Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרכון פורטוגלי ליוצאי הולנד

Jordan Levy-Bograd

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

יהודים הולנדים בעלי קשר ספרדי זכאים לדרכון פורטוגלי. יחד איתם בקטגוריה עומדים מאות אלפי זכאים דרום אמריקאים לא יהודים, אשר חיים במדינות אמריקה מזה מאות שנים. במידה ועל ידי מחקר שורשים יוכלו להוכיח קשר ליהודים ממוצא הולנדי ספרדי יוכרו כזכאים.

משרדנו מסייע לצאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות פורטוגלית. לרשותנו גנאלוגים (חוקרי שורשים) המסייעים ללקוחותינו לגלות את ייחוסם הספרדי בזכות חקר שורשים.

 דרכון פורטוגלי ליוצאי הולנד

דרכון פורטוגלי ליוצאי הולנד

בשנת 1492 התחולל גירוש ספרד. למעלה מ-150 אלף יהודים גורשו מבתיהם ו-100 אלף נוספים התנצרו בעל כורחם. הגירוש נחשב לקיצוני ביותר אותו חוו יהודי הגולה במרוצת הדורות. הדבר שבר את רוחם של מאמינים רבים בישועת ה' וגרם להמונים לזנוח את דת אבותיהם.

עם זאת, 80 אלף יהודים מצאו מקלט מיידי בפורטוגל השכנה, שבאותו זמן נחשבה למדינה מתקדמת ו"נאורה" כמו ספרד. אך, לאחר חמש שנים בלבד, החליט המלך הפורטוגלי על גזירה דומה לכל הנתינים היהודים.

להבדיל מספרד, הרשויות בפורטוגל לא המתינו לדד-ליין האחרון של יום הגירוש, וכפו על עשרות אלפי נתיניהם היהודים הטבלה והמרת דת מיידית לנצרות. האלפים הנותרים נאלצו להפוך בן יום לאסירים, כשנגזר עליהם להיות מובלים לקולוניות הפורטוגליות שבאפריקה. שם הפכו עבדים למשך כל חייהם.

חיי היהודים בפורטוגל

כתוצאה מחשש של רדיפות דתיות מתמשכות, חיו עשרות אלפי יהודים בפורטוגל תחת מסווה של נוצרים במשך מאות שנים. הללו חיו תחת חשד וזעם מתמיד מצד המקומיים בשל "נאמנותם" לנצרות. זאת הסיבה כי בשפות הלועזיות נקראו "קְרִיפְּטוֹ יהודים" – יהודים סמויים. מאידך, מוכרים יותר גם בשם הגנאי הנפוץ – "מַרָנוֹס" – חזירים. ואילו בקרב אחיהם כונו במונח הסימפתי "אנוסים".

בשנת 1536 נוסדה באופן רשמי האינקוויזיציה הפורטוגלית. בשנותיה הראשונות רדפה בחשאי נוצרים "פורקי עול דתי" וכופרים בעיקר. עם זאת, לקראת סוף המאה המדוברת, התחיל מוסד הדת בתהליך שיטתי של חשיפת שומרי תורה יהודיים בסתר. הגילויים הובילו לעונשים אכזריים בפומבי כגון: הלקאות, עינויים, קריעת איברי נאשמים בעודם חיים, והמעשה המושמץ ביותר שריפה על המוקד.

כתוצאה מהחרדה שחוו יהודי פורטוגל ממעשי האינקוויזיציה הנוראים, החליטו לעבור למקום בו יוכלו ליישם את דתם בגלוי. הודות לידע הגדול שהיה ברשותם, ובשל היותם סוחרים מוצלחים שניהלו עסקאות במדינות רבות, הכירו את אורח החיים בכל מדינה בה סחרו. זאת הסיבה שחלק ניכר מהם בחר להגר להולנד הליברלית.

הגעתם של אנוסי פורטוגל להולנד – אזרחות פורטוגלית ליהודים

בסוף המאה ה-16 הגיעו בערך 3,000 יהודים אנוסים מערי החוף הפורטוגליות אל עיר הנמל השוקקת אמסטרדם. עיר הנמל הייתה בשלביה הראשונים להפוך לאחת הערים המשפיעות, החזקות והעשירות באירופה.

באותה עת היו ההולנדים בעיצומה של מלחמה ארוכת שנים עם האימפריה הספרדית. המלחמה תקרא בעתיד "מלחמת שמונים השנים" (1568-1648). מדוע מלחמה זו רלוונטית לענייננו?

במהלך המאה ה-16 התקבלה הנצרות הפרוטסטנטית בזרועות פתוחות בהולנד. אולם, כשהגיעו הספרדים הקתולים לכבוש את אזור השפלה, כפו על האוכלוסייה המקומית את דתם. כתוצאה מכך, עשרות אלפי הולנדים נטבחו במהלך "מלחמת שמונים השנים".

עקב הסבל הרב שהתרחש בהולנד, נעשו ההולנדים מודעים לעוינות הספרדית ולכוח ההרסני שנלווה לדת הקתולית. בעקבות המלחמה ותוצאותיה הקטלניות, הפכו ההולנדים ליברלים, אמפתיים וסובלניים כלפי דתות שונות. כך קיבלו באופן יוצא דופן מאמינים זרים כמו היהודים.

יהודי פורטוגל שאבותיהם גורשו מספרד וסבלו גם כן מקנאות קתולית בלתי מתפשרת, הם אלו שהבינו בצורה הטובה ביותר את המצוקה ההולנדית. האנוסים התיישבו תחילה באמסטרדם ולאחר מכן נכנסו גם לערי רוטרדם, אלקמאר והארלם. עם זאת, הקהילה המשפיעה והמפורסמת יותר הייתה דווקא זאת באמסטרדם.

במהלך עשרות שנים נעו האנוסים באופן חשאי מפורטוגל האפלה לעבר אמסטרדם הנאורה – קבוצות קבוצות בכל פעם. באמצע המאה ה- 17, הייתה הקהילה בהולנד כבר בת בערך 6,000 חברים.

חיי האנוסים בהולנד

סיבת ההגירה אפשרה ליהודים הפורטוגלים לבנות רשת מסחר בינלאומית חזקה מהולנד. מונופול רחב ממדים זה עמד בקשרי מסחר עם ארצות אירופה, המזרח התיכון, צפון אפריקה ועוד.

בנוסף, קהילת האנוסים היא זו שיזמה וחיברה את המדינה ההולנדית בקשרי מסחר נרחבים עם דרום אמריקה. יחד עם זאת, האנוסים תרמו משמעותית בהקמתה של חברת הודו המערבית ההולנדית בשנת 1621, כאשר חלק מאנשי הקהילה כיהנו כחברי דירקטוריון נכבדים.

עם זאת, על אף מגוון מקצועות חופשיים שנמנע מהיהודים לקחת חלק בהם, כדוגמת עריכת דין או קבלת תואר פרופסורה, קהילת האנוסים הורכבה משכבת משכילים ברובה. בין חברי הקהילה עמדו רופאים ידועים כמשפחת בואנו, שאף שימשו בחצר המלוכה ההולנדי – בית אורנג'. בעלי עסקים שגשגו בסחר הטבק, תרופות, בשר ועוד. כמו כן, האנוסים היו יזמים מעולים שהקימו בתי זיקוק לסוכר, בתי דפוס, חנויות ספרים וכד'.

יהודי הולנד במרחב – קבלת דרכון פורטוגלי ליוצאי הולנד

בתחילת המאה ה-17 יצאו מחופי הולנד ספינות מלחמה מלאות חיילים. המטרה הייתה לכבוש חלקים בדרום אמריקה על מנת להרחיב את ההשפעה ההולנדית במרחב, וכן להגדיל את הכנסות המדינה על ידי ניצול משאבים ביבשת החדשה.

הספינות ההולנדיות השתלטו עד מהרה על חלק מהאיים הקאריביים, לאחר מכן על אזור רסיפה שבצפון ברזיל, סורינאם, האי קוראסאו, וכמובן גם על ניו יורק שנקראה אז "ניו אמסטרדם".

כתוצאה מכיבושים אלו ובעקבות מגמת הרחבת הסחר ההולנדי באמריקות, עודדו הרשויות בהולנד הגירה למושבות החדשות. כתוצאה מכך, מספר גדול של יהודים פורטוגלים עזבו את הולנד והגיעו לחיות ב"עולם החדש". אלו הגיעו תחילה כבעלי עסקים, אך עד מהרה הזמינו את משפחותיהם, וכך הקימו קהילה יהודית עשירה ומשפיעה.

עם זאת, במהלך הזמן חלק ניכר מהללו גם נטמעו בין התושבים המקומיים או בין האוכלוסייה הנוצרית. המדובר כיום הוא על מיליוני אנשים הנמצאים בצפון אמריקה, מרכזה ובייחוד בדרום היבשת.

היה ותוכלו להוכיח כי לפני 200 או 400 שנים, אבותיכם היו אותם יהודים שהגיעו ליבשת אמריקה מהולנד, פירושו כי אתם זכאים לדרכון פורטוגלי. הדבר אפשרי ומבוצע באופן יומיומי במשרדנו, בזכות חוקרי שורשים שמועסקים על ידנו.

בקרב היהודים ההולנדים היו מאות שמות משפחה שעד היום נמצאים אצל תושבים דרום אמריקאים רבים. הנה כמה דוגמאות: קרדוסו, פינטו, אבנדנה, פונסקה, בלמונטה, אטיאס, קסטרו, דה לאון, דה קוסטה, ששפורטש, ישורון, מסקיטה, צרפתי, אוליבירה, פרדו, דה לה וגה, פלאג'י, פרנסיס, ספינוזה, אבוהב, מדורו ועוד רבים.

צרו קשר – זכאות דרכון פורטוגלי עבור יוצאי הולנד

משרדנו – משרד עו"ד הגירה לפורטוגל – מתמחה בהוצאת אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד. לרשותנו סגל מקצועי אשר מתמחה במערך דיני ההגירה הפורטוגליים. לפרטים נוספים צרו קשר עמנו דרך הטלפונים המופיעים מטה או באמצעות הדואר האלקטרוני.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top