דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

אריאנה זקס

שירות נעים ואדיב שנעשה ברגישות גדולה. כל התהליך עם ענת לוי לומגיסטרו ועם המשרד היה מהיר וללא דופי. תודה.

המאמר מכיל את ההסבר המקיף ביותר שנכתב לגבי הליך קבלת דרכון ואזרחות פורטוגלית. הכתוב נוגע בכל הקשור להליך המשפטי להשגת הדרכון, כמו גם הרקע ההיסטורי של מגורשי ספרד בארצות העולם השונות. הארצות אליהן הגיעו מגורשי ספרד וצאציאהם יפורטו במאמר, ובאותה מידה גם שמות המשפחה הספרדים וכיוצא בזה. המאמר הינו פרי מחקר שנעשה על ידי משרדנו לאורכה של כמעט שנה, זאת במטרה לגלות את הקשר היהודי הספרדי הקיים בקהילות יהודיות רבות בעולם.

תוצאות המחקר יוכלו להפתיע אתכם כיוון ומדובר בין היתר על ארצות שלכאורה אינן בעלות קשר ספרדי, כדוגמת – עיראק, פולין, איראן, אוזבקיסטן (בוכרה), תימן, אוקראינה ועוד. אמנם, גם להן מצאנו קשר ספרדי עמוק. במידה שקודם לקריאת המאמר הייתם די בטוחים כי אתם לא זכאים לדרכון פורטוגלי, אך לאחר קריאתו נראה כי אכן אתם זכאים פוטנציאליים, נשמח לעמוד אתכם בקשר.

עורך דין דרכון פורטוגל

משרדנו מתמחה בהליך קבלת אזרחות פורטוגלית והנפקת דרכון. אנו כבר מצאנו שורשים ספרדיים ליהודים רבים ממדינות המזרח התיכון, הבלקן, אסיה, אירופה ואמריקה, כמו-גם ללא יהודים שנושאים קשר משפחתי ספרדי לאורך דורות.

דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

תוכן עניינים – דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

הקדמה – חוק השבות בפורטוגל עבור צאצאי המגורשים נחקק בשנת 2015

בתחילת שנת 2015 קבעה ממשלת פורטוגל את חוק השבות עבור צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. החוק מכיר בעוול ובחוסר הצדק ההיסטורי הנורא שנעשה כלפי יהודי ספרד ופורטוגל בשנת 1497, ומעניק לצאצאיהם את הזכות לעתור על-מנת לקבל את הדרכון הפורטוגלי. כמו-כן, החקיקה החדשה מקלה בהליכי קבלת האזרחות עבור כל אדם שבאפשרותו להוכיח כי הוא נצר למגורשי ספרד בין והוא יהודי, או לא יהודי.

החוק נחקק תוך כדי שיקולים היסטוריים בעיקר והרצון לתיקון אי-צדק שנעשה בעבר. מאידך, המחוקק הפורטוגלי מודע לכך שהגירה ישראלית היא הגירה איכותית אשר יכולה לתרום לכלכלה הפורטוגלית.

המאמר יפרט לגבי כלל התוכן המשפטי וההליכים המתחייבים בכדי לקבל אזרחות פורטוגלית. זה ייעשה על ידי הצגת השלבים בזה אחר זה עד הוצאת האזרחות.

למי בעצם מיועד הדרכון הפורטוגלי?

הדרכון הפורטוגלי כנזכר מיועד לכל יהודי או לא יהודי (כדוגמת קתולים רבים החיים בדרום אמריקה) אשר באפשרותו להוכיח כי הוא צאצא של מגורשי או אנוסי ספרד / פורטוגל. על פי הערכות ישנם מיליוני זכאים ברחבי העולם כשרובם נמצאים ביבשת אמריקה. בישראל ישנם למעלה משלושה מיליון זכאים.

במידה ואתם סבורים שאתם זכאים, תדרשו לספק חוות דעת חתום על ידי חוקר שורשים (אנו נוכל לעזור לכם בכך) אשר יוכיח קשר ספרדי במשפחתכם. כמו כן, יפורטו במאמר שאר המסמכים הנדרשים אותם עליכם למסור. חשוב לציין כי הרשויות בפורטוגל לא דורשות חוות דעת המגיעה עד שנת 1492 – שנת הגירוש. חוות הדעת הינה בת שלוש דורות ומעלה (רצוי כמה שיותר מפורטת) שבעצם מוכיחה קשר תרבותי ספרדי / פורטוגלי אצל המועמד.

דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

רקע היסטורי של מגורשי ספרד ופורטוגל

ב-31 במרץ, שנת 1492 נקבע בארמון אלהמברה שבספרד "צו אלהמברה". צו אלהמברה הוא המסמך המלכותי שקבע את גירושם של כל יהודי ספרד, עד לא יאוחר מתאריך ה- 31 ביולי שנת 1492. הצו נקבע כיוון ובית המלוכה הספרדי שאף לשוב אל מקורות המדינה הקתולית העתיקה, בעלת הדם הספרדי ה"כחול".

היהודים היוו חלק גדול במדינה הספרדית, כשמספרם נאמד בכ- 300,000 נפשות. חלק נכבד מהם נמנה עם המעמד האריסטוקרטי המקומי, כשביניהם שרי חצר בארמון המלוכה כמו חֲסְדַאִי אִבְּן שַפְּרוּט, רבי שמואל הנגיד, יוסף הנגיד, אברהם סֶניור, רבי יצחק אברבנאל ועוד.

כמו-כן, חלק גדול נוסף של יהודים הצטיין במיוחד בתחומי העיון והמדע. הווי אומר- מתמטיקה, פילוסופיה, לשון, אסטרונומיה, דיאלקטיקה, רפואה, דת, תיאולוגיה ועוד. בין שמות האישים המפורסמים באי האיברי היו הרמב"ם, רבי אברהם אבן-עזרא, הרמב"ן, אֲמָטוּס-לוּזִיטַנוּס (רופא ומחדש רפואה נודע באירופה), רבי יוסף קארו, שלמה בּוֹנָפֵיד (משורר) ומשכילים רבים נוספים.

תור הזהב של יהדות ספרד וגירוש

תקופה משגשגת זו נקראה על-ידי תנועת ההשכלה העברית במאה ה- 18 – "תור הזהב של יהדות ספרד". בתקופה זו הובילו יהודי ספרד את העולם ההלכתי-רבני, כמו גם תרמו בענפי המדע השונים באי האיברי בתחומי הרפואה, האסטרונומיה, הספרות, והפילוסופיה שרווחו במדינה הספרדית המתקדמת. אולם רצה הגורל ומלכי ספרד ופורטוגל בחרו ביהודים להיות שעיר לעזאזל.

על-פי הערכות כ- 70,000 מיהודי ספרד היגרו לאחר הגירוש אל המדינה השכנה פורטוגל. אמנם, גם שם החליט בית המלוכה המקומי לסלק את היהודים בשנת 1497, רק חמש שנים לאחר האסון שפקד אותם בספרד. כך שוב גורשו ממדינתם כ- 100,000 יהודים נוספים.

ניתן לומר, כי בספרד 40% מן היהודים התנצרו, שביניהם עשרות אלפים חיו כאנוסים. עם זאת רוב היהודים בחרו להישאר נאמנים לדתם וחיפשו בית, בדרך-כלל בארצות הים התיכון, אך גם באירופה, אסיה, אמריקה והמזרח הרחוק.

לאילו ארצות נדדו מגורשי ספרד?

כתוצאה משני הגירושים המסיביים של ספרד ופורטוגל, התפזרו היהודים תחילה ברחבי הים התיכון. הארצות שקלטו את מספר היהודים הרב ביותר היו מרוקו, אלג'יריה, איטליה וטוניסיה. בארצות אלה מספרם הגיע לעשרות אלפים. יחד עם זאת, אנו פוגשים ספרדים במספרים גדולים יחסית גם במצרים ולוב.

הספרדים הקימו בארצות אלו "מושבות ספרדיות" בערים חדשות בהן לא היה ישוב יהודי עד הגעתם (כדוגמת טנג'יר, תֵטוּאַן, ליבורנו ועוד). המושבות הכילו בתי כנסיות מרשימים בעיצובים חדישים שהושפעו מהרנסנס הספרדי ומהארכיטקטורה המוּרית העתיקה. יחד עם בתי הכנסיות הקימו בתי דין שנוהלו בקפידה תחת ההלכה הספרדית, שהונהגה עוד מימים בין חכמי הישיבות שישבו בטולדו, ברצלונה, קורדובה וכו'.

כיום יהודי ארצות אלה (צפון אפריקה) הם צאצאים של ההגירה הספרדית הגדולה שהגיעה בסוף המאה ה- 15. רובם (למעט חלק קטן מיהודי טוניסיה) ממשיכים את המסורות הספרדיות העתיקות, אותן הביאו ושלהן קינאו מגורשי ספרד.

קבלת אזרחות פורטוגלית באופן בלעדי – יהודי הארצות הנזכרות בפסקה זאת, עומדים בקטגוריה הראשונה של זכאות לדרכון פורטוגלי. כלומר, השגת אזרחות בשבילם תיעשה באופן קל יותר ביחס לשאר המועמדים. זאת מכיוון שארצות אלה מוכרות אצל הקהילות היהודיות בפורטוגל כ"ארצות ספרדיות באופן אקסקלוסיבי".

זאת ועוד, בחלק מארצות אלה דיברו היהודים בשפה מיוחדת הנקראת חֲכִּיתִיָה. החכיתיה הייתה ניב ספרדי-יהודי (דומה ללדינו), בו נהגו יהודי צפון אפריקה לדבר זה עם זה לאורך שנים ארוכות. הארץ בה השתמשו בשפה באופן הניכר ביותר היא מרוקו.

היה ותוכלו להוכיח דרך מסמכים ישנים כי אחד מאבותיכם דיבר בשפה זו, ישנה סבירות גבוהה מאוד (כמעט בטוחה) שאתם צאצאים ספרדים באופן ישיר ולכן גם זכאים לקבל דרכון פורטוגלי.

דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

ארצות האימפריה העות'מאנית אשר אליהן היגרו המגורשים הספרדים

חשוב לציין שרוב מגורשי ספרד התיישבו באזורי האימפריה העות'מאנית. האימפריה העות'מאנית השתרעה באותן שנים (בין המאות ה- 15-16) מצפון אפריקה ועד אוקראינה ומאזור איטליה ועד עיראק. ארצות אשר היו תחת משטר האימפריה וקלטו מספר רב של יהודים מגורשי ספרד היו: טורקיה, יוון, סוריה, בולגריה, רומניה, לבנון, בוסניה (סרייבו), סרביה, ארץ ישראל, מקדוניה, אלבניה, קרואטיה, מונטנגרו וקוסובו. ליהודים אלה ישנן מסורות ספרדיות בנות מאות שנים של תפילה, לבוש, מאכלים, שפה (לדינו), טקסי קבורה ויתר מסורות ספרדיות. במידה ואתם מגיעים מאחת מהארצות הנזכרות אתם ככל הנראה צאצאים ישירים של יהודים ספרדים מגורשי ספרד, ומשום כך זכאים לדרכון פורטוגלי.

הערה – יהודי רוב ארצות אלה עומדים גם בקטגוריה הראשונה של זכאות לדרכון פורטוגלי. עבורם השגת האזרחות תתקיים באופן מקל יותר בהשוואה ליתר המבקשים. זה גם מפני שארצות אלו ברובן מוכרות בקרב הקהילות היהודיות שבפורטוגל כ"ארצות ספרדיות". מאפיין ספרדי בולט אצל היהודים הספרדים שאכלסו את האימפריה העות'מאנית היה שימוש בשפת הלדינו.

מועמדים אשר יוכלו להוכיח כי אבותיהם דיברו בשפת הלדינו (דרך הקלטה או מסמך כתוב וכו') יוכלו להבטיח לעצמם כמעט באופן ודאי את הזכאות לדרכון פורטוגלי. זאת מכיוון ששפת הלדינו יחד עם אילן יוחסין משפחתי מהווים את ההוכחות המוצקות ביותר להיותכם ספרדים.

חשוב לציין, כי במידה ובמשפחתכם לא דיברו בשפת הלדינו אין זה פותר אתכם מלקבל את הדרכון הפורטוגלי. זה משום שישנן כמה וכמה אינדיקציות להוכחת קשר ספרדי (כמו שיפורט בהמשך) ושפת הלדינו היא רק אחת מהן.

ארצות אירופאיות שלא מוכרות בציבור כספרדיות אך גם הן בעלות היסטוריה ספרדית

ישנן ארצות נוספות אליהן הגיעו מגורשי ספרד במספרים גדולים, אך לאורך השנים חיו לצד יהודים מקומיים שרבו עליהם במספרם. ברוב המקרים הספרדים נטמעו במקומיים, אך במקרים לא מעטים השאירו זיכרון משפחתי כגון מסמכים, שמות-משפחה או מסורות אשר מעידות על עבר ספרדי. על ארצות אלה נמנות פולין, אוקראינה, בלארוס, מולדובה, גרמניה, צ'כיה, הונגריה, אוסטריה, איטליה, בלגיה, בריטניה (אנגליה) וצרפת. אל רוב ארצות אלה הגיעו מאות משפחות ספרדיות אשר עסקו בעיקר במסחר. ביניהם היו אישים מכובדים ונדבנים אשר היו קרובים בדרך-כלל לאצולה המקומית. יחד עם הארצות הנזכרות עומדת הולנד, אשר בה שגשגה קהילת אנוסים פורטוגלית-ספרדית במשך מאות שנים עד מלחמת העולם השנייה.

כולנו בדרך כלל חושבים שיהדות ספרד היגרה אל ארצות האסלאם שהיו טולרנטיות יותר בתקופת הגירוש. אך טענה זו רחוקה מלהיות נכונה במלואה. ספרדים הגיעו למדינות כמו הולנד וצרפת אפילו מאתיים וחמישים שנים לאחר הגירוש. אלה הגיעו כאנוסים לאחר ששמרו מאות שנים מצוות בחשאי בספרד ופורטוגל, תוך כדי שסיכנו את נפשם.

לא מעט יהודים מפורסמים מיהדות אירופה עמדו בגאון והתפארו בשורשיהם הספרדיים. מתוכם נמנים אישים כגון בנימין זאב הרצל, קרל מרקס, ברוך שפינוזה, בנג'מין ד'יזרעאלי, משפחת מונטיפיורי, מישל דה-מונטיין, אנריקו מסיאס, אלן דרשוביץ', ג'סיקה אלבה, בנימין נתניהו ועוד.

דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

ארצות נוספות ביבשות אמריקה, אסיה ועוד אליהן הגיעו מגורשי ספרד

כנזכר, מגורשי ספרד היו בדרך-כלל שכבה של אליטה עסקנית בארצות אליהן הגיעו. משום כך לקחו חלק נכבד בעסקי הסחר הבינלאומיים בין המאה ה- 15 עד למאה ה- 18. ממרשמי אוכלוסין עתיקים והיסטוריה כתובה, ניתן להבחין כי מגורשי ספרד או צאצאיהם הישירים הגיעו לנהל את עסקאותיהם בארצות רחוקות, אשר שם נשארו אפילו עד המאה ה- 20. מיעוטם חיים במדינות אלה אפילו היום. המדינות הן: הודו, איראן, עיראק, ארצות הברית, קנדה, ברזיל, אוזבקיסטן(בוכרה), מקסיקו, ארגנטינה, אוסטרליה, ניו-זילנד, דרום אפריקה, ונצואלה, קולומביה, ג'מייקה, קובה, פרו, סורינאם, גיאנה, גיאנה הצרפתית, הרפובליקה הדומיניקנית, זימבבואה, מוזמביק ועוד. מלבד זאת, יש לציין כי ישנה היסטוריה של סוחרים פורטוגלים יהודים גם בתימן. הדבר היה לאחר שהצבא הפורטוגלי השתלט על ערי נמל שונות במאה ה- 16, ובהן פיתח מסחר.

שמות משפחה ספרדים המזוהים בקרב יהודים ספרדים וגם מזרחים

יהודי ספרד שהתפזרו לארצות השונות לאחר גירוש ספרד, נטו לשמר את מסורותיהם ובמיוחד את שמות משפחתם. כיום קיימים מאות רבות של שמות משפחה ספרדים בקרב צאצאיהם. בין מגוון השמות הרבים: אוחנה, אזולאי, חייט, ברדוגו, ביטון, מויאל, ברזילי, אסייג, חלפון, מרציאנו, דהן, פינטו, זוארץ (סוארס), זיתון, נחמיאס, אברבנאל, גבאי, סרגוסטי, אלקלעי, פרדו, חסון, בנבנישתי, לוגסי, בן בסט, בן שושן / שושן, מורנו, פרטוש / סספורטס / ספורטה, קסטרו, לחיאני, אבולעפיה, טולדנו, אבוקסיס, מלכה, מונטיפיורי, לניאדו ועוד.

לעיתים מזוהים חלק משמות אלו כשמות מרוקאים, אלג'יראים וכדומה. אולם שמות אלה הינם בני אלף שנים ויותר ומזוהים גם על-ידי מרשמי-אוכלוסין ספרדיים עתיקים. באתר האינטרנט שלנו תוכלו למצוא את רשימת השמות המורחבת אשר פורסמה על-ידי הממשלה הפורטוגלית. למידע על רשימה זו לחצו על הקישור.

שמות משפחה ספרדים בקרב אשכנזים – אזרחות פורטוגלית לאשכנזים

מגורשי ספרד וצאצאיהם הגיעו גם למדינות אשכנז כזכור לעיל, שם חיו באלפיהם. חלק מהקהילות בודדו עצמן מקהילות אשכנז המקומיות כמו בארצות הולנד, גרמניה (המבורג), אנגליה, צרפת וכן הלאה. כשמנגד, חלק מהקהילות הספרדיות כמו במזרח אירופה, שמרו על בידוד הקהילה למשך 100 השנים הראשונות פחות או יותר, אולם בסופו של דבר התמזגו בקהילות האשכנזיות המקומיות כמו שקרה בפולין, אוקראינה, אוסטריה, הונגריה ועוד. על-פי מרשמי אוכלוסין בני המאה ה- 16 בארצות אלה, ניתן לראות כי המהגרים הספרדים שינו את שמות משפחתם לשמות אשכנזיים מקומיים כדוגמת- הורוביץ, שקולניק, אלטשולר, אפשטיין, שפרינצק, פרנק, אברמוביץ' וכן על זו הדרך (לרשימת השמות המורחבת הנמצאת באתר האינטרנט שלנו לחצו כאן).

דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

מסמכים עבור קבלת מכתב ההמלצה של הקהילה היהודית בפורטוגל

בכדי לקבל את מכתב ההמלצה של אחת הקהילות היהודיות בפורטוגל, אשר משמש כאישור פורמלי על היותכם ספרדים / פורטוגלים, יש להגיש את המסמכים הבאים:

 • תעודת לידה.
 • צילום של תעודת הזהות יחד עם ספח.
 • צילום של דרכון ישראלי.
 • צילום של תעודת נישואין / גירושין. במידה ומגיש הבקשה הינו רווק, עליו להמציא צילום של תעודת הוריו.
 • אילן יוחסין של משפחת המועמד. יש להראות עץ שורשים של המשפחה, רצוי כמה שיותר מפורט. פירוט יינתן על שמותיהם של אבות המשפחה, תאריכי לידה, תאריכי נישואין וכד'. יש להעיר כי אילנות יוחסין אשר יהיו חסרי מידע, הנם בעלי סיכוי גבוה יותר לקבל סירוב (משרדנו מעסיק חוקרי-שורשים אשר יוכלו לעזור לכם במציאת שורשים ספרדיים במשפחתכם במידה ואכן ישנם).
קבלת מכתב ההמלצה – מי מעניק את ההמלצה ולמי היא מוענקת?

על-מנת להתחיל בתהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית באופן רשמי, על המועמד לקבל מכתב המלצה מאחת מהקהילות היהודיות אשר יושבות בפורטוגל. הליך קבלת מכתב ההמלצה נמשך בין חודש לחודשיים.

אישור ההמלצה יינתן במידה והמועמד הוכר כצאצא למגורשי ספרד (עבור הליך זה אין צורך להציג אילן יוחסין שמגיע עד שנת 1492, אלא כמה דורות אחורה כנזכר. דרך אילן היוחסין יומחשו ההוכחות כי אבותיו של המועמד התפללו בסידור הספרדי, היו בעלי מסורות או שמות ספרדיים וכו').

הקהילות היהודיות בפורטוגל –

כדי לקבל את מכתב ההמלצה יש לפנות אל אחת משתי הקהילות היהודיות בפורטוגל, אשר משרדנו עומד עמן בקשרי עבודה מצוינים.

 1. הקהילה בפורטו – קהילה זו מספקת את מכתב ההמלצה רק לצאצאים אשר נולדו ליהודים על-פי הלכה (בין והמועמד לא יהודי אך בן לאמא יהודייה או אבא יהודי).
 • בשביל לקבל אישור המלצה עליכם להציג מסמכים המעידים על קשר ספרדי במשפחתכם. למשל – שם משפחה, כּתוּבּוֹת, רישומי בית עלמין, מסורות, לבוש, שפה (כדוגמת לדינו) מאכלים ספרדיים וכיוצא בזה. כמו כן, תתבקשו להציג אילן יוחסין של כ- 3-15 דורות אחורה (תלוי בארץ המוצא שלכם).
 1. הקהילה בליסבון – מספקת את מכתב ההמלצה למועמדים אשר אינם יהודים אך באפשרותם להוכיח כי הם צאצאים למגורשי או אנוסי ספרד. כדוגמת נוצרים קתולים רבים, בייחוד בדרום אמריקה או גם מוסלמים מצפון אפריקה.

ההוכחות יינתנו בדומה לכתוב בפסקה הקודמת אך יודגשו שני סעיפים מרכזיים:

 • יש להראות אילן-יוחסין מפורט של אבות המשפחה.
 • תיאור גינאולוגי של אבות ישירים כתוב.

כתיבת התיאור תיעשה באמצעות מומחים חיצוניים או רב ספרדי שמכיר את המועמד. על המועמד להציג בכתב כי משפחתו בעלת עבר ומסורות ספרדיות.

 1. הקהילה בבלמונטה – קהילה זו טרם זכתה להכרה רשמית על-ידי הרשויות בפורטוגל. זאת משום שלא הייתה קיימת בשנת 2015 – שנת חקיקת חוק השבות הפורטוגלי.
השלב שאחרי קבלת ההמלצה – מסמכים נדרשים לקבלת אזרחות פורטוגלית

במידה וקיבלתם את מכתב ההמלצה מהקהילה שבפורטו או בליסבון אתם זכאים באופן רשמי לקבלת אזרחות פורטוגלית. כל שעליכם לעשות עתה הוא לשלוח בקשה יחד עם עוד מספר מסמכים למשרד הפנים בפורטוגל, במטרה לקבל תעודת לידה פורטוגלית. כל המסמכים נדרשים להיות מתורגמים לפורטוגזית, וכן חתומים באפוסטיל כמו גם בידי נוטריון. להלן המסמכים:

 • מכתב ההמלצה מהקהילה היהודית בפורטוגל.
 • תעודת יושר – הוכחה להיעדר עבר פלילי
 • תעודת לידה.
 • צילום של דרכון.
 • טופס אילן היוחסין של משפחת מגיש הבקשה.

בסיום השלב שלאחר קבלת ההמלצה, מקבל מגיש הבקשה מסמך פורמלי מהרשויות הפורטוגליות בפורטוגזית. מסמך זה מוכר כתעודת לידה עם מספר זהות חדש שהונפק ממשרד הפנים הפורטוגלי. לאחר שהמועמד מקבל את המסמך הרשמי, הוא נדרש להגיש בקשה עבור מתן תעודת זהות פורטוגלית.

מצורף טופס תעודת לידה לדוגמא.

לאחר שקיבל את תעודת הזהות הפורטוגלית, אפשר יהיה להגיש בקשה בשביל קבלת הדרכון הנכסף. פרוצדורת קבלת הדרכון תתבצע דרך הקונסוליה הפורטוגלית בישראל שיושבת בתל אביב. אולם, בשל עומס גדול הקיים בקונסוליה לאורך חודשים (עקב אלפי פניות של ישראלים הממתינים לקבל את הדרכון) הפרוצדורה תערך מספר חודשים. לכן, ישנה אפשרות מהירה יותר לרכוש את הדרכון, כמו שיפורט בסעיף הבא.

דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

הדרך המהירה להוצאת דרכון פורטוגלי

במידה ואתם קצרים בזמן ולא יכולים להמתין במשך מספר חודשים לקבלת הדרכון, ישנה אפשרות נוספת מהירה הרבה יותר לקבל אותו. זאת, תיעשה על-ידי הנפקתו באמצעות הרשויות הפורטוגליות שבליסבון. תהליך הוצאת הדרכון בליסבון אורך לכל היותר ארבעה ימי עסקים, זה ודאי בשלב שהאזרחות כבר ניתנה בתצורת תעודת לידה שהונפקה. התהליך יכלול מספר פגישות קודמות אשר לאחריו תתלוו למחלקות ציבוריות להתנהלות עם ביורוקרטיה.

מחיר קבלת הדרכון הוא בערך כ- 250 יורו, פלוס 153 יורו על אגרות ממשלתיות. המחיר הסופי שתשלמו יהיה בערך כ- 400 יורו.

הערה חשובה – תדרשו לעדכן את משרדנו טרם נסיעתכם כחודש מראש, כדי שנוכל לוודא עבורכם מועדי פגישות מסודרות. נוסף על כך, תצטרכו למסור העתק תעודת לידה בפורטוגזית וכן דרכון ישראלי.

שבעה שלבים לקבלת האזרחות הפורטוגלית לאחר שלב ההמלצה:

דאגנו לקצר עבורכם את השלבים שלאחר קבלת האזרחות הפורטוגלית בשבע נקודות.

 1. קבלת הבקשה במשרד רישום, בקונסוליה הפורטוגלית או באמצעות המייל.
 2. רישום להזמנה.
 3. התייעצות עם גורמים חיצוניים.
 4. אימות מסמכים שנשלחו.
 5. בחינה המאשרת כי מתקיימים כל התנאים כחוק למתן האזרחות.
 6. החלטה בין אם להעניק את האזרחות ובין שלא.
 7. רישום של האזרח הפורטוגלי החדש במרשם האוכלוסין בפורטוגל.
אזרחות פורטוגלית למשפחה – בני זוג וילדים

סעיף זה נוגע לבעלי דרכון פורטוגלי שמעוניינים להוציא אזרחות גם לבני זוג וילדים. למאמר המלא על שאלות ותשובות לגבי אזרחות פורטוגלית לבני משפחה לחצו כאן.

במידה שלאחד ההורים ישנו דרכון פורטוגלי, יוכרו ילדיו הקטינים כזכאים לקבל דרכון על פי החוק בפורטוגל. עבור בני זוג תמומש האזרחות במידה ונשואים לבעל הדרכון לפחות שלוש שנים.

חשוב להעיר שהליך הרישום לא מסובך ומשרדנו יוכל לעזור בכך.

שלב 1 – רישום נישואים בפורטוגל

 • בעל הדרכון נדרש לרשום את נישואיו בפורטוגל. כדי לעשות זאת עליו להציג את תעודת הלידה של בת הזוג יחד עם תעודת הנישואים שלהם חתומות בחותמת אפוסטיל (תידרש להמציא ייפוי כוח במקרה ואתה מעוניין לבצע את הפעולה בעזרת עורך דין). התהליך אורך כ- 3 חודשים.

שלב 2 – רישום ילדים

 • במידה והבקשה עבור בת הזוג עלתה יפה, יהיו הילדים רשומים באופן אוטומטי. היה והילדים קטינים, יתבקשו להציג את המסמכים הבאים – תעודת לידה מצורפת עם אפוסטיל כולל עותק פרטי דרכון. עם זאת יש להוכיח גם קשר לפורטוגל (דרך תמונות שנלקחו בפורטוגל, הצגת חברות בארגון פורטוגלי, הצגת ידע בשפה הפורטוגזית ועל זו הדרך). חשוב להראות קשר לפורטוגל במטרה להימנע מסירוב. התהליך נמשך כשנה וחצי.

שלב 3 – רישום של בני זוג זרים דרך נישואים.

 • במידה והוגשו רישומי הנישואים והילדים וצלחו, ניתן יהיה להגיש בקשה בשביל בת הזוג. עליך לספק את המסמכים להלן – תעודת היעדר רישום פלילי יחד עם אפוסטיל (מכל המדינות בהן התגוררה בת הזוג), תעודת לידה מצורפת עם אפוסטיל, תעודת נישואים פורטוגלית, עותק של דרכון עם אפוסטיל ומסמך ייפוי כוח. משך ההליך כשנה וחצי.

לתשומת לבך – במקרה והמדינה בה אתה חי לא מספקת את האפוסטיל (לא חתומה על אמנת האג), עליך לגשת לקונסוליה הפורטוגלית הקרובה לביתך על מנת שתאשר באופן חוקי את המסמכים.

יתרונות האזרחות הפורטוגלית – מה מקנה דרכון אירופאי?

הדרכון הפורטוגלי האירופאי הוא משאת נפשם של מיליוני אזרחים ברחבי העולם. אדם אשר ברשותו דרכון אירופאי רואה את העולם במישורים שונים לחלוטין. קיבצנו עבורכם את מיטב היתרונות בכדי להבהיר לכם את מגוון ההטבות לקבלת הדרכון המבוקש:

 • אפשרות לחיות ולעבוד במדינות אירופה – אחד היתרונות המובהקים שמציע הדרכון האירופאי הוא לגור בכל אחת מ- 27 מדינות האיחוד. מדובר על מדינות אטרקטיביות כמו איטליה, הולנד, גרמניה, הונגריה, אירלנד ועוד. ההזדמנות היא בעצם הזדמנות מדהימה שאינה מובנת מאליה, שמעניקה לכם לבחור היכן לחיות ואיפה לגדל את ילדיכם.
 • בהיותכם בעלי אזרחות אירופאית תוכלו לעבוד בכל מדינה באיחוד האירופי כחוק. במילים אחרות, הדרכון משמש כוויזת עבודה אך ללא מגבלת זמן, אפילו במדינות נוספות ברחבי העולם.
 • לימודים אקדמיים ללא עלות או מסובסדים – לבעלי דרכון פורטוגלי אירופאי ישנה האופציה ללמוד לימודים גבוהים בחינם או בסבסוד. זאת ועוד, ניתן להשיג מלגות ללימודי תואר מתקדמים שתנאי הסף יהיו אזרחות של אחת ממדינות האיחוד. במישור הלימודי, יש באפשרות הדרכון הפורטוגלי לחסוך לכם הון תועפות.
 • טיול / ביקור בארצות הברית מתי שמתחשק לכם – רבים חולמים לבקר בארצות הברית. אולם לא לכולם יש את האפשרות להיכנס אליה וחלקם מקבלים סירוב לויזה. אך שימו לב, במקרה ויש ברשותכם דרכון אירופאי תוכלו לבקר בה באופן חופשי מבלי צורך בהנפקת ויזה לארה"ב מראש.
 • רכישת נדל"ן – לאזרחים אירופאיים ישנה אפשרות רכישת נדל"ן בכל מדינות אירופה וכן לקבל הטבות מס אשר בלעדיות לאזרחי האיחוד האירופי.
 • אפשרות עבודה במדינות נוספות מסביב לעולם – למחזיק בדרכון אירופאי קיימת אפשרות עבודה במדינות כדוגמת ארצות הברית, קנדה, ניו-זילנד אוסטרליה ועוד.

חשוב לציין כי על-ידי השגת אזרחות פורטוגלית לא תדרשו לוותר על אזרחות נוספת שברשותכם. זה להבדיל מאזרחויות רבות אחרות הדורשות ויתור על אזרחות קיימת. בנוסף, בשונה מאזרחויות אחרות הדרישות לאזרחות פורטוגלית הן הרבה פחות נוקשות. אין המועמד מתחייב לדעת את השפה, להכיר על בוריה את התרבות המקומית או להישבע אמונים וכד'.

דרכון פורטוגלי – המדריך המקיף ביותר

כמה מילים על פורטוגל

פורטוגל היא מדינה שלווה היושבת בצדה המערבי ביותר של אירופה על גדות האוקיינוס האטלנטי. במדינה שורר מזג אוויר חמים ונח רוב ימות השנה ומשום כך נעים מאוד לחיות בה. יחד עם זאת משמשת פורטוגל כגשר שבין אירופה ושאר היבשות בזכות מיקומה הגיאוגרפי.

ב-1 בינואר של שנת 1999, הצטרפה פורטוגל לאיחוד האירופי. מתקופה זו ואילך חלה עלייה בכלכלת המדינה, וכיום מדורגת בין המדינות עם איכות החיים הגבוהה ביותר (הרבה בזכות מחירי הנדל"ן והמחייה הנמוכים).

זאת ועוד, בשנים האחרונות הפכה ליעד מועדף לאנשי עסקים ותיירים בעולם תודות לתרבות המעניינת, הנופים המהממים והאנשים האדיבים. בסיבה זו, גם במידה ואתם ציונים בני ציונים ולא מתכוונים לעזוב את ישראל, השקעה בדרכון פורטוגלי יכולה להיות משתלמת מאי פעם בזכות קבלת הדרכון האירופאי ומגוון הטבותיו (כפי שפורטו בהרחבה קודם לכן).

סוף דבר – סיוע של עורך דין לקבלת דרכון פורטוגלי

המאמר המקיף על אזרחות פורטוגלית נועד לספק מידע משפטי כמו גם היסטורי על מי בעצם זכאי לעתור כדי לקבל את הדרכון. עם זאת, ישנה גם הכוונה לשבור מיתוסים חברתיים כדוגמת – "צאצאים למגורשי ספרד הם רק יוצאי עדות המזרח" או "אשכנזים הם לא ספרדים" וכו'. כפי שכבר הוכח במאמר הקביעה כלל לא מדויקת.

תודה למר יהונתן גבריאלוב שהשתתף בכתיבת המאמר.

צרו קשר עם עורך דין דרכון פורטוגלי

משרדנו הוא המשרד המוביל בירושלים בכל הקשור לקבלת זכאות לדרכון פורטוגלי. במידה וקראתם את המאמר וחשבתם להיעזר בעורך דין, נשמח לעזור.

כמו כן, אנו מטפלים בסוגיות נוספות הנוגעות לדרכון הפורטוגלי כגון עלות קבלת אזרחות פורטוגלית, אזרחות פורטוגלית ללא יהודים, מספר מדינות מגורים קודם לקבלת אזרחות פורטוגלית, אזרחות פורטוגלית לבני זוג וילדים, כמה זמן אורך הליך קבלת דרכון פורטוגלי, הוכחת מוצא ספרדי, מספר שמות בעת הגשת הבקשה, אזרחות פורטוגל לבעלי רישום פלילי ועוד.