונים, 86% מהעולים החדשים הם לא יהודים לפי ההלכה – דהיינו, אימם אינה יהודייה. עבור עולים ממדינות חבר העמים, הנתון הוא ש1 מתוך 25 הוא יהודי על פי ההלכה. .

מאז שהחלו גלי העלייה מברית המועצות לשעבר, בתחילת שנות התשעים, הנושא עולה לדיון ציבורי מפעם לפעם, בעיקר מתוך המפלגות הדתיות שמאמינות שהיהדות צריכה להיות אקסקלוסיבית יותר. מפעם לפעם עולה הטענה שחלק ניכר מעליית ברית המועצות לשעבר לא הגיעה ארצה מטעמי ציונות, אם כי מתוך רצון לקבל הטבות כלכליות וליהנות משלל ההטבות שתושבי המדינה מקבלים מתוקף היותם בעלי אזרחות ישראלית. הצעות אלו לרוב נדחות, והדיון נשאר בעינו.

אז מה עושים?

אלו המבקשים לעלות ארצה ויש להם סב יהודי אחד, לרוב נדרשים להציג הוכחות ליהדותו של הסב, עניין לא פשוט, במיוחד אם הסב אינו בן החיים. מסיבה זו, רבים מהם נעזרים בשירותיו של עורך דין הגירה. כפי שמרמז שמו, זהו עורך דין המתמצא בחוקיה של מדינת ישראל ובשאלה מיהו אזרח, מיהו תושב, מהן הזכויות של כל אחד מהם וכן הלאה. עורך דין הגירה ייצג את האינטרסים של מי שמבקש לעלות ארצה, ובמקרים רבים ישיג לו את האישור המבוקש.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה