Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דריסת הולכי רגל במעבר חצייה – איך תובעים פיצויים? (מידע משפטי)

Moti Orange
Moti Orange

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

כיצד ניתן לתבוע פיצויים במקרים של דריסת הולכי רגל במעבר חצייה? הולכי רגל שנפגעו בתאונת דרכים יכולים לתבוע את חברת הביטוח של הנהג הפוגע. ככל שהדבר אינו אפשרי, תיתכן אפשרות לתבוע פיצויים מול קרן מטעם המדינה לפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (קרנית). עשויות להיות אפשרויות נוספות, כגון הכרה בתאונת הדרכים כתאונת עבודה. על מנת להבין מה האפשרויות העומדות לרשות הולכי רגל שנפגעו בתאונות דרכים מעין אלה, הכנו עבורכם מדריך משפטי מפי עורך דין מומחה לדיני תעבורה ונזיקין ממשרדנו, בו נסביר על הנושא בהרחבה.

דריסת הולכי רגל במעבר חצייה – איך תובעים פיצויים? (מידע משפטי)

על פי הנתונים העדכניים של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב״ד) במשרד התחבורה, יותר מרבע מתאונות הדרכים הקטלניות בישראל מערבות הולכי רגל. כשליש מהתאונות בהן מעורבים הולכי רגל מתרחשות במעברי חצייה או בסמוך אליהם. לא מעט מאותן תאונות מסתיימות בתוצאות קשות של נזקי גוף חמורים הנגרמים להולכי הרגל. גם כאשר נזקי הגוף אינם חמורים במיוחד, תאונות אלה עלולות להותיר את הנפגעים עם צלקות נפשיות שמלוות אותן לאורך זמן רב – ולעיתים אף לכל החיים. אל משרדנו, המטפל באופן שוטף בנפגעי תאונות דרכים, מגיעים לא פעם מקרים קשים של הולכי רגל אשר עברו תאונות דרכים, ואשר אינם תמיד מודעים לזכויותיהם ולאפשרויותיהם לקבל פיצויים מחברת הביטוח של הנהגים הפוגעים בגין הנזקים שנגרמו להם. להלן נסביר מהן אותן אפשרויות וכיצד על הולכי רגל לפעול לאחר תאונת דרכים.

מה על הולכי רגל לעשות לאחר שעברו תאונת דרכים במעבר חצייה?

כמעט תמיד כאשר מתרחש אירוע קשה כמו דריסת הולכי רגל במעבר חצייה, הנפגעים שרויים בבהלה רבה ובבלבול. כתוצאה מכך, עלולים נפגעי התאונה להימנע מלטפל במכלול הנושאים להם נדרשים נפגעי תאונות לדאוג בסמוך ככל הניתן למועד האירוע. אם עברתם אירוע כה קשה בעצמכם, חשוב כי ככל שהדבר אפשרי עבורכם, תדאגו לתעד את זירת התאונה. הכוונה בתיעוד היא לצילום תמונות או סרטונים של האירוע וכן לרישום פרטים אודות התאונה. פרטים אלה צריכים לכלול את פרטי הרכב הפוגע, פרטי התקשרות של המעורבים בתאונה ועדי ראייה שהיו במקום, וכן וכל פרט חשוב אחר.

כך גם חשוב למסור הודעה במשטרת ישראל, אשר תאפשר לכם לקבל אישור משטרה (שהוא אישור אשר נדרש לצורך כיסוי של הוצאות טיפול רפואי לאחר התאונה). ומעל לכל אלה, חשוב לדאוג לקבל טיפול רפואי העונה על הצורך שלכם במקרה הפרטני, ולשמור את כלל המסמכים המתעדים את הטיפול הרפואי שקיבלתם. מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני נזיקין ופיצויים לנפגעי תאונות דרכים בסמוך ככל הניתן למועד התאונה, על מנת לוודא כי כל הנושאים בהם חשוב לטפל אכן מטופלים באופן מיטבי, שיאפשר לכם למקסם את סיכויי תביעת הפיצויים בהמשך.

באילו מקרים דריסת הולכי רגל במעבר חצייה עשויה להיות מוכרת כתאונת עבודה?

במקרים בהם תאונת הדרכים התרחשה בעת שהולכי הרגל היו בדרכם לעבודה או בדרך חזרה ממנה, ולעיתים אף במקרים של הפסקה מהעבודה (כגון יציאה מהמשרד להפסקת צהריים) הדבר עשוי להקים להם זכאות להכרה כנפגעי תאונת עבודה במוסד לביטוח לאומי. על מנת לוודא האם אתם עשויים להיות זכאים להיות מוכרים כנפגעי תאונות עבודה במקרים פרטניים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום התעבורה והביטוח. הסברנו על נושא זה בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו, בנושא תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה.

מה עושים כאשר זהות הנהג הפוגע אינה ידועה?

לא פעם מתרחשים מקרים של תאונות דרכים בהן הנהגים הפוגעים עוזבים את זירת האירוע מבלי להעניק סיוע ראשוני לנפגעי התאונה ומבלי למסור את פרטיהם האישיים ופרטי פוליסת הביטוח לנפגעים. תאונות אלה, המכונות ״תאונות פגע וברח״, הפכו נפוצות למדי בשנים האחרונות. ככל שיש בידיכם פרטים של הרכב הפוגע (כגון מספר לוחית רישוי או פרטים מזהים אחרים) ניתן להגיש תלונה במשטרה על התאונה ובכך לנסות ולאתר את פרטי הנהגים ולתבוע אותם. במקרים בהם הדבר אינו אפשרי (למשל, כאשר התאונה גרמה לנפגעים לאבד את הכרתם, מבלי יכולת לזהות את פרטי הרכב בזמן אמת) חשוב לדעת כי קיימת קרן מטעם המדינה המעניקה פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. ניתן לתבוע את קרן זו כחלופה לתביעה מול חברת הביטוח של הנהגים הפוגעים, בכפוף לעמידה בתנאי הזכאות לכך על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

מה גובה הפיצויים במקרים של דריסת הולך רגל במעבר חצייה?

מטבע הדברים, כל מקרה נבחן לגופו והפיצויים ייקבעו על פי חומרת הנזק שנגרם להולכי הרגל, כמו גם נסיבות נוספות. ואולם, חשוב לדעת כי הפיצויים הנפסקים על-ידי בתי המשפט במקרים אלה עשויים להיות גבוהים במיוחד ולהגיע לסכומים של מאות אלפי שקלים, ולעיתים אף למעלה מכך. לדוגמה, בפסק דין של בית משפט השלום בחיפה משנת 2021 (בתיק שמספרו ת"א 33020-10-15) פסק בית המשפט פיצויים להולך רגל אשר נדרס על-ידי רכב במעבר חצייה. לצד חבלות ראש, גב ורגליים שנגרמו להולך הרגל, בעקבות התאונה הוא סבל ממצוקה נפשית קשה ביותר ומהפרעת פוסט טראומה. בעקבות הנזקים מהם סבל הולך הרגל בגין התאונה, נקבעה לו נכות קבועה ואובדן כושר עבודה. הפיצויים שפסק בית המשפט במקרה זה הועמדו על סך כולל של כ-186,500 ש״ח. מקרה זה ממחיש את נכונות המשפט לפסוק פיצויים גבוהים בגין אירועי דריסת הולכי רגל במעבר חצייה, ומדגים את הזכאויות שעשויות לעמוד לרשות הולכי רגל שנפגעו בתאונות קשות מעין אלה.

דריסת הולכי רגל במעבר חצייה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה ונזיקין

לעיל הסברנו על הדרכים המרכזיות לתביעת פיצויים ומימוש זכויות בקרב הולכי רגל שעברו תאונות דרכים קשות מסוג דריסה במעבר חצייה. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בכל ייעוץ או סיוע, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בייצוג נפגעי תאונות דרכים בתביעות פיצויים בכל הערכאות המשפטיות ומול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top