Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרישות לאזרחות פורטוגלית עבור יהודים ספרדיים

Law office

דרור שניידר

מענה יעיל,זריז,מקצועי ואנושי

יהודים ספרדיים הם צאצאי הקהילה היהודית שהתגוררה בפורטוגל ובספרד מהתקופות המאוחרות יותר של האימפריה הרומית ועד לרדיפה והגירוש מארצות אלו בסוף המאה ה-15. בשנת 2015, הממשלה הפורטוגלית העבירה את "חוק השבות" הפורטוגלי שנתם ליהודים ספרדים אפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית. חוק זה נועד לתקן את חוסר הצדק של גירוש יהדות ספרד ופורטוגל ולתת להם את הזכות לקבל דרכון פורטוגלי. אלו דרישות לאזרחות פורטוגלית יש למלא כדי לקבל דרכון פורטוגלי אירופאי?

יהושע פקס הוא עורך דין לענייני הגירה במשרדנו. המשרד מתמחה בהשגת דרכון פורטוגלי ליהודים ספרדים. יהושע יסביר במאמר זה את הדרישות לקבלת אזרחות פורטוגלית.

מה היא הזכאות?

"חוק השבות" הפורטוגלי ניתן לישום לצאצאיהם של יהדות ספרד ופורטוגל, שנאלצו לעזוב את המדינה בשל גירוש על רקע דתי ב1492 וב1496. צאצאים אלו נדרשים להראות קשר מסורתי לקהילה היהודית הספרדית, על בסיס שפתם, שמות המשפחה שלהם, והשושלת המשפחתית שלהם. כל יהודי ספרדי יכול לבקש אזרחות, בלי קשר לאזרחות הנוכחית שלהם.

להלן חלק מהדרישות לאזרחות פורטוגלית:

 1. המועמדים חייבים להיות מעל לגיל 18 או משוחררים מהוריהם לפי חוקי פורטוגל. (בני משפחה של מועמדים מקבלים אזרחות בתהליך נפרד)
 2. המועמדים חייבים להיות חלק מהקהילה הספרדית שמקורה בספרד או בפורטוגל.
 3. המועמדים חייבים להראות את הרישום הפלילי שלהם, כדי להראות שהם לא הורשעו בפשעים רציניים.

דרישות לאזרחות פורטוגלית

דרישות לאזרחות פורטוגלית

אחד מהדרישות העיקריות לקבלת אזרחות פורטוגלית ליהודים ספרדים היא שהם צריכים להוכיח קשר לבני משפחה ספרדים. כאשר הם שולחים בקשה לאזרחות, הם יצטרכו להראות עותק של הדרכון שלהם ותעודת לידה. הם גם יצטרכו לשלוח את הרישום הפלילי שלהם, בלי קשר למדינת מוצא ולאום. במקרים מסוימים אזרחות פורטוגלית תתקבל גם עם יש רישום פלילי, אבל לא עם הורשעתם בפשע רציני. המועמדים גם יצטרכו להוכיח קשרים תרבותיים ומוצא מהקהילה הספרדית הפורטוגלית.

הוכחת מוצא ספרדי

תחת הדרישות לאזרחות פורטוגלית ליהודים ספרדים, הם צריכים להוכיח את התרבות והמוצא הספרדי שלהם. קבוצה דתית-לאומית זו עברה רדיפה רצינית במאה ה-15. למרות זאת, הרבה מצאצאיהם שמרו את התרבות שלהם. הם עדיין מדברים לדינו ושומרים על מסורת ומנהגים ארוכי ימים. מועמדים לאזרחות פורטוגלית צריכים להוכיח קשר למורשת זו על ידי הגשת אחד מהמסמכים הבאים:

 1. תעודת אישור מקהילה ספרדית מוכרת. החוק הפורטוגלי חייב להכיר בקהילה, כמו קהילות ליסבון ופורטו למשל. התעודה מאשרת שלמועמד יש קשר חזק עם הקהילה הספרדית, על בסיס שפה, משפחה, שם, מנהגים, ושושלת.
 2. מסמך כתוב מהקהילה שהמועמד חבר בה. מסמך זה מוכיח שהמועמד הוא חבר פעיל בקהילה הספרדית, ושומר על המנהגים והמסורות שלה.
 3. מסמך שמראה שלמועמד יש קשר משפחתי עם הקהילה הספרדית. מספר דוגמאות למסמך כזה כולל צוואה, שטר קניין, מסמך של רישום השושלת, תעודות לידה ופטירה, רישום בית קברות, תעודת נישואין, תעודת ברית, או רישום בית הכנסת.

ברגע שהמועמד יכול להוכיח את השושלת הספרדית שלו, יוכל לקבל מכתב המלצה מאחד הקהילות היהודיות המוסמכות בפורטוגל. תהליך זה לוקח חודש או שתיים. אחרי קבלת מכתב ההמלצה, המועמד מוכיח זכאות לאזרחות פורטוגלית.

כיצד לקבל דרכון פורטוגלי?

לאחר קבלת המלצה, המועמדים צריכים לשלוח את הבקשה שלהם, יחד עם המסמכים הנדרשים, למשרד הפנים הפורטוגלי. כל המסמכים צריכים להיות מתורגמים, להשיג אישור ע"י נוטריון, ולהיחתם ע"י חותמת אפוסטיל.

אחרי השגת מכתב ההמלצה, מסמך רשמי מרשויות פורטוגל נשלח למועמד. מסמך זה נחשב כתעודת הלידה הפורטוגלית שלו וכולל מספר זיהוי חדש ממשרד הפנים הפורטוגלי. אחרי קבלת המסמך, ניתן לשלוח בקשה לקבלת תעודת זהות פורטוגלית.

ברגע שלמועמד ניתנת תעודת הזהות הפורטוגזית, הם יכולים לבקש דרכון פורטוגלי. קונסוליית פורטוגל בישראל, הממוקמת בתל-אביב, מבצעת את התהליך למסירת הדרכון.

כדי להתחיל את התהליך, צריך לוודא שהמועמד עומד בכל הדרישות לקבלת אזרחות פורטוגלית. לאחר מכן, יש לבצע את השלבים הבאים:

 • שליחת הבקשה לקונסוליה הפורטוגלית, וקבלת האישור.
 • רישום הזמנת הבקשה
 • פגישה אישית עם גופים חיצוניים
 • אימות כל המסמכים שנשלחו לקונסוליה
 • בדיקת כל המסמכים כדי לוודא שכל הדרישות לאזרחות בחוקי פורטוגל קוימו
 • אישור או דחיית הבקשה
 • אם הבקשה אושרה, רישום כאזרח פורטוגלי במרשם האוכלוסין הפורטוגלי

אם המועמד נמצא תחת לחץ של זמן ולא יכול לחכות מספר חודשים לקבלת הדרכון, יש דרך לזרז את התהליך. צריך ליצור קשר עם הרשויות הפורטוגליות בליסבון, שם התהליך לוקח ארבעה ימי עבודה. אבל הנסיעה אפשרית רק לאחר קבלת אזרחות פורטוגלית בצורת תעודת לידה. המועמד מקבל את האזרחות לאחר מספר פגישות עם הרשויות והמשך עם הרשויות הציבוריות.

אזרחות פורטוגלית לבני משפחה

החוק הפורטוגלי נותן לילדי המועמד שקיבל אזרחות פורטוגלית לקבל דרכון בהתאם. בני זוג יקבלו אזרחות לאחר שהיו נשואים למועמד למשך שלושה שנים.

כל אי-עמידה בתנאים לקבלת אזרחות יוביל לדחיית הבקשה או לבדיקה מעמיקה יותר של שורשי המועמד על ידי הרשויות הרלוונטיות.

עמידה בכל התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית תיתן למועמד דרכון לאחד מהמדינות הכי יפות ומפותחת כלכלית באירופה. ליהודים ספרדים, האזרחות תיתן להם קשר עם השורשים העתיקים שלהם ואפשרות פריחה בכלכלה צומחת. פורטוגל היא מדינה נפלאה למגורים, עבודה וגידול משפחה. מערכת החינוך הפורטוגלית היא חינמית או זולה, מה שיתן לילדים חשיפה חופשית ללא עלות גבוהה. יש הנחות מס בשפע לאזרחים שמנסים לרכוש נדל"ן במדינה.

צור קשר

על מנת לדעת את כל הדרישות לאזרחות פורטוגלית, צרו איתנו קשר. אנחנו ממוקמים בתל אביב ובירושלים, אבל מייצגים לקוחות מכל רחבי העולם בהוכחת קשרים לקהילה היהודית וקבלת דרכון פורטוגלי. נשמח לסייע לכם בתהליך.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top