Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה הפתרונות המשפטיים לתופעת האלימות בכבישים? (מדריך משפטי)

Moti Orange
Moti Orange

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

אילו אמצעים משפטיים עומדים לרשות נפגעי תופעת האלימות בכבישים? על רקע העלייה הדרמטית במספר מקרי האלימות בכבישי ישראל, חשוב לדעת כי נפגעי אירועי אלימות בכביש יכולים לפעול במספר מישורים לצורך מיצוי הדין עם מי שפגעו בהם וגרמו להם או לרכביהם נזקים. אפשרות אחת היא העמדה לדין פלילי, הנעשית על-ידי פרקליטות המדינה או משטרת ישראל. אפשרות נוספת היא הגשת תביעת פיצויים אזרחית נגד הנהגים הפוגעים ישירות, או נגד פוליסת הביטוח. במאמר זה יסביר על נושא חשוב זה עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ותביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים ממשרדנו.

מה הפתרונות המשפטיים לתופעת האלימות בכבישים? (מדריך משפטי)

כבישי ישראל הפכו בעת האחרונה לזירת מלחמה של ממש. מקרי אלימות ותקיפה פיזית של נהגים והולכי רגל בכבישים ברחבי המדינה מתרחשים כמעט על בסיס יומיומי. לא מעט מאותם אירועי אלימות מסתיימים בחבלות גוף שנגרמות לקורבנות התקיפה, כמו גם נזק לרכוש ונזק נפשי. למרבה הצער, היינו אף עדים בשנים האחרונות למספר אירועי אלימות מחרידים בכביש, אשר הסתיימו במותם של הקורבנות. על רקע מצב דברים מדאיג זה גוברת הביקורת נגד הרשויות בנושא, ונשמעות טענות לאי אכיפה מספקת, וענישה מקלה מדי לתוקפים.

משטרת ישראל מדווחת על מעל 3700 תיקים פליליים שנפתחו בגין אלימות בכבישים בין השנים 2020-2022. על אף זאת, רבים מהקורבנות חשים כי הנושא אינו מטופל באופן מספק, וכי אין להם מענה הולם מצד הרשויות לצורך קבלת פיצוי והטלת עונשים על מי שפגעו בהם. אל משרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ודיני תעבורה, מגיעות פניות רבות בנושא מצד לקוחות מודאגים התוהים מה באפשרותם לעשות במקרים מעין אלה. בהתאם, מצאנו לנכון לפרסם את מדריך זה, ולהלן נסביר בהרחבה על הדרכים המשפטיות לפעול נגד מי שנוהגים באלימות בכביש.

הליכים פליליים בגין האלימות בכבישים

כפי שעולה מנתוני משטרת ישראל שהזכרנו לעיל, בלא מעט מהמקרים נפתחים הליכים פליליים נגד הנהגים הפוגעים. העמדה לדין בגין הליכים אלה עשויה לערב מגוון עבירות, ופרטי כתב האישום ישתנו בהתאם לנסיבות כל מקרה ומקרה. קיימת אפשרות להעמיד לדין את הנהגים הפוגעים בגין עבירות שונות, כגון תקיפה וגרימת חבלה לגוף או לרכוש, לפי חוק העונשין. אפשרות נוספת היא להאשים את הנהגים בעבירות תעבורה שונות, כגון העמדת הרכב במקום אסור או הפרעה לתנועה, לפי תקנות התעבורה.

העונשים בגין עבירות אלה עשויים לכלול מאסר בפועל, עבודות שירות וכן פיצויים לנפגעים. ואולם, במקרים רבים הפיצויים שיפסוק בית המשפט עבור קורבנות העבירה לא יהיו על הצד הגבוה, וינועו בין סכומים של אלפי שקלים עד עשרות אלפי שקלים. יש לציין כי קיימת מגמה במשטרת ישראל להחמיר את הסנקציות עם נהגים פוגעים, וכיום נפוצות בקשות לחילוט (החרמה) של רכביהם לאחר עבירות אלימות בכביש. אף שקורבנות התקיפה או משפחותיהם אינם מהווים צד להליכים הפליליים, קיימות זכויות השמורות להם בהליכים אלה, מכוח חוק זכויות נפגעי עבירה. מידע מורחב בנושא תוכלו למצוא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא זכויות נפגעי עבירה בהליך הפלילי.

תביעת פיצויים אזרחית נגד התוקפים

לצד האפשרות להעמיד לדין פלילי את הנהגים הפוגעים, קיימת אפשרות להגיש תביעת פיצויים אזרחית נגדם. בשונה מהליכים פליליים, בהם פרקליטות המדינה או משטרת ישראל יהיו התובעות נגד הנהגים הפוגעים, בהליכי תביעה אזרחית הנפגעים (ולעיתים בני משפחותיהם) יהיו מי שיתבעו פיצויים מהפוגעים באופן ישיר. הפיצויים שייפסקו בתביעות אלה עשויים להיות גבוהים בהרבה מהפיצויים שנפסקים בהליכים הפליליים נגד הנהגים. הם עשויים להגיע לסכומים של עשרות אלפי או מאות אלפי שקלים, ולעיתים אף למעלה מכך. זאת בהתאם לחומרת הנזק שנגרם לנפגעים ונסיבות המקרה. עילות התביעה עשויות להשתנות אף הן, ולכלול עוולות כגון תקיפה (לפי פקודת הנזיקין) אך גם עילות מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים. במקרים אלה, יתכן שיהיה צורך לתבוע את הפיצויים דרך פוליסת הביטוח, ולא ישירות מהנהגים הפוגעים.

אף שניתן להגיש תביעה אזרחית בנפרד וללא תלות בהליכים פליליים נגד הנהגים (ככל שייפתחו הליכים כאלה) לעיתים מוטב יהיה להמתין לתוצאות ההליכים הפליליים בטרם הגשת תביעת פיצויים אזרחית. זאת משום שבמקרים של הרשעה פלילית נגד הפוגעים, עשויה להיות אפשרות להגיש תביעה המכונה ״תביעה נגררת״, המוגשת לאחר ההליכים הפליליים. היתרון המרכזי בתביעה נגררת הוא כי עובדות המקרה, כפי שהוכחו בהליכים הפליליים, ייחשבו כמוכחות בתביעה האזרחית. הדבר יחסוך זמן בניהול התביעה ויקדם ודאות לעניין סיכויי קבלת הפיצויים במקרים אלה. לאור ריבוי דרכי הפעולה האפשריות במקרים של פגיעה על רקע האלימות בכבישים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה ונזיקין כדי לקבל החלטה מושכלת כיצד לנהוג במקרים ספציפיים.

תופעת האלימות בכבישים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה ודיני נזיקין

במאמר זה הסברנו על האפשרויות המשפטיות למיצוי הדין עם נזקים שנגרמו בעקבות האלימות של נהגים, רוכבי אופניים או קורקינט והולכי רגל בכבישים. אם יש לכם כל שאלה נוספת בנושא, או צורך בסיוע, ניתן לפנות אל משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בייצוג בהליכים לתביעת פיצויים עבור נפגעי תאונות דרכים ועבירות תעבורה, וכן ייצוג קורבנות עבירה שנפגעו מתופעת האלימות בכבישים. ליצירת קשר וקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה במשרדנו, בירושלים או בתל אביב, ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top