Skip to content

כל מה שרציתם לדעת על דרכון רומני ליוצאי מולדובה

Jordan Levy-Bograd

Jordan Levy-Bograd

ככל שחולפות השנים, נראה כי הרצון להוצאת דרכון זר ובפרט דרכון של האיחוד האירופי על ידי הישראלים הולכת וגוברת. ואכן, מי שמחזיק בדרכון כזה זכאי להרבה מאד הטבות ורשאי בין היתר לנוע בחופשיות בין מדינות האיחוד האירופי, לנסוע לארצות הברית ללא צורך בקבלת ויזת תייר מראש, וכן להתפרנס וללמוד באופן חופשי בכל רחבי אירופה.

בשנת 2007, התקבלה רומניה כחברה מן המניין באיחוד האירופי, מה שלמעשה מקנה למחזיקים באזרחות רומנית את כל היתרונות שמאפשר הדרכון האירופאי, וכך הפכה האופציה של הנפקת הדרכון הרומני לאחת המבוקשות ביותר על ידי הקהל הישראלי.

קהילת צאצאי אזרחי רומניה בעבר זכאית להשיג דרכון זה בקלות, וישנם בהחלט ישראלים רבים שעונים להגדרה הזו, אך חשוב לדעת שזו לא הדרך היחידה – גם צאצאים ליוצאי מדינות שהיו בעבר תחת ריבונות רומנית, כגון מולדובה, זכאים גם הם בתנאים מסוימים לדרכון ואזרחות רומנית.

מדוע זה ככה בדיוק ואיך ניתן לממש את הזכאות? מיד נגע בכל הפרטים החשובים, אך נזכיר רגע לפני שצוות המומחים שלנו במשרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס וברוש יכול לסייע בתהליך של הוצאת אזרחות רומנית ליוצאי מולדובה ואתם בהחלט מוזמנים ליצור איתנו קשר לייעוץ מקצועי בהקדם.

דרכון רומני – המדריך המקיף ביותר

על הקשר המולדובי-רומני

בעצמאות הראשונה שלה זכתה מולדובה ב-6 בינואר 1918, אז הכריזה מועצת העם על הקמתה של הרפובליקה הדמוקרטית המולדובית של סרביה. מיד לאחר מכן החל מאבק בין כוחות הרפובליקה הסובייטית הרוסית דאז לבין כוחות צבא רומניה על הטריטוריה. רוסיה, שהייתה עסוקה בעניינים פנימיים של מלחמת אזרחים, לא הצליחה למנוע את ההצבעה במועצת העם שקבעה כי מולדובה תסופח לאלתר לרומניה, וכך למעשה היה.

ב-27 במרץ 1918, סופחה מולדובה והפכה באופן רשמי לחלק מרומניה, ונשארה תחת שליטתה עד שנת 1940, אז נכבשה על ידי ברית המועצות. על אף ניסיונות שונים להשיב את המצב לקדמותו, נשארה מולדובה תחת השלטון הסובייטי ובירתה נקבעה בקישינב. בשנת 1990 יצאה מולדובה לראשונה בתולדותיה לעצמאות.

זכאות מתוקף צאצאות

אם כך, ניתן להבין כי מי שנולד במולדובה בין שנת 1918 לשנת 1940 הוא אזרח רומני לכל דבר ועניין, אך חשוב להבין שעד לנקודה בה הצטרפה רומניה כחברה באיחוד האירופי, לא ניתן היה לקבל אזרחות על סמך היות צאצא לילידי מולדובה. מה נשתנה?

כלכלת רומניה החלשה דאז הביאה לכך שאזרחים רבים שקיבלו כעת מעבר חופשי לכל מדינות אירופה, ביקשו לצאת ולנסות את מזלם במדינות אחרות, מה שהביא להחלשות נוספת של רומניה. השלטון מצדו חיפש דרכים חדשות ומקוריות לחזק את המדינה ואחת מהן הייתה להציע את האפשרות של קבלת אזרחות לצאצאי ילידי המדינות השכנות שהיו בעבר בשליטתה ומאז למעשה זכאים ישראלים רבים צאצאים לילידי מולדובה לדרכון רומני של האיחוד האירופי, כאשר רבים בוחרים בהחלט לנצל את האפשרות הזאת.

כיצד מוציאים דרכון רומני ליוצאי מולדובה?

על אף שמדובר בתהליך המצריך ידע בירוקרטי והיכרות עם גופים שונים בארץ ובחו"ל, הוא לא מורכב כמו שרבים עשויים לחשוב.

ראשית חשוב לדעת כי את האזרחות ניתן לקבל עד דור שלישי; כלומר שילדיו ונכדיו של אדם שנולד במולדובה בשנים האמורות יהיו זכאים לקבלת האזרחות, אבל הילדים שלהם כבר לא (ברגע שמקבלים את הדרכון והאזרחות ניתן להעביר אותה בקלות לדורות הבאים ולכן מומלץ להתחיל בתהליך בהקדם).

מכאן, בין אם יליד מולדובה בחיים או שכבר נפטר, יש להוכיח כי הוא אכן היה אזרח רומני בין השנים 1918 ל-1941 ועל כן יש צורך במסמכים הבאים:

  • תעודת הלידה של ההורה או הסבא/סבתא: המסמך הבסיסי ביותר שיש להציג הוא תעודת לידה של הסבא או הסבתא שמוכיחה כי הם אכן נולדו במולדובה בזמן שהייתה תחת ריבונות רומנית. אם תעודת הלידה ברשותכם זה בהחלט מקל על התהליך, אבל גם אם לא, עדיין ניתן להנפיק אותה אם יש בידכם פרטים כמו שם מלא, שמות ההורים, תאריך הלידה או מקום הלידה.
  • מסמכים נוספים: חלק קבוע מהגשת הבקשה כולל הצגת מסמכים כמו תעודת לידה של מבקש הבקשה, דרכון ישראלי בתוקף וכן תעודת נישואים במידה והמגיש/ה אכן נשוי/ה. כמו כן עשויה לעלות דרישה למסמכים נוספים בהתאם לכל מקרה. חשוב לשים לב שכאן יש צורך בדרך כלל בתרגום נוטריוני מקצועי. ואנו נשמח לסייע לכם כמובן גם בעניין הזה.

*שימו לב: אם מבקש הבקשה הוא צאצא לאזרח מולדובה (או רומניה עצמה, או כל מדינה אחרת שהייתה בשליטתה דאז) שאזרחותו לא נשללה ממנו עם ההגעה לארץ, אזי שמדובר במה שנקרא "אזרחים רדומים", ואז מדובר בתהליך פשוט יותר להוצאת האזרחות והדרכון. לעומת זאת, אם מבקש הבקשה הוא צאצא לאדם שהאזרחות הרומנית נשללה ממנו עם העלייה לארץ, יהיה צורך להוכיח כי אותו אדם וויתר עליה בעל כורחו או שנשללה ממנו בניגוד לרצונו ובמקרים הללו מבקש הבקשה יצטרך להוכיח זיקה כלשהי לעם, לתרבות ולשפה הרומנית.

צרו קשר למידע נוסף

כפי שאתם יכולים לראות, האפשרות של דרכון רומני ליוצאי מולדובה היא בהחלט אפשרות נוחה ומשתלמת, ואם גם לכם שורשים במדינה ואתם צאצאים לאדם שנולד בה בין השנים 1918 – 1941, יש סיכוי לא מבוטל שגם אתם תוכלו להחזיק בדרכון רומני של האיחוד האירופי.

עם זאת חשוב לדעת כי על אף הפשטות היחסית של תנאי הזכאות, מדובר בתהליכים מורכבים הדורשים ידע מקצועי והיכרות מעמיקה עם התחום. אנו נשמח לסייע גם לכם בכל שלבי התהליך מתוך הניסיון שלנו ואתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות המומחים של משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס וברוש בהקדם האפשרי למידע נוסף.

דרכון רומני ליוצאי מולדובה

:03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top