Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת דרכון אוסטרי לנרדפי המשטר הנאצי

Michael Decker
Michael Decker

Hacohen Liel

פניתי לעו״ד יהושע פקס, קיבלתי מענה מהיר ביותר. כשהגעתי לצורך ביצוע השירות, הביצוע היה מיידי ואדיב תוך הסבר. ממליצה לכל מי שמעוניין בעבודה מהירה, עניינית ויעילה לפנות לעו״ד פקס.

אוסטריה, הממוקמת במרכז אירופה היא מדינה בעלת היסטוריה ותרבות עשירה, הנחשבת כיום לאחת המדינות המתקדמות והיציבות בעולם. ישראלים שידאגו להוצאת דרכון אירופי אוסטרי, על שלל היתרונות שבו, יוכלו להחזיק בו במקביל לדרכון הישראלי שלהם, ולא יידרשו לוותר על אזרחותם הישראלית. למעשה, אנשים אלה הופכים להיות בעלי אזרחות כפולה.

הגיאוגרפיה של אוסטריה

אוסטריה גובלת בלא פחות משמונה מדינות שונות – גרמניה, צ'כיה, סלובקיה, הונגריה, סלובניה, איטליה, שוויץ וליכטנשטיין –  מיקום אסטרטגי ביבשת אירופה התורם לכלכלה והתרבות האוסטרית. למרות שמספר התושבים באוסטריה דומה לישראל (כתשעה מיליון), היא חולשת על שטח גדול פי ארבעה, ומכאן שצפיפות האוכלוסין בה דלה משמעותית מזו של ישראל.

שיטת המשטר באוסטריה

שיטת המשטר באוסטריה היא דמוקרטיה רפובליקנית, כשהרפובליקה מחלוקת לתשע מדינות ("Länder"). לכל אחת מהמדינות ישנו פרלמנט משלה, אולם יחסית לפדרציות כגון ארצות הברית או גרמניה, באוסטריה כמעט כל הסמכות הפוליטית והמשפטית נתונה בידי השלטון המרכזי. בשנת 1995 הצטרפה אוסטריה לאיחוד האירופי ובשנת 1999 הצטרפה לגוש האירו.

דרכון אוסטרי לנרדפי המשטר הנאצי

האימפריה האוסטרו-הונגרית והיהודים

האימפריה האוסטרו-הונגרית, ששלטה בשטח בו ממוקמת כיום אוסטריה בשנים 1867 עד 1918, הייתה אחד הכוחות הפוליטיים העוצמתיים באירופה. בשיאה, התגוררו באימפריה כ-51 מיליון תושבים, מתוכם כ-2 מיליון יהודים (כארבעה אחוזים מהאוכלוסיה). קיסר האימפריה פרנץ יוזף העניק ליהודים שוויון זכויות מלא, וכתוצאה מכך היהודים נטמעו בתרבות ובכלכלה באימפריה, והיו בעלי השפעה עצומה על התרבות האוסטרית. השם המוכר ביותר מקרב יהודי אוסטריה הוא כמובן זיגמונד פרויד, אבי תורת הפסיכואנליזה, ואחד הדמויות הבולטות בהיסטוריה האנושית המודרנית. גם בנימין זאב הרצל, אבי הציונות, למד באוניברסיטת וינה, והיה לעורך העיתון הליברלי המוביל "נויה פרייה פרסה" (עיתונות חופשית חדשה).

יהודי אוסטריה לאחר נפילת האימפריה האוסטרו-הונגרית

בשנת 1918, לאחר מלחמת העולם הראשונה, התפרקה האימפריה האוסטרו-הונגרית, ושטחי האימפריה התחלקו בין מספר מדינות, ביניהן הרפובליקה האוסטרית הראשונה. בתקופה זו חיו מעל לרבע מיליון יהודים באוסטריה. רובם המכריע של יהודי אוסטריה התגורר בוינה, שמעל עשרה אחוזים מתושביה היו יהודים – ביניהם עשרות אלפי יהודים שהיגרו לעיר ממזרח האימפריה האוסטרו-הונגרית, מבלי שהפכו מעולם לאזרחי אוסטריה.

יהודי אוסטריה לאחר עליית הנאצים לשלטון

בשנת 1933 עלתה המפלגה הנאצית לשלטון בגרמניה, מה שהוביל בין היתר לעלייה משמעותית באירועי אנטישמיות באוסטריה. בשנת 1934 עלתה המפלגה האוסטרו-פשיסטית לשלטון, וביום 12 במרץ 1938 התרחש ה"אנשלוס" (סיפוח בגרמנית), במסגרתו סיפח הרייך השלישי את אוסטריה והחיל את חוקי הגזע (חוקי נירנברג) על הקהילה היהודית באוסטריה.

בשנת 1938 מונה אדולף אייכמן הנודע לשמצה ל"ראש המחלקה היהודית באוסטריה". תחת אייכמן, החרימו הנאצים את רכוש היהודים וגירשו אותם בכפייה מאוסטריה. עד לפרוץ המלחמה, גורשו למעלה מ-125 אלף יהודים מאוסטריה ל-89 מדינות שונות. למרבה הצער, חלק הארי של היהודים שנשארו באוסטריה לאחר פרוץ מלחמת העולם השניה, הושמד בשואה – כ-50 אלף אנשים. נוסף על כך, כ-15 אלף מיהודי אוסטריה שהיגרו למדינות אחרות באירופה נרצחו במהלך כיבוש אירופה על ידי הנאצים. לפי החקיקה החדשה צאצאיהם הישירים של יהודים אלה יהיו זכאים לקבל אזרחות אוסטרית.

מהי החקיקה החדשה שמאפשרת הוצאת דרכון אוסטרי לנרדפי המשטר הנאצי ולצאצאיהם הישירים?

מתוך רצון לקחת אחריות על מעשי הזוועה שחוללו הנאצים, חוקק הפרלמנט האוסטרי בשנת 2019 את תיקון C58 לחוק האזרחות האוסטרי, שנכנס לתוקף בחודש ספטמבר 2020. מאחר שהתיקון לא איפשר הענקת אזרחות לכל צאצאי נרדפי המשטר הנאצי, מסיבות שונות, העביר הפרלמנט האוסטרי הוראה מורחבת, שנכנסה לתוקף בחודש מאי 2022. ההוראה המורחבת מאפשרת לנרדפי המשטר הנאצי ולצאצאיהם הישירים (כולל נכדים ונינים), לרבות של אנשים שחיו בשטחי אוסטריה ללא אזרחות, ונאלצו להימלט מהמדינה – לקבל אזרחות אוסטרית. לפי הערכות, למעלה מ-200 אלף ישראלים זכאים לדרכון אוסטרי בהתאם לחקיקה החדשה.

על התנאים המגדירים מיהו "אדם שנרדף" במסגרת התיקון לחוק, ניתן לקרוא באתר שגרירות אוסטריה.

מאילו אפשרויות נהנים בעלי דרכון אירופי?

בעלי דרכון אירופי נהנים בין היתר מהאפשרות לחיות, לעבוד וללמוד (במקומות רבים בחינם) בכל אחת מ-27 המדינות החברות באיחוד. נוסף על כך, הדרכון מאפשר גישה למדינות להן לישראלים אין אפשרויות להיכנס, ואף אפשרות להיכנס לארצות הברית ללא צורך בהוצאת ויזה מראש. יצוין, כי המעמד של אוסטריה באיחוד יציב, ועל פי סקרי דעת קהל רובם המכריע של אזרחי המדינה מעוניינים כי אוסטריה תישאר חלק מהאיחוד האירופי.

הדמוקרטיה באוסטריה

על פי מדד הדמוקרטיה של מגזין האוקונומיסט, דורגה אוסטריה בשנת 2022 במקום ה-20, ומוגדרת כ"דמוקרטיה מלאה". לאוסטריה יש חוקה, ובית המשפט לחוקה מוסמך לבחון את החוקיות של החוקים שמקבל הפרלמנט, תקנות מנהליות והפרה של זכויות חוקתיות של תושבי המדינה. כשאר המדינות החברות באיחוד האירופי, כפופה לדיני האיחוד האירופי וחתומה על האמנה האירופית לזכויות אדם – מה שמהווה חיזוק נוסף לשמירה על זכויות האדם במדינה, שכן כל אדם הטוען כי נפגע כתוצאה מהפרה של אמנה זו רשאי לפנות ישירות לבית המשפט האירופי לזכויות אדם בטענה נפגעה זכות אדם שלו על ידי אוסטריה.

כלכלת אוסטריה

הכלכלה באוסטריה היא קפיטליסטית, וממוקמת במקום ה-22 במדד החופש הכלכלי העולמי (ישראל ממוקמת, לשם השוואה, במקום ה-43), כשהתוצר המקומי הגולמי לנפש (תמ"ג), מותאם כח קניה, ממקם אותה במקום ה-14 בעולם (ישראל ממוקמת במקום ה-29). הפערים מול ישראל מתבלטים עוד יותר כשבוחנים את מיקומן של שתי המדינות ב"מדד ג'יני", הבוחן אי שיוויון כלכלי בחברה, בעוד שאוסטריה ממוקמת במקום ה-21 בעולם, עם 29.7 נקודות מדד, ישראל ממוקמת במקום ה-85, עם 37 נקודות מדד (ערך של 0 פירושו חלוקה שוויונית לחלוטין, וערך של 100 פירושו שכל ההכנסות נמצאות בידי אדם אחד)

למרות היותה של הכלכלה קפיטליסטית, נהנים אזרחיה מהטבות סוציאליות נדיבות במיוחד. נוסף על כך, כרבע מהדירות באוסטריה הן דירות השייכות לדיור החברתי-ציבורי, ואינן נתונות לתנודות השוק.

אזרחות אוסטרית – מדוע חשוב לפעול מהר?

אין לדעת מתי תקשיח אוסטריה את התנאים בחקיקה שלה לקבלת האזרחות, כפי שקרה לאחרונה לגבי פורטוגל, ולכן מומלץ לא להתעכב, כדי שהתנאים המקלים יחולו עליכם ועל קרובי המשפחה שלכם.

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין מומחה לדיני הגירה כדי להוציא דרכון אוסטרי?

משרדנו מתמחה בתחום המשפט המנהלי, ובכלל זה הנושא הזכאות לדרכונים אירופאים. צוות המשרד דובר את שפות המדינות השונות (במקרה זה גרמנית), ומיומן בעבודה מול הרשויות הזרות. לצורך הוצאת הדרכון אנחנו מאתרים מסמכים ותעודות המלמדים על זיקה של המשפחה לאוסטריה.

הרשויות באוסטריה קפדניות מאד, ולכן חשוב לדעת איך להתנהל מולן מבחינה בירוקרטית. מי שאינו מצוי בסבכי הבירוקרטיה האוסטרית עלול לסבול מעיכובים בבקשתו, ואולי אפילו לקבל דחיה לבקשתו – תוצאה מיותרת שאפשר בהחלט להימנע ממענה אם בוחרים להיעזר בעורך דין. ישנן לא מעט דוגמאות מהעבר, של אנשים שהחלו בהליך באופן עצמאי, נתקלו בחומת הבירוקרטיה, והרימו ידיים – במקום שבו עורך דין מנוסה היה יכול לפתור את הבעיה. לכן, מומלץ מאד להיעזר בסיוע של עורך דין הגירה.

לצורך בירור זכאותכם או זכאות בני משפחותיכם לדרכון אוסטרי או לכל ייעוץ וסיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולקבוע פגישת ייעוץ עם מומחה לדיני הגירה במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

המאמר נכתב בשיתוף עורך הדין אדם ג'ונסון.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top