Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה ההבדל בין דרכון אוסטרי ובין דרכון גרמני?

Michael Decker
Michael Decker

Hacohen Liel

פניתי לעו״ד יהושע פקס, קיבלתי מענה מהיר ביותר. כשהגעתי לצורך ביצוע השירות, הביצוע היה מיידי ואדיב תוך הסבר. ממליצה לכל מי שמעוניין בעבודה מהירה, עניינית ויעילה לפנות לעו״ד פקס.

אילו הבדלים קיימים בין דרכון אוסטרי ובין דרכון גרמני? אף שהן דרכון אוסטרי והן דרכון גרמני נחשבים לדרכונים מהחזקים בעולם, ומעניקים את אותן הטבות של חברות באיחוד האירופי, קיימים לא מעט הבדלים ביניהם. הבדלים אלה באים לידי ביטוי הן לעניין הזכאות לדרכון, הן לעניין משך התהליך להוצאת דרכון עבור הזכאים לכך והן לעניין הזכאות לשמור את הדרכון. על כך ועוד יפרט במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף ומומחה לאזרחות אוסטרית וגרמנית.

מה ההבדל בין דרכון אוסטרי ובין דרכון גרמני? (מידע משפטי)

הן דרכון אוסטרי והן דרכון גרמני מדורגים בין הדרכונים החזקים בעולם. היות ושתי המדינות חברות באיחוד האירופי, הדרכונים של כל אחת מהן מאפשרים למחזיקים בהם להיות זכאים לחיות ולעבוד בכל שטחי האיחוד האירופי ללא הגבלה, כמו גם לבקר בארצות הברית ללא צורך בוויזה. עם זאת, קיימים מספר הבדלים משמעותיים בין דרכונים אלה, הנוגעים, בין היתר, לפרוצדורה הכרוכה בהוצאתם, לזכאות של בני זוג וילדים לקבל דרכון על בסיס קרבה משפחתית וכן לעניין התנאים להמשך החזקת דרכון בקרב הזכאים לכך. על רקע תיקוני חקיקה שנערכו בשנים האחרונות, לא מעט מי שהיו אזרחי או תושבי אוסטריה וגרמניה וצאצאיהם עשויים להיות זכאים לאחד או אף שניים מדרכונים אלה. לאור זאת, חשוב להכיר את ההבדלים ביניהם. להלן נסביר על ההבדל בין דרכון גרמני ובין דרכון אוסטרי בהרחבה.

מה ההבדלים לעניין הזכאות לקבלת דרכון גרמני מול הזכאות לקבלת דרכון אוסטרי?

הן בגרמניה והן באוסטריה, החקיקה העדכנית הגמישה והקלה את התנאים לקבלת אזרחות בקרב יהודים שנרדפו על-ידי הנאצים וצאצאיהם. בכלל זה, בוטלו מגבלות בין-דוריות לזכאות לדרכון, דרישות ידיעת השפה כתנאי לקבלת הדרכון וכן הבדלי זכאות על בסיס מגדר, אשר היו נהוגים בעבר. עם זאת, קיים עדיין הבדל מרכזי בין הדרכונים לעניין קבוצת הזכאים לדרכונים לפי החקיקה העדכנית במדינות אלה.

אוסטריה מעניקה זכאות לדרכון למי שהיו תושבי המדינה ולא החזיקו באזרחות כלשהי, וכן לתושבים שהחזיקו באזרחות של אחת ממדינות האימפריה האוסטרו-הונגרית לשעבר, ובכלל זה הונגריה, בוסניה והרצגובינה ואזורים שהם כיום חלק מפולין (גליציה) ורומניה (טרנסילבניה). לעומת זאת, הזכאות לדרכון גרמני מוענקת למי שיוכח כי היו תושבי ואזרחי גרמניה, אך נאלצו להימלט או הוגלו מגרמניה בעקבות רדיפת הנאצים. בהקשר זה, גרמניה דורשת כי לצורך זכאות, יוכח כי בגירים שהיו אזרחי המדינה לפני 30 בינואר 1933 אכן קיימו מרכז חיים בגרמניה. לעומת זאת, אוסטריה אינה מציבה דרישה כזו.

מה ההבדלים לעניין משך הזמן הממוצע להוצאת דרכון?

אף שבני המקרים, התהליך להוצאת דרכון עשוי לקחת זמן ממושך, ניסיוננו מלמד כי בדרך כלל ההחלטה על זכאות לאזרחות ודרכון אוסטרי אורכת פחות זמן, וכל התהליך עשוי להסתיים בתוך כשנה. להבדיל מכך, התהליך בגרמניה אורך בדרך כלל זמן רב יותר. הרשויות הגרמניות אינן מתחייבות לזמן טיפול מסוים, ומשך ההמתנה לקבלת ההחלטה בבקשת האזרחות עשוי להגיע לעד כ-3 שנים. הדבר נכון במיוחד בעת האחרונה, על רקע ריבוי בקשות המוגשות לקבלת אזרחות גרמנית.

הבדלים לעניין הזכות להחזיק בדרכון אוסטרי מול דרכון גרמני

אוסטריה מציבה מגבלה משמעותית מבחינת הזכאות לקבלת דרכון, לגבי מי שמשרתים בשירות בצבא קבע. מי ששירת קבע בעבר יכול לקבל את האזרחות, אך מי שמתחיל שירות קבע לאחר קבלת האזרחות יידרשו לוותר עליה, ואף בדרך כלל הם לא יוכלו להגיש את הבקשה מחדש לאחר מכן. לעומת זאת, בגרמניה לא קיימת מגבלה כזו, ומשרתי קבע יהיו זכאים ככלל לאזרחות ודרכון גרמניים. כמו כן, חשוב לשים לב לבעיות העלולות להיווצר לעניין אזרחות כפולה או ריבוי אזרחויות. הן אוסטריה והן גרמניה מנהיגות מדיניות נוקשה יחסית לגבי החזקה במספר אזרחויות. אף ששתי המדינות קבעו חריגים בחוק, אשר בגינם מתאפשרת החזקת דרכון ישראלי במקביל לדרכון גרמני או דרכון אוסטרי, ייתכן כי מי שמחזיקים באזרחות נוספת יידרשו לוותר עליה, כתנאי לקבלת האזרחות או המשך ההחזקה בה. מומלץ לבדוק את הנושא במקרים פרטניים מול עורך דין המתמחה בתחום ההגירה.

 הבדלים לעניין הזכאות של בני משפחה לקבלת דרכון

ככלל, בשני המקרים הזכאות לדרכון עוברת בירושה, כך שמי שנולדו למחזיקי דרכון גרמני או אוסטרי יוכלו, באופן עקרוני, לקבל דרכון אף הם. לעומת זאת, קיים הבדל לעניין הזכאות של בני זוג לקבל אזרחות במדינה, ובעקבותיה להיות זכאים לדרכון. בשני המקרים נדרשת שהות חוקית ורצופה במדינה כתנאי לקבלת האזרחות. ככלל, בני זוג של אזרחי גרמניה, יהיו זכאים להתאזרחות ודרכון גרמני לאחר 3 שנים של שהות חוקית בגרמניה, בתנאי שבמועד הגשת הבקשה להתאזרחות הם יהיו נשואים או בזוגיות רשומה, המהווה פרוצדורה דומה לזו שנהוגה לגבי ידועים בציבור, אך דורשת רישום מול הרשויות בגרמניה. להבדיל מכך, הרשויות באוסטריה מנהיגות מדיניות מחמירה יותר, ודורשות שהות חוקית של בני הזוג במשך 6 שנים לפחות, אשר מתוכן על בני הזוג להיות נשואים או בזוגיות רשומה במשך 5 שנים לפחות, כתנאי לקבלת האזרחות. בשני המקרים, יידרשו בני הזוג לעמוד בדרישות ותנאי סף נוספים על מנת לעבור את התהליך בהצלחה ולהיות זכאים לאזרחות ודרכון אירופאי.

ההבדל בין דרכון אוסטרי ובין דרכון גרמני – צרו קשר עם המומחים שלנו לאזרחות אוסטרית ואזרחות גרמנית

במאמר זה הסברנו מה ההבדל בין דרכון אוסטרי ובין דרכון גרמני, וכן הסברנו על שינויים בחקיקת שתי המדינות לגבי הזכאות לדרכון בעת האחרונה. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון מקצועי רב ומוכח בייצוג בהליכי השגת אזרחות גרמנית ואזרחות אוסטרית, ובמתן מענה משפטי מקיף לעניין כל השירותים המשפטיים הנדרשים במסגרת התהליך.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top