Skip to content

כל היתרונות של דרכון האיחוד האירופי: אזרחות רומנית ליוצאי אוקראינה

Avatar

Michael Decker

אזרחים ישראלים המחזיקים בדרכון זר נוסף של אחת ממדינות האיחוד האירופי נהנים מכלל זכויות ויתרונות ועל כן זה משהו שרבים שואפים אליו. למרבה המזל, השורשים של ישראלים רבים באירופה וכן במדינות ערב מאפשרים בהחלט להשיג את הדרכון המיוחל על בסיס מוצא.

אחת הדרכים הנפוצות כיום שאף הפכה למבוקשת יותר לאחר שינויים במדיניות האזרחות של ממשלת רומניה, היא הוצאה של דרכון ואזרחות רומנית מתוקף צאצאות לאזרחי רומניה בעבר או בהווה. רבים לא יודעים כי מעבר לאפשרות הברורה יותר של אזרחות לצאצאים של אזרחי רומניה, גם מי שמוצאו מאזרחי אוקראינה, שהייתה בעבר תחת ריבונות רומנית, זכאי להנפיק דרכון רומני אם הוא עומד בתנאים מסוימים.

בין אם מדובר במשהו שעליו שאתם שומעים עכשיו לראשונה ובין אם הנושא כבר הובא לידיעתכם ואתם מחפשים מידע נוסף, אנו רוצים לעשות סדר בדברים ולתת את המידע הראשוני שיבהיר לכם אם גם לכם יש את האפשרות לקבלת אזרחות רומנית ליוצאי אוקראינה.

צוות המשרד שלנו כאן בכהן, דקר, פקס וברוש מכיר את התהליך לעומק, כך שאתם בהחלט מוזמנים לפנות אלינו בהקדם ונשמח ללוות גם אתכם ולבחון לפרטים את האפשרויות העומדות בפניכם.

דרכון רומני ליוצאי אוקראינה

ההיסטוריה המשותפת של אוקראינה ורומניה

מלחמות העולם הראשונה והשנייה הביאו לשינויים ותמורות רבים ככל שמדובר בשרטוט הגבולות הפנימיים ביבשת, חלוקה לממלכות ותת אימפריות וכן סיפוח של מדינות שונות. מתוך כך, כאשר אדם כלשהו זכאי לדרכון אירופאי כלשהו מתוקף היותו צאצא לאדם שחי במדינה הנ"ל, הדבר תקף גם אם הוא צאצא לאדם שנולד בשנים מסוימת בטריטוריה שכיום לא שייכת לאותה המדינה, אך השתייכה אליה דאז.

איך הדבר רלוונטי כשמדברים על זכאות לדרכון רומני ליוצאי אוקראינה? ובכן, בשנת 1918 פלש הצבא הרומני לשטחה של בוקובינה הגובלת עם רומניה ובה חיו יהודים רבים, והחל משנת 1919 הייתה לחלק מהמדינה, דבר שהוסדר באופן רשמי בחוזה סן ז'רמן, עד לשנת 1944, בה נכבש האזור על ידי הצבא האדום של ברית המועצות.

משמעות הדבר היא שכל מי שנולד וחי באזור הזה בשנים הללו הוא למעשה אזרח רשמי של רומניה, גם אם איננו מחזיק בדרכון או תעודת אזרחות שלה. צאצאים של מי שעונה על ההגדרה הזו זכאים כיום לדרכון ואזרחות רומנית וזו בשורה של ממש עבור ישראלים רבים כיום.

האם האפשרות הזו ניתנה מאז ומתמיד על ידי שלטונות רומניה? התשובה היא לא, ומדובר בחקיקה חדשה יחסית משנת 2007 שנעשתה לאחר הצטרפותה של רומניה לאיחוד האירופי והרצון שלה למשוך אזרחים חדשים לחיזוק הכלכלה המקומית.

שימו לב כי בדומה לאוקראינה, ישנן מדינות נוספות שהיו בעבר תחת ריבונות רומנית כמו מולדובה למשל וצאצאים שלהם יכולים לעבור תהליך דומה לקבלת הדרכון, על כן מומלץ ליצור קשר לייעוץ ובחינה אם אתם בקיאים לגמרי בהיסטוריה המשפחתית ולא בטוחים אם גם אתם זכאים לדרכון.

מה אומר החוק הרומני?

עוד שינוי נוסף ומהותי בחוק השבות הרומני התרחש בשנת 1991, אז הוא תוקן וקבע כי צאצאים לאזרחי רומניה שלא נולדו בגבולות המדינה זכאים לאזרחות באופן אוטומטי, שינוי מהותי כמובן מהדין שהונהג לפני וקבע שרק אלו שנולדו באדמת רומניה זכאים לאזרחות.

אם תהיתם אם ניתן לקבל את הדרכון גם אם ההורים/הסבים והסבתות אזרחי רומניה כבר אינם בחיים, התשובה היא חיובית בהחלט וניתן לקבל את האזרחות גם במקרים הללו.

עוד דבר חשוב ומהותי שצריך לדעת לגבי החוק הרומני, הוא שבניגוד למדינות רבות שלא מאפשרות "קפיצת דורות" כשמדובר על העברת אזרחות, רומניה אכן מאפשרת זאת. כלומר, אדם שסבא או סבתא שלו היו אזרחי רומניה יוכל לקבל את הדרכון גם הוריו לא מימשו את האפשרות ולא הוציאו בעצמם אזרחות רומנית (מה שלא היה אפשרי כמובן במידה ונולדו בישראל לפני 1991, ובכלל מדובר על נושא שלא היה בתודעה בימים האלו). וכך למעשה נכדים רבים של צאצאי רומניה (ובמקרה זה אוקראינה) בישראל זכאים לאזרחות רומנית. אגב, מרגע קבלת האזרחות ניתן להעביר אותה הלאה באופן אוטומטי לדורות הבאים.

לבסוף, חשוב לדעת כי קבלת אזרחות רומנית לא מחייבת אתכם לוותר כל אזרחות נוספת שברשותכם.

כיצד מתבצע התהליך של הנפקת דרכון רומני ליוצאי אוקראינה?

אם אתם רוצים להכיר לעומק את התהליך של הוצאת דרכון רומני ליוצאי אוקראינה וצאצאי רומניה הנוכחית והמורחבת בכלל, תוכלו לעשות זאת כאן. כעת נסביר על קצה המזלג את השלבים השונים:

  • הצגת קשר רומני לרשויות ברומניה: בשלב הראשון יש לאתר מסמך המוכיח כי לאחד מאבותיכם אכן יש שורשים ברומניה או במדינות אחרות שהיו בשליטתה בעבר. את המסמך הזה יש להציג לרשויות הרלוונטיות ברומניה.
  • הכנת המסמכים הרלוונטיים: איסוף כולל של שאר המסמכים הרלוונטיים לבקשה כגון דרכון ישראלי בתוקף, תעודת יושר, מסמך סטטוס אזרחי של הקרובים הרומניים וכן מסמכים נוספים העשויים לעלות כדרישה (כל מקרה נבחן לגופו).
  • הגשת הבקשה: לאחר איסוף כלל המסמכים הרלוונטיים, יש להגישם באופן מסודר לרשויות ברומניה שיבחנו את טיבם, מקוריותם ואת ההיתכנות לקבלת האזרחות.
  • קבלת התעודה: מרגע אישור הבקשה, על המבקש להישבע אמונים למדינה הרומנית בשגרירות בישראל ולאחר הטקס תונפק תעודת אזרחות ואחריה יש להשלים באופן רשמי את עריכת הסטטוס האזרחי. לאחר מכן תחשבו כאזרחים רשמיים של רומניה.

צרו קשר עם המומחים שלנו

כפי שאתם רואים, על שמדובר בתהליך לא סבוך מדי מבחינה רעיונית, ושתנאי הזכאות הם די ברורים, על מנת להצליח לקבל את האזרחות הרומנית ליוצאי אוקראינה, צריך להכיר את השלבים השונים, את הגופים הרלוונטיים בכל מדינה ואת הדרכים לאתר ולהנפיק מסמכים שאינם בנמצא.

הזמן הממוצע של התהליך עד לקבלת האזרחות עומד על 3 שנים פחות או יותר, אך ללא הניסיון הדרוש זה עשוי לקחת הרבה יותר זמן. שימו לב – זמן קבלת הדרכון והאזרחות אינו תלוי במבקש הבקשה או בעבודת המשרד הרבה פעמים, מפני שיש משקל כבד לתהליכים פנימיים בין הרשויות ברומניה. עם זאת, טיפול מקצועי בהחלט עשוי לקצר את התהליך ובכל מקרה להפוך אותו לנוח ויעיל הרבה יותר.

אם גם אתם צאצאים לילידי אוקראינה שנולדו בשנים בה הייתה תחת ריבונות רומנית, צרו קשר עוד היום עם צוות עורכי הדין המומחים שלנו במשרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס וברוש, ונשמח לסייע גם לכם לממש את זכותכם לדרכון רומני וליהנות בהקדם האפשרי מכל היתרונות של דרכון האיחוד האירופי.

דרכון רומני ליוצאי אוקראינה

:03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top